porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
HIT

Senat – czym jest, jak działa i jaki będzie podział mandatów?

Senat, zwyczajowo nazywany Izbą Wyższą, w rzeczywistości jest drugą izbą polskiego parlamentu. Składa się ze stu senatorów wybieranych w wyborach powszechnych w jednomandatowych okręgach wyborczych.

Izba Wyższa dodano: 11.10.2011 09:26

Kim jest BARTOSZ ARŁUKOWICZ - nowy MINISTER ZDROWIA w rządzie Tuska

Bartosz Arłukowicz to barwna postać w polskim parlamencie. Największa poselska strata lewicy. Jeden z lepszych transferów premiera Donalda Tuska do rządu PO-PSL. Lekarz pediatra, wykładowca Akademii Medycznej w Szczecinie został ministrem zdrowia. Kim jest zwycięzca drugiej edycji programu TVN - AGENT? 

Bartosz Arłukowicz dodano: 03.01.2012 06:01

Ile pieniędzy otrzymują parlamentarzyści? Ile zarabia poseł?

Ponad 24 tysiące złotych. Tyle miesięcznie otrzymują posłowie i senatorowie. Z części tych pieniądzy muszą się rozliczyć. Pensja posła i senatora - ile co miesiąc otrzymują posłowie?

dieta dodano: 04.01.2012 09:07

Jak przeliczane są głosy na mandaty w wyborach do Sejmu RP?

Zanim pójdziemy do urn wyborczych, warto poznać zasady, zgodnie z którymi przeliczane będą głosy na mandaty poselskie. Wiedza o tym pomoże ci podjąć decyzję, na kogo głosować w wyborach parlamentarnych 2011, kto zostanie posłem i senatorem?

głosowanie dodano: 19.09.2011 10:10

ILE ZARABIA POSEŁ: Którzy posłowie są najbiedniejsi?

Ile pieniędzy mają posłowie? Jaki majątek ma Palikot, Kaczyński, Tusk? Okazuje się, że bieda zagląda nawet w portfele parlamentarzystów. Mimo że w Sejmie zarabiają kokosy, to ich majątek jest niewielki. Jak można tak dużo pieniędzy wydawać? Poniżej lista najbiedniejszych posłów.

bieda dodano: 31.07.2013 16:59

Jak wybierany jest marszałek Sejmu? Jakie obowiązki ma marszałek?

Wybrany w powszechnych wyborach parlament stoi przed zadaniem powołania nowego marszałka, który będzie prowadził obrady rządu. Jak wybiera się drugą po prezydencie najważniejszą osobę w państwie i jakie są jej obowiązki w parlamencie?

Grzegorz Schetyna dodano: 11.10.2011 21:55 | odpowiedz (1)

Próg wyborczy - co to jest? Jakie partie nie przekroczyły 5-proc. progu wyborczego?

Państowa Komisja Wyborcza podała informacje, że w Sejmie znajdzie się pięć ugrupowań, które przekroczyły próg wyborczy. Które partie nie wezmą udziału w przyznaniu mandatów? Sprawdź czym jest, co oznacza i do czego służy próg wyborczy?

partia dodano: 11.10.2011 14:31

Kiedy poseł może zostać pozbawiony immunitetu?

Niemałe diety, zwrot kosztów podróży i prestiż to niejedyne przywileje, jakimi cieszą się nasi parlamentarzyści. Kolejnym z nich jest immunitet. Ten parasol ochronny utrudnia, ale nie uniemożliwia pociągnięcie posła do odpowiedzialności. Wystarczy, że poseł zostanie pozbawiony tej ochrony.

immunitet poselski dodano: 03.01.2012 17:02

W jakich komisjach sejmowych pracują posłowie?

Okazuje się, że widok pustej sali posiedzeń w czasie sejmowych obrad nie dowodzi temu, że posłowie uciekli na wagary! Wielu parlamentarzystów pracuje w tedy w komisjach i podkomisjach.

komisje dodano: 31.07.2013 07:14

W jakich komisjach parlamentarnych pracują senatorowie?

Parlamentarzyści z wyższej izby maja do wyboru co najmniej jedną z kilkunastu komisji. To do nich kierowane są ustawy, które przyjmuje Sejm.

komisje dodano: 14.07.2013 13:00
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zmarł Terry Pratchett. Kim był twórca Świata Dysku?

Terry Pratchett był jednym z najbardziej popularnych na świecie pisarzy ...

parlament szukasz informacji, artykułów, wywiadów nt. parlament. Wszystko na temat parlament na Mowimyjak.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.