porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
HIT

Starzenie organizmu - problem stary jak świat. Dowiedz się czy można oszukać organizm i wstrzymać procesy starzenia?

Starzenie zachodzi wewnątrz komórek, czyli w miejscach ukrytych przed wzrokiem. A potem rzuca się w oczy. Odpowiadają za nie "skuwki” zamykające pakunki z materiałem genetycznym (chromosomami) w jądrach komórek oraz atomy lub cząsteczki produkowane przez komórki ciała w trakcie zachodzących w nich reakcji wykorzystujących tlen. Jedne i drugie są winne zmarszczek i całej podstarzałej reszty. Dowiedz się, dlaczego się starzejemy?

komórki dodano: 07.12.2011 18:33

Jak działa ludzkie DNA. Wiemy, jak działa nasze DNA

Mamy około 30 tys. genów. Dwa razy więcej niż muchy i o połowę więcej niż robaki glebowe. Łańcuch DNA ludzkiej komórki ma długość 2 m. Gdyby połączyć ze sobą DNA wszystkich komórek człowieka, utworzyłyby „drabinę do nieba” mierzącą 90 miliardów km, czyli 600 odległości Ziemi od Słońca. Wiemy, jak działa nasze DNA

cechy dodano: 07.06.2013 20:35

Jakie choroby są dziedziczne? Choroby genetyczne - objawy i przyczyny

Genetycy poświęcają im całe naukowe życie i wciąż szukają skutecznych sposobów ich wykrywania. Mimo to większości z nich nie da się przewidzieć nawet na etapie przygotowań do ciąży. Sprawdź, jakie choroby są dziedziczne.

Atrofia mięśniowa dodano: 04.06.2013 10:37

Jak działa ZEGAR BIOLOGICZNY CZŁOWIEKA? Życie w rytmie nocy i dni

Rytm życia ludzi i zwierząt potocznie nazywa się zegarem biologicznym. Badania naukowe dowiodły, że to określenie nie jest ani trochę na wyrost, a każdy z nas naprawdę ma wmontowany zegar!

brak snu dodano: 13.04.2012 08:47

Kwas foliowy - jak dostarczać go organizmowi w codziennej diecie?

Kwas foliowy jest potrzebny ludziom w każdym wieku. Jego niedobór może prowadzić do zawału serca, depresji, a nawet chorób nowotworowych. Jednak szczególnie groźne są niedobory kwasu foliowego u ciężarnych. Dlatego przyszłe mamy powinny przyjmować preparaty z kwasem foliowym. Sprawdź, jak zadbać o to, aby dostarczać swojemu organizmowi kwasu foliowego w codziennej diecie.

foliany dodano: 14.07.2016 17:39 | odpowiedz (12)

Jak zatrzymać czas? Czy ludzie mogą żyć dłużej?

Starość tylko częściowo zależy od wieku, a bardziej od wrodzonych predyspozycji. Wszyscy się starzeją, ale z niejednakową szybkością. Już teraz, poprzez badanie grupy zaledwie kilku genów, można ustalić biologiczne zużycie człowieka. Czy wiemy już ile lat może życ każdy z nas?

długość życia dodano: 02.04.2012 18:50 | odpowiedz (1)

Biologiczne podłoże homoseksualizmu - czy wiesz, że homoseksualizm jest wrodzony?

Homoseksualizm nie jest chorobą, zaburzeniem psychicznym, ani wadą. Nie można się go nabawić ani nabyć celowo. Geny odpowiedzialne za budowę i funkcjonowanie części mózgu decydującej o orientacji seksualnej tkwią w ludzkim DNA. Dowiedz się więcej o biologicznym podłożu homoseksualizmu.

chromosom X dodano: 23.03.2012 12:50 | odpowiedz (3)

Jak w domowych warunkach wydzielić DNA? Możesz to zrobić samodzielnie!

Owieczka Dolly, świecące pomidory i myszy z ludzkim uchem na plecach, protesty przeciwko GMO i dziedziczenie niebieskich oczu, kłopoty Mendla z nasionami grochu... O co w tym wszystkim chodzi? Wszystkie te sprawy łączy główny bohater – kwas deoksyrybonukleinowy, w skrócie DNA.

genetyka dodano: 13.02.2012 14:24

Wrodzona łamliwość kości - co to takiego?

To stosunkowo rzadka choroba uwarunkowana genetycznie. Charakteryzuje się częstymi złamaniami, niejednokrotnie z bardzo błahych powodów. W jej przebiegu stosuje się przede wszystkim leczenie objawowe.

choroby genetyczne dodano: 09.11.2011 07:48
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Małgorzata Kidawa-Błońska, nowa marszałek Sejmu. Co o niej wiemy?
Małgorzata Kidawa-Błońska, nowa marszałek Sejmu. Co o niej wiemy?

Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanka Sejmu V, VI i VII kadencji z ...

DNA szukasz informacji, artykułów, wywiadów nt. DNA. Wszystko na temat DNA na Mowimyjak.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.