porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy kolor czarny sprawdzi się w mieszkaniu?
Czy kolor czarny sprawdzi się w mieszkaniu? Wydawałoby się, że kolor czarny raczej nie nadaje się do ...
Jak oszczędzać wodę? Jakie baterie zamontować, aby płacić mniejsze rachunki?

Jak oszczędzać wodę w domu?

Jak oszczędzać wodę w domu?

Bateria jednouchwytowa to podstawa oszczędnego podejścia do wody. Pozwala zaoszczędzić nawet 30% wody!

fot.: Grupa Armatura
Istnieje wiele sposobów na oszczędzanie wody w domu. Do podstawowych należą: racjonalne wykorzystywanie wody, dbałość o jakość sieci wodnej, w szczególności likwidacja przecieków (naprawa kapiącego kranu, cieknącej spłuczki) oraz montaż armatury ograniczającej zużycie wody. Jakie cechy powinna mieć taka armatura, jak ją wybierać?

Jakie baterie montować, aby ograniczyć zużycie wody?

  • Baterie jednouchwytowe w porównaniu z bateriami dwuuchwytowymi umożliwiają zmniejszenie zużycia wody nawet o 30%. Zamknięcie baterii jest szybsze i łatwiejsze, w prosty sposób można też ustawić żądaną temperaturę.
  • Baterie termostatyczne umożliwiają wcześniejsze, precyzyjne ustawienie temperatury (nawet z dokładnością do 0,5°C). Wyposażone są w blokadę, która zapobiega wypływowi wody o temperaturze niższej niż ustawiona na termostacie, ponadto zużycie wody zostaje ograniczone (oszczędzamy kilkanaście litrów, które spływa, gdy czekamy na ciepłą wodę). Dzięki temu rozwiązaniu użytkownikowi nie grozi również poparzenie.
  • Baterie bezdotykowe to najnowocześniejszy typ baterii, zalecany przede wszystkim do stosowania w obiektach użyteczności publicznej. Dzięki czujnikowi podczerwieni, reagującemu na ciepło, wystarczy włożyć ręce pod wylewkę, a woda popłynie z niej sama. Zamknięcie dopływu następuje po określonym czasie (20–30 s) lub gdy cofamy dłonie.

Jakie dodatkowe elementy i funkcje baterii minimalizują zużycie wody?

  • Perlator - jest to rodzaj końcówki baterii umywalkowej, zlewozmywakowej i wannowej. Optycznie zwiększa strumień wody poprzez jej znaczne napowietrzenie. Zgodnie z danymi producentów, można dzięki niemu zaoszczędzić od 15 do 60% wody.  
  • Ekoprzycisk umieszczony z boku lub z tyłu baterii, poprzez wstępną blokadę głowicy ogranicza ruch uchwytu w poziomie i pionie. Blokada w pionie pozwala zmniejszyć zużycie wody o ok. 50%, zaś w poziomie wstępnie reguluje temperaturę wody, co umożliwia oszczędność energii i zabezpiecza przed poparzeniem. Blokadę można ominąć – wystarczy, że naciśniemy przycisk, a temperaturę i wypływ wody będziemy mogli dostosować do indywidualnych wymagań. Po zamknięciu baterii blokada powróci do wcześniejszego położenia.
  • Wodooszczędna głowica wyposażona jest w blokadę (hamulec), dlatego aby uzyskać maksymalny wypływ wody, należy pokonać wyraźny opór; stosując takie rozwiązanie, można zaoszczędzić do ok. 50% wody.

Jak zmniejszyć zużycie wody podczas kąpieli?

Aby zmniejszyć zużycie wody ze standardowego (czyli ok. 20 dm3/min) do poziomu wystarczającego (9 dm3/min), oprócz przedstawionych rozwiązań, należy stosować słuchawki prysznicowe o specjalnej budowie, w których strumień wypływającej wody może być zredukowany nawet o 50%. Jest to możliwe dzięki regulacji znajdującej się na słuchawce, występującej najczęściej w formie obrotowego pierścienia. Stosuje się również odcinacze dopływu wody, np. na czas namydlenia ciała.

Czy podczas spłukiwania toalety też możemy oszczędzać wodę?

Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest przycisk dwudzielny, który umożliwia spłukiwanie, w zależności od potrzeb, 3 lub 6 litrami wody. Można też zastosować przycisk „stop”, dzięki któremu spłukiwanie przerywamy w dowolnym momencie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
OSZCZĘDZAMY! Czy wiesz, że są baterie, które same kontrolują ilość zużywanej wody? OSZCZĘDZAMY! Czy wiesz, że są baterie, które same kontrolują ilość zużywanej wody?

Jest wiele domowych sposobów oszczędzania wody, można kontrolować jej strumień podczas namydlania, zakręcać kran przy myciu zębów czy pilnować poziomu wody w wannie. Ale nowoczesna bateria zrobi to...

Aktualizacja: 06.06.2013 10:01
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ulrich Merkel: kim jest były mąż kanclerz Angeli Markel?

Ulrich Merkel - jego nazwisko zna prawie każdy. Wszystko dzięki byłej ...

W Mowimyjak.pl radzimy jak urządzić mieszkanie. Wnętrza jak łączyć kolory? Aranżacje wnętrz i projekty wnętrz. Pokazujemy galerie, jak urządzić wnętrza. Fajne zdjęcia i materiały wideo wnętrz. Pomysły i inspiracje na projektowanie. Jak łączyć kolory we wnętrzach. Jakie wybrać kolory ścian, farby do wnętrz? Wnętrza jak urządzić? Aranżacja wnętrza dla każdego. Jak łączyć ze sobą kolory, żeby do siebie pasowały? Jak łączyć kolory, który kolor pasuje do jakiego? Nowoczesna aranżacja wnętrz. Doskonałe meble, kominki, łazienki. Projekty kuchni i pomysły na kuchnie oraz dodatki i akcesoria dekoracyjne. Znajdziesz tu zdjęcia wnętrz, porady, inspiracje jak urządzić mieszkanie, pomysły na aranżacje i wyposażenie wnętrz. Jak łączyć kolory ścian. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.