porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
HIT

Dlaczego nie wypada mówić "smacznego"? Czemu nie jest to zgodne z zasadami dobrego wychowania?

Wbrew powszechnej opinii i wierzeniom ludowym, etykieta uważa mówienie "smacznego" za niezbyt eleganckie. Zdarzają się sytuacje, kiedy zwrot ten jest uważany za niekulturalny. Czy wiesz, że jego stosowanie jest wręcz niewskazane? Kiedy i komu wypada powiedzieć "smacznego", a kiedy nie należy tego robić?

etykieta dodano: 09.06.2016 11:43 | odpowiedz (9)

Czy CAŁOWANIE kobiety W RĘKĘ i przepuszczanie jej w drzwiach przodem to dobra tradycja?

W polskiej tradycji utarło się, że na powitanie i pożegnanie kobietę całuje się w rękę. Podobnie jest z przepuszczaniem kobiet w drzwiach. Czy rzeczywiście takich zasad savoir vivre’u i wyrazów okazywania szacunku oczekują współczesne kobiety?

8 marca dodano: 08.03.2012 11:52 | odpowiedz (3)

Goście podczas wigilijnej kolacji: jak ich posadzić?

Poznaj zasady savoir vivre w wersji świątecznej. Dobra gospodyni czy gospodarz powinni starannie zaplanować, w jaki sposób usadzą swoich gości. Przypadkowe zajmowanie miejsc nie jest dobrym rozwiązaniem. Przez niedobrane sąsiedztwo można popsuć atmosferę całego świątecznego wieczoru.

Boże Narodzenie dodano: 02.12.2015 10:07

Jak zachować się w restauracji czekając na gospodarza spotkania?

Zostałeś zaproszony na służbową kolację i przyszedłeś nieco przed czasem? Czy czekając na osobę zapraszającą możesz złożyć zamówienie? Na oficjalnych spotkania ze zdwojoną siłą należy przestrzegać etykiety.

etykieta dodano: 09.06.2016 11:34

Jak się dobrze zachować przy stole: porady, które ułatwią życie

Jedzenie to jedna z ulubionych współczesnych rozrywek. Taką przyjemność może jednak zepsuć nieprzestrzeganie zasad savoir-vivre przy stole. Współbiesiadnik, który nic nie wie o podstawowych zasadach dobrego wychowania, nie będzie dobrym kompanem podczas uczty. Jak kulturalnie zachowywać się podczas posiłków?

etykieta dodano: 09.05.2016 12:17

Podstawowe zasady zachowania w restauracji

Jedzenie z otwartą buzią, siorbanie czy trzymanie łokci na stole to nie jedyne przewinienia popełniane przez gości w restauracjach. Brak manier przeraża. O czym należy pamiętać, by w restauracji zarazić innych dobrym wychowaniem? Jak powinien zachowywać się w restauracji dobrze wychowany człowiek?

etykieta dodano: 09.05.2016 12:28

Co z tymi sztućcami, czyli jaka jest kolejność ich używania

Na eleganckich imprezach zaskoczyć nas może liczba sztućców leżących po obu stronach talerzy. Mogą sprawić, że nie będziemy wiedzieć, po które nakrycie sięgnąć - to bliżej talerza, czy to najbardziej od niego oddalone.  Kiedy i po które sztućce sięgać, by się nie pomylić? Rozwiewamy wątpliwości!

jak używać sztućców dodano: 28.04.2016 10:59

Co to jest savoir-vivre?

Savoir-vivre znaczy po prostu "wiedzieć jak żyć". Pod tym pojęciem kryje się bardzo skomplikowana dziedzina łącząca dobre wychowanie z zasadami zachowania obowiązującymi w różnych sytuacjach. Podobno ten, kto ma dobrze opanowany savoir-vivre, poradzi sobie w każdej sytuacji. Jednak zasady tej sztuki poznajemy przez całe życie, bo wciąż stawia ono przed nami nowe wyzwania.

etykieta dodano: 31.08.2011 10:21

Panie przodem - kiedy ta zasada savoir-vivre nie powinna być stosowana?

Przepuszczanie kobiet przodem to jedna z fundamentalnych zasad savoir-vivre. Już od najmłodszych lat wpajamy ją naszym synom. Jednak nie zawsze„Panie przodem”- kiedy ta zasada savoir-vivre nie powinna być stosowana?. Jest przypadek, kiedy to mężczyzna powinien wejść do pomieszczenia pierwszy. Sprawdź, jakiej sytuacji to dotyczy…

panie przodem dodano: 25.09.2014 11:28

Jak podawać dłoń?

Pamiętajmy, że to nie mężczyźni decydują o tym, kiedy kobieta powinna podawać dłoń podczas powitania. Prawdziwa dama dobrze wie, że to ona pierwsza wyciąga rękę, jeśli chce, a raczej życzy sobie uścisnąć dłoń mężczyzny. Podobnie postępuje kobieta starsza wiekiem w stosunku do młodszej, niższej rangą.

Jak podawać dłoń dodano: 28.02.2014 12:42
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Joanna Jarmołowicz - kim jest nowa dziewczyna Antoniego Królikowskiego?

Antoni Królikowski, czyli Kuba z sagi „Nad rozlewiskiem”, spotyka się ...

dobre wychowanie szukasz informacji, artykułów, wywiadów nt. dobre wychowanie. Wszystko na temat dobre wychowanie na Mowimyjak.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.