porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jaką zmywarkę kupić? Na co zwrócić uwagę wybierając zmywarkę? Im dłużej korzystasz ze zmywarki, tym bardziej wydaje ci się ...
Czym się kierować, kupując nawilżacz ultradżwiękowy powietrza

Jakie cechy i funkcje powinien mieć dobry nawilżacz powietrza?

Zima, za oknami mróz, a w domu kaloryfery grzeją pełną parą. W efekcie mamy w pomieszczeniach ciepło, ale sucho. Nie jest to zdrowe, dlatego wiele osób sięga po nawilżacze powietrza, których wybór jest coraz większy. Który wybrać? Na jakie cechy i funkcje zwracać uwagę, by kupić model odpowiedni do naszych potrzeb? Jak kupować nawilżacz powietrza? Jakie są rodzaje nawilżaczy?

Nawilżacze kuszą ciekawym kształtem, bogatą kolorystyką. To także ważne - w końcu będzie stał w widocznym miejscu. Ale zanim zdecydujemy o zakupie konkretnego modelu, przede wszystkim upewnijmy się, że należycie będzie spełniał swoje zadanie i nie zrujnuje kieszeni.

Jakie są rodzaje nawilżaczy?

Są dwa podstawowe rodzaje nawilżaczy: parujące (ewaporacyjne), które wykorzystują zasadę parowania, oraz ultradźwiękowe - wytwarzają one ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody i powstaje mgiełka. Są wydajniejsze, mają też wiele dodatkowych cech i funkcji.

Zanim wybierzemy konkretny model nawilżacza powietrza, porównajmy kilka wartości, istotnych dla użytkowników:

 • Moc - nawilżacz będzie pracował wiele godzin, pobór mocy jest więc bardzo ważny. Ale uwaga - niska moc zwykle oznacza też małą wydajność nawilżacza.

 • Powierzchnia nawilżania - niektóre są efektywne tylko w pomieszczeniu o pow. 10 m kw., więc raczej nie sprawdzą się w pokoju dziennym.

 • Poziom hałasu - jeśli nawilżacz ma stanąć w sypialni - 25 dB to maksymalna wartość, powinien być niesłyszalny.

 • Wydajność - czyli ile pary nawilżacz może wyprodukować w danym czasie (podawana zwykle w gramach lub mililitrach na dobę).

 • Pojemność zbiornika na wodę - od tego m.in. zależy nieprzerwana praca - najlepsze pracują bez przerwy 12-16 godzin. Ale są też pracujące 20-24 h bez konieczności uzupełniania wody.

Ważne cechy i funkcje nawilżacza, które warto brać pod uwagę przy zakupie

 • Jonizator - jeśli nawilżacz wyposażony jest jonizator, pomoże nam usunąć z powietrza dodatnie ładunki (wytwarzane przez sprzęt elektroniczny), które źle wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie. Dzięki jonizatorowi powietrze naładuje się ujemnie - wtedy lepiej się oddycha, śpi, odpoczywa. A powietrzu jest mniej bakterii i zanieczyszczeń.

 • Higrometr - mierzy wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

 • Automatyczne wyłączenie urządzenia - gdy nie ma w nim wody.

 • Timer - do programowania czasu pracy.

 • Regulator intensywności nawilżania - może być płynna.

 • Elektroniczny higrostat - pozwala ustawić dowolną wilgotność.

 • Możliwość dowolnego ustawienia kierunku wylotu pary.

 • Wyświetlacz (elektroniczny, LED) - informuje m.in. o wprowadzonych ustawieniach, o wilgotności powietrza.

 • Zbiornik na wodę łatwy do wyjmowania i napełniania.

  UWAGA:

Jeśli nawilżacz ma stanąć w pokoju dziecka, powinien mieć odpowiednie atesty i certyfikaty (np. Toy Standard).

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie dodatkowe funkcje może mieć NAWILŻACZ POWIETRZA? Jaki nawilżacz warto wybrać? Jakie dodatkowe funkcje może mieć NAWILŻACZ POWIETRZA? Jaki nawilżacz warto wybrać?

Podstawową funkcją każdego nawilżacza powietrza jest poprawienie jakości powietrza poprzez zwiększenie poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Dodatkowo mogą mieć szereg funkcji specjalnych, które warto...

ELEKTRYCZNE NAWILŻACZE POWIETRZA - o czym warto wiedzieć, używając nawilżaczy?

W domu, w pracy i w drodze, czyli w samochodzie, coraz częściej włączamy klimatyzację. Latem chłodzimy, zimą grzejemy, a w efekcie często powodujemy nadmierne wysuszenie powietrza i kłopoty ze...

Nawilżacz powietrza: kiedy warto kupić? Jak wybrać odpowiedni nawilżacz powietrza?

Kiedy warto pomyśleć o nawilżaczu powietrza? Dla naszego dobrego samopoczucia ważne są nie tylko komfortowa temperatura we wnętrzu, ale też odpowiednia wilgotność powietrza. Najlepiej, jeśli wynosi...

Aktualizacja: 17.12.2013 13:39
Autor: MK
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Aleksander Doba - kim jest? [OSIĄGNIĘCIA, RODZINA]
Aleksander Doba - kim jest? [OSIĄGNIĘCIA, RODZINA]

Podróżnik, kajakarz, zdobywca wielu nagród, ale przede wszystkim człowiek z ...

W Mowimyjak.pl radzimy jak urządzić mieszkanie. Wnętrza jak łączyć kolory? Aranżacje wnętrz i projekty wnętrz. Pokazujemy galerie, jak urządzić wnętrza. Fajne zdjęcia i materiały wideo wnętrz. Pomysły i inspiracje na projektowanie. Jak łączyć kolory we wnętrzach. Jakie wybrać kolory ścian, farby do wnętrz? Wnętrza jak urządzić? Aranżacja wnętrza dla każdego. Jak łączyć ze sobą kolory, żeby do siebie pasowały? Jak łączyć kolory, który kolor pasuje do jakiego? Nowoczesna aranżacja wnętrz. Doskonałe meble, kominki, łazienki. Projekty kuchni i pomysły na kuchnie oraz dodatki i akcesoria dekoracyjne. Znajdziesz tu zdjęcia wnętrz, porady, inspiracje jak urządzić mieszkanie, pomysły na aranżacje i wyposażenie wnętrz. Jak łączyć kolory ścian. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.