porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
HIT

Wisława Szymborska - jak wielka poetka otrzymała Nobla? Jak traktowała swoją nagrodę?

Wisława Szymborska odebrała nagrodę Nobla 9 grudnia 1996 roku. Jednak nie przyjęła go jak każdy inny zwycięzca. Podczas odbierania tego wyróżnienia po raz kolejny wykazała się skromnością i talentem do zjednywania sobie ludzi. Dowiedz się, jak poetka traktowała to wyróżnienie.

Michał Rusinek dodano: 10.02.2012 00:47

Nagroda NOBLA 2013: Kiedy rozdanie?

Nazwiska laureatów Nagrody Nobla podawane są tradycyjnie na początku października. Każde innego dnia, o innej porze. Zgodnie z tradycją laureaci odbiorą swoje nagrody dopiero w grudniu.

Alfred Nobel dodano: 04.10.2013 11:17

Świat składa hołd Wisławie Szymborskiej. Media zagraniczne o noblistce

Wisława Szymborska była ceniona na całym świecie. Jej poezję przetłumaczono na wiele języków obcych, ale cenili ją nie tylko zwykli ludzie, również wielcy jak Woody Allen, Vaclav Havel czy Umberto Eco. Jak dziś wspominają ją za granicą?

 

NObel literacki dodano: 09.02.2012 09:37

Dlaczego SZYMBORSKA nie była zachwycona, kiedy Anna Bikont i Joanna Szczęsna zaczęły pisać O NIEJ KSIĄŻKĘ?

Wisława Szymborska nie była zachwycona, kiedy dowiedziała się, że Anna Bikont i Joanna Szczęsna piszą o niej książkę. Unikała opowieści o swoim życiu prywatnym, uważając zwierzenia osobiste za coś niestosownego. Autorkom udało się jednak namówić ją na spotkanie, które przerodziło się w niezwykle osobistą podróż, odkrywającą nawet przed nią samą wiele zaskakujących faktów i historii rodzinnych.

Anna Bikont dodano: 15.05.2012 11:54

Ile tomików poezji wydała Wisława Szymborska? Jak będzie nazywał się ostatni?

W Krakowie w wieku 89 lat zmarła wybitna polska poetka Wisława Szymborska. Mimo niewielkiej w sumie liczby wydanych wierszy, ogrom poezji Szymborskiej doceniał cały świat, była laureatką Literackiej Nagrody Nobla.

 

Michał Rusinek dodano: 02.02.2012 18:57

Niewygodna przeszłość literacka Wisławy Szymborskiej. Jak wspominała to poetka, a jak inni?

Choć była wielką poetką, nie wszyscy należeli do grona jej fanów. Czym Szymborska zasłużyła sobie na krytykę? Co łączyło polską noblistkę z komunizmem? Dowiedz się więcej o niewygodnej przeszłości Wisławy Szymborskiej.

Honorowa Obywatelka Krakowa dodano: 10.02.2012 04:23 | odpowiedz (4)

Jaki wiersz Andrzej Gołota napisał dla Wisławy Szymborskiej?

Wisława Szymborska kibicowała Andrzejowi Gołocie, bo była wielką fanką boksera. Nie poznali się nigdy ale Andrzej Gołota wiedział o sympatii poetki do siebie. Dlatego po śmierci poetki, swojej bardzo wiernej fanki, Andrzej Gołota oddał hołd zmarłej noblistce. Napisał wiersz dla Szymborskiej! Przeczytaj go u nas!

andrzej gołota dodano: 09.02.2012 10:12

Najpiękniejsze wiersze Wisławy Szymborskiej. Jak poznajemy poetkę przez wiersze?

Choć podczas swojej pracy twórczej napisała tylko około 350 wierszy, to znalazła się w panteonie najwybitniejszych twórców polskiej kultury. Wisława Szymborska, która zmarła 1 lutego w swoim domu w Krakowie, uważana jest na świecie za autorkę jednych z najpiękniejszych wierszy. Które z jej wierszy są najbardziej lubiane?

cytaty dodano: 14.02.2012 08:58

Nagroda Nobla 2013 MEDYCYNA: Kto dostał NOBLA z medycyny?

Nagroda Nobla 2013 w dziedzinie medycyny i fizjologii została rozdana.Laureatami uhonorowanymi przez Komitet zostali naukowcy: James Rothman, Randy Schekman oraz Thomas Suedhof, którzy otrzymali nagrodę za poznanie organizacji głównego systemu transportu w komórkach.

nagroda nobla kto dodano: 07.10.2013 14:47

Co łączyło Wisławę SZYMBORSKĄ z Michałem RUSINKIEM? NOBLISTKA i jej UCZEŃ

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 roku, do końca był przy niej jej „pierwszy sekretarz” jak sama go przedstawiała (od pierwszego wejrzenia) Michał Rusinek. Co łączyło poetkę z dr Michałem Rusinkiem, literaturoznawcą, tłumaczem i autorem książek dla dzieci?

Kolenda-Zaleska o Szymborskiej dodano: 02.03.2012 17:51
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Eugeniusz Bodo: życie i śmierć. Dlaczego bolszewicy zgładzili polskiego artystę?

Miał nacjonalistyczne ciągoty. Nie wstydził się czytać publicznie antysemickiego, faszyzującego ...

Nagroda Nobla szukasz informacji, artykułów, wywiadów nt. Nagroda Nobla. Wszystko na temat Nagroda Nobla na Mowimyjak.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.