porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
HIT

Maultaschen, czyli pierogi mięsno-szpinakowe według Magdy Gessler

Maultaschen to pierogi o nietypowym prostokątnym kształcie wypełnione parówkowo-szpinakowym farszem podane z sosem koperkowym. Jak przyrządzić to danie?

kuchnia niemiecka dodano: 23.05.2016 15:45 | odpowiedz (1)

KUCHENNE REWOLUCJE w CHOJNOWIE. Jak Magda Gessler zmieniła restaurację NIEBIESKI PARASOL?

W odcinku „Kuchennych rewolucji” wyemitowanym 26 kwietnia Magda Gessler odwiedziła Chojnów, 15-tysięczne miasteczko na Dolnym Śląsku. W restauracji „Niebieski parasol” trafiła na fatalną kuchnię, ale też pełnych zapału pracowników na czele z właścicielką, panią Małgorzatą. Co zmieniła Magda Gessler w Chojnowie? Jakie dania można zjeść w starej-nowej restauracji "Pod jeleniem"?

 

kuchenne rewolucje dodano: 27.04.2012 14:45
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Czesław Bielecki, mąż Ilony Łepkowskiej?

Kim jest Czesław Bielecki, mąż Ilony Łepkowskiej? Królowa polskich seriali ...

kuchnia szwabska szukasz informacji, artykułów, wywiadów nt. kuchnia szwabska. Wszystko na temat kuchnia szwabska na Mowimyjak.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.