porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak dbać o higienę snu? Dobrze przespana noc pozwala na pełne zregenerowanie sił i sprawne ...
Jak wygląda leczenie białaczki, kiedy niezbędny jest przeszczep szpiku, a kiedy wystarczy chemioterapia?

BIAŁACZKA – jakie PRZYCZYNY, przebieg, LECZENIE?

Białaczkę leczy się poddając chorych chemioterapii oraz przeszczepiając szpik. Problemem jest nadal leczenie ostrej białaczki limfocytowej, która mimo stosowania nowoczesnych leków nowej generacji i przeszczepów nie daje się wyleczyć - pacjenci żyją z nią ok. 5 lat. Na czym polega leczenie raka krwi? Co to są leki celowane?

Białaczki dzieli się na ostre (rozwijajace się bardzo szybko) i przewlekłe (które mogą rozwijać się nawet kilka lat, te występują znacznie rzadziej), oraz ze względu na to, jakiego rodzaju białych krwinek dotyczy: limfatyczne (limfoblastyczne, w tym przypadku nieprawidłowo rozwijają się limfocyty) i szpikowe (nieprawidłowo rozwijają się mielocyty). 

Przyczyny białaczki

Dlaczego pojawia się rak krwi? Podbnie jak w przypadku innycyh nowotworów przyczyny są nie do końca znane. Zakłada się, że za pojawienie się białaczki odpowiadają: zakażenie niektórymi typami wirusów, uszkodzenie szpiku przez substancje chemiczne (benzen, niektóre leki), promienie jonizujące, czynniki genetyczne - ale to przypuszczenia.

Białaczka limfocytowa częściej pojawia się u dzieci, szpikowa natomiast występuje i u dorosłych i u dzieci. Ostre białaczki objawiają się bardzo podobnie, różnica ejst w rokowanaich

Leczenie białaczki

Ostre białaczki wymagają szybkiego leczenia. W pierwszej kolejności należy zmniejszyć ilości komórek białaczkowych (blastów) w organizmie i pobudzić produkcję prawidłowych krwinek. Następnie niszczyć pozostałych blasty. I jedno i drugie za pomocą dożylnej chemioterapii, aż do uzyskanie całkowitej remisji. Po kilku miesiącach chemioterapii, która dorpowadza do remisji choroby podejmowane są decyzje o dalszym leczeniu: przeszczepieniu szpiku lub dalszej chemioterapii, któa może trwać nawet kilka lat. Ostre białaczki mają to do siebie, że nawracają, dlatego o wyleczeniu mówi się, jeżeli choroba nie nawraca przez 5 lat po zakończeniu leczenia. Jesli choroba nie wycofuje się i należy przeszczepić szpik. 

Przewlekła białaczka szpikowa do niedawna była chorobą śmiertelną, mimo doustnej lub dożylnej chemioterapii, podawania leku immunologicznego zwanego interferonem alfa, a nawet przeszczepu szpiku. Rewolucja okazało się wprowadzenie imatynibylu -  leku celowanego, który uderza bezpośrednio  w chore komórki białaczkową (dzięki niemu ok. 90% pacjentów żyje co najmniej 5 lat), w leczeniu korzysta się także z innych leków celowanych jak nilotynib i dasatyniboraz przeszczepu szpiku.

Przewlekła białaczka limfocytowa jest chorobą nadal nieuleczalną - pacjenci zmagający się z tym rakiem krwi żyją do 5 lat, mimo chemioterapii. 

Przeszczep szpiku - jaki?

Przeszczep szpiku może być przeszczepem komórek od dawcy niespokrewnionego lub kogoś z rodziny (przeszczep komórek allogenicznych), albo z własnych komórek – przeszczep komórek autologicznych.
W białaczce ostrej szpikowej przeprowadza się  przeszczepienie komórek allogenicznych, w białaczce limfoblastycznej wykonuje się przeważnie przeszczepienie komórek autologicznych.

 

Zobacz także: BIAŁACZKA OBJAWY. Czym jest białaczka?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Chłoniak czyli nowotwór węzłów chłonnych. Jakie są objawy chłoniaka?

Pierwsze objawy chłoniaka, nowotworu węzłów chłonnych, są zazwyczaj niewinne i łatwe do pomylenia z objawami grypy czy przeziębienia. Kiedy można podejrzewać, że mamy do czynienia z objawami...

Dlaczego ciągle chce mi się spać?

Nadmierna senność może świadczyć nie tylko o błahym zmęczeniu. Może to być objaw wielu groźnych chorób. Jeśli mimo wypoczynku masz problemy ze wstawaniem lub zasypiasz w ciągu dnia, to skontaktuj się...

BIAŁACZKA. Jakie objawy? Jak rozpoznać białaczkę szpikową?

Diagnoza: białaczka… Wyrok? Niekoniecznie! Najważniejsze to jak najwcześniej zwrócić uwagę na niepokojące objawy i zgłosić się do lekarza. Podpowiadamy, jak rozpoznać białaczkę szpikową.

Aktualizacja: 13.03.2012 09:28
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Klaus Barbie. „Rzeźnik z Lyonu” złapany przez łowców nazistów

Klaus Barbie, znany jako „Rzeźnik z Lyonu” był jednym z ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.