porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
PRZEWLEKŁA CHOROBA NEREK. Dlaczego jest tak groźna? Objawy, leczenie, profilaktyka Co to jest przewlekła niewydolność nerek i jakie są jej ...
Objawy białaczki pojawiają się nagle, często w czasie dwóch tygodni.

BIAŁACZKA OBJAWY. Czym jest białaczka?

Na białaczkę w Polsce rocznie zapada ok. 10 tys. ludzi  Pocieszające jest to, że wyleczalność białaczki jest najwyższa spośród wszystkich chorób nowotworowych. Podobnie jak w przypadku innych nowotworów, im szybciej rozpocznie się leczenie, tym większe szanse na wylecznie. Dlatego nie bagatelizujmy niepokojących objawów - jakie są objawy białaczki, co powinno cię zaniepokoić?

Białaczka to choroba nowotworowa krwi. Jest jednym z częściej występujących nowotworów, na białaczkę chorował m.in. Bogusław Mec czy Adam Darski (Nergal przeszedł przeszczep szpiku).

W normalnie funkcjonującycm szpiku kostnym produkowane są czerwone krwinki (przenoszą tlen i dwutlenek węgla), białe krwinki (bronią organizm przed szkodliwymi patogenami: toksynami, zarazkami, bakteriami) i płytki krwi (odpowiadają za krzepnięcie krwi). 

U chorego na białaczkę szpik kostny zaczyna produkować dużo białych krwinek, które szybko i nieprawidłowo się rozrastają, przez co zdrowe krwinki nie mogą się rozwijać. Do tego po przedostaniu się do układu krwionośnego są rozprowadzane do narządów, np. do wątroby, nerek, gonad, śledziony, węzłów chłonnych i płynu mózgowo-rdzeniowego. 

Objawy białaczki

Objawy białaczki pojawiają się nagle, często w czasie 2 tygodni. Objawów jest dużo, jednak można je przypisać wielu chorobom, dlatego często są bagatelizowane, albo źle interpretowane. Należy do nich osłabienie, bladość, ospałość, gorączka, częste infekcje, zapalenia gardła, ucha, oskrzelia, a nawet zapalenia płuc. Leczenie tych infekcji często jest nieskuteczne, mimo antybiotykoterapii. Niepokoić powinny siniaki i ciemnoczerwone wybroczyny, a także mogące pojawiać się krwawienia z nosa czy krwawienia dziąseł przy myciu zębów.

Objawami, które powinny zwrócić uwagę lekarza jest powiększenie śledziony, wątroby, węzłów chłonnych pachowych, karkowych i pachwinowych. Podobnie jak w przypadku wielu nowotworów - chorzy chudną, narzekają na bóle głowy i zaburzenia widzenia, niektórzy też cierpią na bóle mięśni i stawów.

ZOBACZ WIĘCEJ: BIAŁACZKA - jakie PRZYCZYNY, przebieg, LECZENIE?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
BIAŁACZKA U DZIECI. Jakie objawy powinny wzbudzić twój niepokój?

Białaczka, czyli nowotwór krwi jest nowotworem stosunkowo często występującym u dzieci, przeważnie w wieku 3-5 lat. Ten typ raka ma wiele odmian, u najmłodszych przeważnie pojawia się ostra białaczka...

BIAŁACZKA – jakie PRZYCZYNY, przebieg, LECZENIE?

Białaczkę leczy się poddając chorych chemioterapii oraz przeszczepiając szpik. Problemem jest nadal leczenie ostrej białaczki limfocytowej, która mimo stosowania nowoczesnych leków nowej generacji i...

Czy pyłek kwiatowy jest dobry na anemię?

Pyłek kwiatowy zwiększa poziom hemoglobiny we krwi, dzięki temu poprawia skład krwi. A to się przekłada na większy apetyt u dzieci anemicznych i ogólną poprawę funkcjonowania organizmu dziecka, które...

Aktualizacja: 13.03.2012 23:51
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kamila Nicpoń, dziewczyna Rafała Maślaka. Kim jest?

Rafał Maślak właśnie wrócił z konkursu Mister International, gdzie zdobył ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.