porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
HIT

Jak ułożyć sztućce na stole?

Do każdego dania istnieją specjalne rodzaje sztućców - widelce i noże do przystawek, obiadowe, deserowe, czy też do mięsa, ryb. Najważniejsza jest kolejność ułożenia ich w stosunku do talerza. Jedząc kolejne dania, sięgamy po sztućce leżące od zewnętrznej strony, kolejno kierując się w stronę talerza. Widelczyk i łyżeczka do deserów powinny znajdować się powyżej talerza. Łyżkę do zupy kładziemy zawsze obok noży, nigdy przy widelcu, jak się zdarza niektórym. Sztućce muszą być z jednego kompletu.

łyżeczka deserowa dodano: 22.09.2013 15:55

Jak nakryć do stołu na uroczystą kolację, wykwintny obiad?

Jak nakryć do stołu? Widelec po lewej, a nóż po prawej, a może odwrotnie? Gdzie ustawić kieliszki, a gdzie szklanki na wodę? Przypominamy, jak nakryć do stołu i nie popełnić gafy. Nakrywając stół  dla domowników i dla gości zawsze postępuj tak samo.

dekoracja stołu dodano: 27.04.2016 10:04

Jak umiejętnie używać sztućców i serwetki?

Teoretycznie każdy z nas wie, że łyżka i widelec służą do nakładania potraw, nóż do krojenia a serwetka do wycierania rąk i ust. W praktyce niestety wciąż popełniamy przy stole wiele gaf. Podążaj za naszymi radami i dowiedz się, jak poprawnie posługiwać się sztućcami i serwetką.

dobre maniery dodano: 27.04.2016 13:27

Nakrywanie do stołu: nakrycie rozszerzone. Czym ono jest, jak ustawić na stole nakrycie rozszerzone?

Przy organizacji eleganckich przyjęć warto znać zasady nakrycia rozszerzonego. Czym ono jest i jak wykonać nakrycie rozszerzone? Oto najważniejsze zasady dotyczące nakrywania stołu.

jak nakryć do stołu dodano: 09.05.2016 11:48

Jak dbać o sztućce ze stali nierdzewnej?

Wykonane ze stali nierdzewnej sztućce - łyżki, widelce i noże - są tanie, a prezentują się bardzo dobrze. Jak je pielęgnować, aby zachowały dobry wygląd przez lata? Podpowiadamy, jak czyścić sztućce stalowe.

jak czyścić sztućce dodano: 15.06.2016 10:59

Jak prawidłowo posługiwać się sztućcami?

Czy na pewno wiesz, jak prawidłowo trzymać sztućce? Podpowiadamy, w jaki sposób posługiwać się nożem i widelcem, jakich błędów wystrzegać się podczas spożywania posiłków.

nóż i widelec dodano: 05.05.2016 16:45 | odpowiedz (1)

Zasady dobrego zachowania przy stole - jak elegancko jeść?

Postawa i zachowanie przy stole, nieważne czy podczas uroczystej wystawnej kolacji, czy spotkania w gronie przyjaciół, świadczy o naszej kulturze. Dlatego warto wiedzieć, co o zasadach dobrego zachowania przy stole mówi savoir-vivre.

jak elegancko jeść dodano: 05.05.2016 13:39

Jak dbać o srebrne sztućce? Jak je czyścić i przechowywać?

Plamki, czarny osad czy zaśniedziałe części – jak wyglądają srebrne sztućce zależy od odpowiedniej konserwacji i sposobu ich przechowywania. Zobaczcie jak czyścić i przechowywać srebrne sztuśce, aby służyły przez lata. 

pielęgnacja srebrnych sztućców dodano: 28.02.2013 10:51

ZAŚNIEDZIAŁE PLATEROWE SZTUĆCE. Jak wyczyścić zaśniedziałe platerowe sztućce?

Lśniące platerowe sztućce są ozdobą stołu. Co jednak zrobić, gdy są matowe i pociemniałe? Jak przywrócić im blask? Trzeba je regularnie czyścić, bo szkodzi im wilgoć, światło, dym, a nawet powietrze. Niekorzystny wpływ na ich wygląd ma też ich używanie - składniki niektórych potraw powodują śniedzenie. Jak wyczyścić platerowe sztućce?

czyszczenie platerów dodano: 27.03.2013 21:29

Urządzamy przyjęcie. JAK PRAWIDŁOWO NAKRYĆ DO STOŁU KROK PO KROKU

Planujesz uroczysty obiad lub kolację, ale nie wiesz jak efektownie i zgodnie z etykietą nakryć stół. Jeżeli będziesz się trzymać poniższych zasad - odpowiednio ustawisz kieliszki i sztućce oraz dobierzesz odpowiednią zastawę, a twoi goście będą zauroczeni. To nic trudnego. Zaproś gości i sprawdź się!

kieliszki dodano: 24.11.2011 07:11 | odpowiedz (1)
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Andrzej Bargiel?

Himalaista, narciarz wysokogórski, biegacz. Rywalizuje z najlepszymi i ma w ...

sztućce szukasz informacji, artykułów, wywiadów nt. sztućce. Wszystko na temat sztućce na Mowimyjak.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.