porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
HIT

Dlaczego warto znać rodzaje i gatunki literackie?

Myślisz: matura już za mną, więc po co mi znajomość rodzajów i gatunków literackich? Czy naprawdę wiedza o liryce, epice i dramacie jest mi niezbędna? Czy powinienem umieć rozróżnić hymn od pieśni i opowiadanie od noweli?

ballada dodano: 15.05.2012 13:51

Co łączyło Wisławę Szymborską z Czesławem Miłoszem?

Wisława Szymborska odeszła 1 lutego 2012 r. Czesław Miłosz zmarł 14 sierpnia 2004 roku. Oboje związani z Krakowem, tworzyli i kochali poezję, nad ich talentem pochylali się najwięksi światowi krytycy i znawcy literatury. Czy kiedykolwiek się znali? Mówimy, co łączyło Szymborską i Miłosza.

Czesław Miłosz dodano: 02.02.2012 15:31 | odpowiedz (1)

Regionalizmy językowe. Gdzie usłyszysz zwrot "wyjść na dwór", a gdzie "na pole"?

“Na dwór” chodzą mieszkańcy Mazowsza i Warszawy, mieszkańcy południa Polski pójdą “na pole”. Skąd wzięły się małopolskie regionalizmy "wyjść na pole", "być na polu", "wrócić z pola"?

Kraków dodano: 19.01.2012 06:00 | odpowiedz (2)

Ojczysty - dodaj do ulubionych - o co chodzi w tym haśle?

Rozpoczęła się kampania "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Skąd się wzięła, kto jej patronuje, dlaczego jest ważna, kogo ma przyciągnąć? O czym mówi nam jej hasło?

Andrzej Pągowski dodano: 21.02.2012 11:10 | odpowiedz (4)

Czym jest KULTURA JĘZYKA? Dlaczego ważne jest poprawne używanie języka polskiego?

Międzynarodowy Dzień Języka ojczystego to dobry moment, żeby zastanowić się nad tym, dlaczego tak ważna jest kultura języka ojczystego. Radzimy, jak posługiwać się poprawną polszczyzną.

język ojczysty dodano: 21.02.2012 12:37

Czy jest jakaś zasada polskiej gramatyki, od której nie ma wyjątków?

Odrabiając szkolne zadania domowe, chyba każdy z nas zadawał sobie pytanie: czy w języku polskim istnieje jakaś zasada gramatyki, od której nie ma wyjątków? Zagadnienie na pozór łatwe, okazało się podchwytliwe także dla specjalistów. Udało nam się jednak uzyskać wyjaśnienie...

gramatyka języka polskiego dodano: 24.09.2012 12:07

MATURA. Dlaczego CKE chce ZMIENIĆ USTNĄ MATURĘ z języka polskiego?

CKE chce zlikwidować prezentacje maturalne, jakie obecnie maturzysta przedstawia na maturze ustnej z języka polskiego. Aktualna forma egzaminu budzi niezadowolenie nauczycieli, uczniowie zaś widzą w niej same zalety. Dlaczego prezentacja maturalna jest zła? Mówmy, dlaczego CKE chce zmian.

Centralna Komisja Egzaminacyjna dodano: 06.04.2012 06:54 | odpowiedz (3)

Jakie nazwiska męskie odmieniają się jak żeńskie?

Coraz częściej spotykamy się z tendencją, że niektóre nazwy zawodów w rodzaju męskim zyskują formę żeńską, np. psycholożka, filolożka. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że jest spora grupa nazwisk męskich, odmieniających się jak rzeczowniki w rodzaju żeńskim.

deklinacja dodano: 08.03.2012 14:17

Czy mowa może cię zdradzić, czyli jak nie okazać się znów burakiem?

Polacy mówią coraz gorzej po polsku. Językoznawcy i specjaliści od poprawności językowej już prawie nie zwracają na to uwagi. Nie piętnują rażących błędów. Czy powinniśmy się godzić na niechlujstwo językowe? Nie! Nie mów poprawnie po polsku - bądź burakiem!

błędy językowe dodano: 18.11.2011 14:20 | odpowiedz (3)

Jakie są typy myślników? Czym się różni pauza od półpauzy i dywizu?

Jeśli myślisz, że myślnik jest tylko jeden — to znaczy, że całe życie żyłeś w błędzie. Świat myślników nie jest czarno-biały. Istnieją trzy długości myślników: najkrótszy jest dywiz (łącznik), potem jest półpauza, najdłuższy – pauza – to właśnie myślnik. W tym wstępie użyliśmy wszystkich trzech rodzajów!

dywiz dodano: 07.03.2012 12:50
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Sebastian Kulczyk. Kim jest i czym się zajmuje syn Jana Kulczyka?
Sebastian Kulczyk. Kim jest i czym się zajmuje syn Jana Kulczyka?

Kim jest Sebastian Kulczyk - syn Grażyny Kulczyk i multimilionera Jana ...

język polski szukasz informacji, artykułów, wywiadów nt. język polski. Wszystko na temat język polski na Mowimyjak.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.