porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
HIT

Solić czy nie solić? Jakie są zalety soli kuchennej?

Solić czy nie solić? Lekarze, a zwłaszcza kardiolodzy, nie mają watpliwości - oczywiście nie solić, bo sól zwiększa ryzyko chorób serca. Ostatnio pojawia się jednak coraz więcej głosów, żeby całkowicie z soli nie rezygnować, ponieważ jest ona również potrzebna naszemu organizmowi. Co wiemy o zaletach soli kuchennej?

nadciśnienie dodano: 22.06.2016 10:25

Co zamiast soli? Czym "posolić" potrawy?

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) od lat alarmuje, że jemy za dużo soli. Według jej zaleceń, powinniśmy używać nie więcej niż 5 g (płaska łyżeczka od herbaty) soli na dobę. Jemy znacznie więcej. Nie ma się co obrażać na WHO, bo nie występuje tu jako obrońca dochodów kopalni soli, ale zdrowia.

czym zastąpić sól dodano: 18.05.2016 11:49
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zuzanna Borucka, youtuberka – kim jest? KARIERA, RODZINA
Zuzanna Borucka, youtuberka – kim jest? KARIERA, RODZINA

Kim jest Zuzanna Borucka? Oto, co trzeba wiedzieć o popularnej ...

solenie potraw szukasz informacji, artykułów, wywiadów nt. solenie potraw. Wszystko na temat solenie potraw na Mowimyjak.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.