porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dlaczego wirusowe zapalenie wątroby typu C jest groźne? Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest nazywane cichym zabójcą. Mówi ...
U dzieci przeważnie występuje ostra białaczka limfoblastyczna. Aby móc mówić o pełnym wyzdrowieniu należy przeprowadzić przeszczep szpiku.

BIAŁACZKA U DZIECI. Jakie objawy powinny wzbudzić twój niepokój?

Białaczka, czyli nowotwór krwi jest nowotworem stosunkowo często występującym u dzieci, przeważnie w wieku 3-5 lat. Ten typ raka ma wiele odmian, u najmłodszych przeważnie pojawia się ostra białaczka limfoblastyczna. Jej pierwsze objawy przypominają przeziębienie.

Białaczka to rak krwi, doprowadzający do zmian w jej składzie - komórki krwi, produkowane w szpiku kostnym zaczynają się niekontrolowanie namnażać. Zmutowane komórki wraz z krwią docierają do ważnych narządów chorego m.in. jak wątroby, śledziony, czy nerek, a nawet płynu mózgowo-rdzeniowego. Za  pojawienie się białaczki, jak się przypuszcza, odpowiadają czynniki genetyczne i środowiskowe (promieniowanie, pestycydy, środki chemiczne).

Objawy białaczki u dzieci

Dzieci, które są chore na białaczkę, stale są zmęczone i osłabione, a także blade. Nie mają chęci na zabawę, są apatyczne i bez energii – za co odpowiada mniejsza ilość tlenu we krwi. Na ciele dziecka mogą pojawić się siniaki i wybroczyny. Podobnie jak u dorosłych dziecko może mieć gorączkę i bóle kostno-stawowe. Cechą charakterystyczną początków białaczki jest też częste zapadanie na różnego rodzaju infekcje od zapalenia gardła, przez ucho i oskrzela, a nawet płuca – zmniejszenie ilości białych krwinek we krwi sprawia, że organizm nie broni się przed patogenami.  

Jak diagnozuje się białaczkę?

W pierwszej kolejności należy zbadać krew (morfologia z rozmazem) i sprawdzić, czy nie ma w niej komórek nowotworowych. Małopłytkowość i niedokrwistość świadczy, że szpik nie pracuje jak powinien. Złe wyniki powodują, że maluch jest kierowany na kolejne badania diagnostyczne m.in. badanie szpiku kostnego i płynu mózgowo-rdzeniowego, które pozwalają określić rodzaj choroby i jej zaawansowanie.

Leczenie białaczki u dzieci

U dzieci najczęściej występuje ostra białaczka limfoblastyczna. Inne rodzaje białaczek to białaczka ostra szpikowa, oraz białaczki przewlekłe. Dziecko trafia do szpitala, gdzie wzmocnione po transfuzji krwi - rozpoczyna chemioterapię (podawane cytostatyki zatrzymują namnażanie się i podział komórek), a także w zależności od potrzeby poddawane jest naświetlaniom (radioterapia w wielu przypadkach pozwala na wyleczenie białaczki). Jednak najczęściej, aby mówić o pełnym wyzdrowieniu, trzeba przeprowadzić przeszczep szpiku kostnego.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jaką funkcję pełni SZPIK KOSTNY?

Szpik kostny kojarzy się większości osób głównie z przeszczepami. Oddając choremu na białaczkę cząstkę siebie, możemy uratować mu życie. Jak to możliwe – co takiego ma w sobie szpik kostny? Jakie...

Anemia - co to za choroba, jak się objawia i jak wygląda leczenie?

Zdarza się, że zrzucając złe samopoczucie na karb wiosennego przesilenia, przeoczymy groźną chorobę. Przeczytaj, co to jest anemia i jak ją rozpoznać.

Jakie badania może zlecić lekarz rodzinny?

Zdarza się, że lekarz w przychodni odmówi wystawienia skierowania na badania diagnostyczne w ramach NFZ. Np. nie chce wystawić skierowania na usg ślinianek czy na rezonans magnetyczny. Niestety, do...

Aktualizacja: 13.03.2012 23:45
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Halina Frąckowiak. Kim jest? RODZINA, KARIERA

Halina Frąckowiak to jedna ze znanych, lubianych i cenionych polskich ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.