porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
HIT

Królik w occie balsamicznym [PRZEPIS]

Na polskich stołach królik nie pojawia się często, a szkoda. warto jednak sięgać po niego częściej niż raz w roku i spróbować w nieco innym entourage'u niż sos śmietanowy na przykład w occie balsamicznym. Wypróbuj przepis na królika w occie balsamicznym.

królik dodano: 16.05.2014 10:33

Królik: jakie właściwości ma mięso z królika?

Mięso królika jest bardzo zdrowe, o czym niewiele osób wie. Ma bardzo mało cholesterolu, wiele witamin i aminokwasów. Do tego jest smaczne. Mówimy, dlaczego warto jadać mięso z królika.

cholesterol dodano: 16.06.2014 11:27
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Günter Grass nie żyje. Kim był autor Blaszanego bębenka?
Günter Grass nie żyje. Kim był autor Blaszanego bębenka?

Günter Grass zmarł 13 kwietnia 2015 roku, w wieku 87 ...

mięso z królika szukasz informacji, artykułów, wywiadów nt. mięso z królika. Wszystko na temat mięso z królika na Mowimyjak.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.