- Jak urządzić mały przedpokój? PORADY
- Jak bezpiecznie używać pilarki tarczowej?
- Jak stracono słynny transatlantyk Normandie?
- Obrady Okrągłego Stołu – jakie były postanowienia?
- Bohdan Smoleń – kim jest? [KARIERA, RODZINA, CHOROBA]
- Z kim zagra Polska w eliminacjach do EURO 2016?
- Jak zrobić wielkanocną dekorację z wiosennych kwiatów w koszyku?
- Drugi pierwszy raz. Jak powrócić do seksu po przyjściu na świat dziecka?
- Ewa Kasprzyk rozwiedzie się z mężem? Kim jest jej nowy partner?
- Seks po hiszpańsku, czyli jak zostać mistrzynią hiszpana
Jaka dieta jest przyjazna kościom?
Leczenie osteoporozy zaczyna się już w dzieciństwie. Do 19. roku życia tworzy się ponad 90 proc. masy kostnej. Gdy wzrost kości ustaje, zaczyna się proces dojrzewania szkieletu, który polega na zwiększaniu gęstości i stopnia uwapnienia tkanki kostnej. Aby tak właśnie się stało, w codziennej diecie powinno się znaleźć ponad 1200 mg wapnia. Wchłanianie wapnia utrudnia nierozpuszczalny błonnik pokarmowy. A zatem trzeba tak układać jadłospis, aby nie łączyć produktów mlecznych z warzywami.
Jak sprawdzić czy mamy osteoporozę?
Osteoporoza nie daje sygnałów, które mogłyby skłonić nas do wykonania badań profilaktycznych. Zwykle więc trafiamy do lekarza, gdy choroba jest zaawansowana. Podstawowym badaniem pozwalającym sprawdzić stan kośćca jest densytometria (czyli pomiar gęstości minerałów, z których zbudowane są kości). Najczęściej wykonuje się badanie kręgosłupa lędźwiowego i kości udowej w okolicy stawu biodrowego. U osób zdrowych badanie profilaktyczne przeprowadza się na kości przedramienia, nadgarstka i piętowej
Dieta dla kości - co jeść, by kości były zdrowe?
Kości człowieka składają się w 2/3 z wapnia, dlatego dostarczanie w diecie tego składnika mineralnego jest dla nich najistotniejsze. Co i jak jeść, by mieć mocne kości i nie dać się osteoporozie?
Jak dbać o kości w zależności od wieku?
Naszymi kośćmi martwimy się zazwyczaj dopiero, gdy jakąś złamiemy oraz w starszym wieku, kiedy okazuje się, że cierpimy na osteoporozę. Jednak o kości powinniśmy dbać od najmłodszych lat, dzięki czemu będą silne, mocne i wolne od ubytków. Co jeść, aby wzmacniać kości?
Jak zapobiegać osteoporozie? Jaka dieta dobra na mocne kości?
Aby kości były mocne, musimy się zdrowo odżywiać, czyli dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych i mineralnych. I chociaż nie ma jednej, idealnej diety dla wszystkich to właściwe odżywianie może nas uchronić przed osteoporozą.
CZEGO POTRZEBUJĄ KOŚCI, aby były MOCNE? Jakie witaminy dla twoich kości?
Czy wiesz, jakie dwie witaminy są najbardziej potrzebne do tego, by twoje kości były mocne i mniej narażone na złamania? Gdzie szukać ich najlepszych źródeł?
OSTEOPENIA i OSTEOPOROZA. Co SZKODZI twoim KOŚCIOM?
Nasze kości stale ulegają przebudowie. W miejsce obumierających, zużytych już tkanek powstają nowe. Dzięki temu kości są mocne, a mu możemy się sprawnie poruszać. Niestety, nie wszystko co robimy i jemy dobrze im służy.
Sztywne stawy: jak radzić sobie z tym problemem?
Ścięgna i stawy są mniej elastyczne i sztywniejsze zimą. Wpływa na to ich słabsze ukrwienie w niskiej temperaturze. Dlatego jest to pora, kiedy na sztywniejące stawy narzekają nawet ci, których „zawiasy” na ogół nie skrzypią. Jak sobie radzić ze sztywnymi stawami?
WITAMINA D. Dlaczego co drugiemu Polakowi brakuje witaminy D? Jak uzupełnić jej niedobory?
Brak witaminy D jest najbardziej niebezpieczny dla dzieci – powoduje krzywicę, i dla ludzi starszych – grozi osteoporozą. Witamina D nazywana jest słoneczną witaminą, ponieważ organizm może ją wytwarzać dzięki promieniom słońca.
WITAMINY DLA KOŚCI. Jakich witamin i menerałów potrzebują nasze kości?
Kości to tkanki bardzo zapracowane. Przez całe nasze życie starają się dostosować swój kształt i strukturę do zmieniających się obciążeń i funkcji organizmu. Czy im się to udaje? Tu wiele zależy od nas, bo o kondycji kości decydują regularne dostawy witamin.
Spowiednik króla Jana III Sobieskiego, założyciel Zgromadzenia Księży Marianów, błogosławiony ...
-
zobacz sylwetkę