porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
HIT

Dlaczego nie wypada mówić "smacznego"? Czemu nie jest to zgodne z zasadami dobrego wychowania?

Wbrew powszechnej opinii i wierzeniom ludowym, etykieta uważa mówienie "smacznego" za niezbyt eleganckie. Zdarzają się sytuacje, kiedy zwrot ten jest uważany za niekulturalny. Czy wiesz, że jego stosowanie jest wręcz niewskazane? Kiedy i komu wypada powiedzieć "smacznego", a kiedy nie należy tego robić?

dobre wychowanie dodano: 09.06.2016 11:43 | odpowiedz (9)

Czy CAŁOWANIE kobiety W RĘKĘ i przepuszczanie jej w drzwiach przodem to dobra tradycja?

W polskiej tradycji utarło się, że na powitanie i pożegnanie kobietę całuje się w rękę. Podobnie jest z przepuszczaniem kobiet w drzwiach. Czy rzeczywiście takich zasad savoir vivre’u i wyrazów okazywania szacunku oczekują współczesne kobiety?

8 marca dodano: 08.03.2012 11:52 | odpowiedz (3)

Obowiązki pana domu podczas oficjalnych uroczystości

Podczas wszelkich uroczystości wiele obowiązków spoczywa na panu domu. Musi zadbać nie tylko o dobre menu, ale również samopoczucie gości. Co gosspodarz powinien robić, by nie zawieść zaproszonych gości?

aperitif dodano: 27.04.2016 16:16

Sprawdzone sposoby na zakończenie spotkania towarzyskiego: jak się pozbyć gości, którzy zapomnieli pójść do domu?

Nawet mile widziani goście nie powinni ponad rozsądną miarę przedłużać swej wizyty. Zdarza się jednak, że się zasiedzą, co jest nie na rękę gospodarzom. Jak dać im do zrozumienia, że chcielibyśmy już zakończyć spotkanie?

cisza nocna dodano: 09.05.2016 13:18

Jak kulturalnie odmawiać jedzenia i kolejnej dokładki?

Podczas spotkań z rodziną i biesiadowania za stołem jesteśmy szczególnie podatni na obżarstwo. Nie lubisz galarety babci, ale nie wiesz jak odmówić, by nie sprawić jej przykrości? Mówimy, jak kulturalne odmówić kolejnej dokładki jedzenia.

jak odmawiać dokładki dodano: 09.05.2016 10:43

W czym pić alkohol: jakie kieliszki, szklanki, kufle wybrać do domu?

To, w jakim kieliszku podajemy alkohol nie jest bez znaczenia. Jest to istotne nie tylko ze względu na savoir-vivre, ale także na smak trunku i jego prezencję. Wino czerwone np. musi mieć odpowiednią przestrzeń, by oddychało i wydobył się z niego odpowiedni aromat i smak. Podobnie rzecz ma się z koniakiem i whisky

kieliszki do alkoholi dodano: 16.06.2016 10:50

Co z tymi sztućcami, czyli jaka jest kolejność ich używania

Na eleganckich imprezach zaskoczyć nas może liczba sztućców leżących po obu stronach talerzy. Mogą sprawić, że nie będziemy wiedzieć, po które nakrycie sięgnąć - to bliżej talerza, czy to najbardziej od niego oddalone.  Kiedy i po które sztućce sięgać, by się nie pomylić? Rozwiewamy wątpliwości!

dobre wychowanie dodano: 28.04.2016 10:59

Co to jest savoir-vivre?

Savoir-vivre znaczy po prostu "wiedzieć jak żyć". Pod tym pojęciem kryje się bardzo skomplikowana dziedzina łącząca dobre wychowanie z zasadami zachowania obowiązującymi w różnych sytuacjach. Podobno ten, kto ma dobrze opanowany savoir-vivre, poradzi sobie w każdej sytuacji. Jednak zasady tej sztuki poznajemy przez całe życie, bo wciąż stawia ono przed nami nowe wyzwania.

dobre wychowanie dodano: 31.08.2011 10:21

Przyjęcie w domu - stołowy savoir-vivre.

Gdy przyjmujesz gości starasz się, żeby wszystko wypadło nienagannie i elegancko. Staranne nakrycie stołu, najlepsza porcelana i kieliszki, wypolerowane sztućce i wyszukane dekoracje dodają splendoru przygotowywanemu przyjęciu. Aby uświetnić je jeszcze bardziej, sprawdź, w jaki sposób podawać do stołu.

aperitif dodano: 08.07.2016 12:50

Panie przodem - kiedy ta zasada savoir-vivre nie powinna być stosowana?

Przepuszczanie kobiet przodem to jedna z fundamentalnych zasad savoir-vivre. Już od najmłodszych lat wpajamy ją naszym synom. Jednak nie zawsze„Panie przodem”- kiedy ta zasada savoir-vivre nie powinna być stosowana?. Jest przypadek, kiedy to mężczyzna powinien wejść do pomieszczenia pierwszy. Sprawdź, jakiej sytuacji to dotyczy…

dobre wychowanie dodano: 25.09.2014 11:28
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zbigniew Wodecki – kim jest? Co osiągnął?
Zbigniew Wodecki – kim jest? Co osiągnął?

Zbigniew Wodecki szerokiej publiczności znany jest przede wszystkim z wykonania ...

savoir-vivre szukasz informacji, artykułów, wywiadów nt. savoir-vivre. Wszystko na temat savoir-vivre na Mowimyjak.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.