porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
HIT

Gęsina na św. Marcina. Czy wiesz, dlaczego na św. Marcina najlepsza jest gęsina?

Cykl hodowlany gęsi rozpoczyna się wiosną, kończy późną jesienią. I to właśnie wtedy jest najlepsza i wtedy warto ją jeść. Nie na darmo stare polskie przysłowie głosi, że „najlepsza gęsina na Świętego Marcina” – czyli na 11 listopada. Czy wiesz o tym, że podobno spośród drobiu, gęś ma najbardziej szlachetne mięso?

dlaczego gęsina jest zdrowa dodano: 08.11.2014 06:54 | odpowiedz (2)

Wątróbki z gęsi - co można z nich zrobić?

Wątróbki z gęsi najczęściej kojarzą się nam z pasztetem, albo luksusowymi foie gras, ale możemy je też smażyć i dusić. Jak przyrządzić gęsie wątróbki, które można kupić mrożone?

foie gras dodano: 08.11.2014 22:32

Gęsina - przepis na zupę z podrobów i gęś pieczoną

Zima to najlepsza pora na gęsinę. Mięso gęsi o tej porze jest najsmaczniejsze. Jest zdrowe i smaczne, a smalec, który zostaje po pieczeniu (przechowany w zamrażarce) warto wykorzystywać w swojej kuchni długo po tym, jak jedliśmy gęś.

gęsina dodano: 31.12.2014 14:18

W jakim naczyniu najlepiej piec gęś?

Gęś jest ptakiem hodowlanym, jednak w kulinariach jest zaliczana do dziczyzny. A to dlatego, że jest ptakiem tzw. wolnego chowu - nie urośnie w klatce i do tego, by cieszyła się dobrym zdrowiem (i nas smacznym mięsem), potrzebuje wybiegu. W jakim naczyniu najlepiej upiec doskonałe mięso gęsi - czy nadaje się do tego brytfanna? Sprawdź.

brytfanna dodano: 08.11.2014 22:36

Gęś pieczona nadziewana jabłkami. Przepis na świąteczny obiad.

Czas na świąteczny obiad. Proponujemy zaserwować gościom staropolskie danie: pieczoną gęś nadziewaną jabłkami. Jak ją przyrządzić? Bardzo prosto.

jabłka dodano: 31.03.2015 13:45

PIECZONA GĘŚ. Doskonały przepis na obiad: gęś z sosem z powideł śliwkowych

Polecamy doskonały przepis na obiad. Pieczona gęś z sosem z powideł śliwkowych z pewnością przypadnie do gustu wszystkim biesiadnikom. Zaskocz swoich gości i przygotuj pyszne danie z gęsi – najlepiej na św. Marcina.

pieczona gęś dodano: 09.11.2014 10:11

Pieczona gęś - Dlaczego jadamy ją na św. Marcina 11 listopada?

11 listopada to w Polsce nie tylko Święto Niepodległości, ale również dzień świętego Marcina. Tego dnia w wielu domach na obiad podawana jest gęsina – mięso, które wciąż nieczęsto gości na naszych stołach. Skąd wzięła się ta tradycja?

11 listopada dodano: 04.07.2016 15:20

Gęsina w dzień św. Marcina - dlaczego jest wtedy najsmaczniejsza?

Nikt nie ma wątpliwości, że 11 listopada do data znamienna – Narodowe Święto Niepodległości. To również dzień imienin Marcina, a na św. Marcina na stołach powinna pojawić się gęsina. Dlaczego?

11 listopada dodano: 10.11.2014 18:48

Dlaczego warto jeść gęsinę? Dlaczego mięso gęsi jest zdrowe?

Choć Polska jest największym producentem gęsiny w Europie, na statystycznego Polaka przypada 17 g. gęsi rocznie. Prawie cała produkcja trafia na rynek niemiecki! A przecież polska gęś owsiana to arystokracja wśród drobiu. Doceniają ją zagraniczni smakosze. Gęsina powinna goscić na naszych stołach zdecydowanie częściej - nie tylko na św. Marcina!

gęsi tłuszcz dodano: 08.11.2014 06:59

Zwyczaje i wróżby świętomarcińskie: Dzień św. Marcina i sekret marcińskich rogali

Przysłowie "Na św. Marcina gąska kozik przeklina" związane jest nie tylko z tradycyjną ucztą z pieczoną gęsiną. Wskazuje także zwyczajowe wróżby świętomarcińskie celebrowane dawniej 11 listopada. Czy znasz tradycje świętomarcińskie?

11 listopada dodano: 08.11.2014 08:24
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Preppers - kto to jest?
Preppers - kto to jest?

Preppers to człowiek przygotowany na każde zagrożenie. Ma wybudowany schron ...

gęś szukasz informacji, artykułów, wywiadów nt. gęś. Wszystko na temat gęś na Mowimyjak.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.