porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Zaburzenia psychiczne spowodowane paleniem tytoniu: jakie są?
Zaburzenia psychiczne spowodowane paleniem tytoniu: jakie są? Nikotyna jest uznawana za środek psychoaktywny, który powoduje objawy zatrucia, ...
Jak leczyć bielactwo nabyte? Metody leczenia bielactwa nabytego – poznaj najskuteczniejsze.

BIELACTWO – CO ROBIĆ? Jak leczyć bielactwo nabyte? Jak zmniejszyć odbarwienie skóry?

BIELACTWO – CO ROBIĆ? Jak leczyć bielactwo nabyte? Jak zmniejszyć odbarwienie skóry?

Jakie są najskuteczniejsze metody zaleczania i łagodzenia objawów bielactwa nabytego?

fot.: Produnis/Wikimedia Commons, CC 3.0
Bielactwo nabyte jest chorobą, na którą nie wynaleziono skutecznego leku. Nieestetyczne białe plamy pojawiają się na skórze pozostawiając chorych w depresji i bezsilności. Istnieją jednak sposoby na złagodzenie choroby. Dowiedz się o najskuteczniejszych metodach walki z bielactwem nabytym!

Bielactwo – co to takiego?

Bielactwo to choroba polegająca na depigmentacji skóry, spowodowana wymieraniem melanocytów (czyli komórek odpowiedzialnych za kolor skóry). Może pojawiać się w dwóch formach: nabytej i wrodzonej. O bielactwo wrodzone uwarunkowane jest genetycznie, to bielactwo nabyte można dziedziczyć jedynie częściowo albo wcale. Bielactwo nabyte w dużym stopniu uwarunkowane jest zmianami i problemami środowiskowymi, co objawia się rozpadem lub całkowitym zanikiem komórek barwnikowych skóry. 

Jak leczyć objawy bielactwa?

Bielactwa nabytego nie da się wyleczyć raz na zawsze, ponieważ nadal nie jest znana główna przyczyna występowania tej choroby. Istnieją jednak metody leczenia, które łagodzą objawy choroby na jakiś czas. Poznaj sposoby leczenia bielactwa nabytego, które pomagają zahamować rozwój choroby lub w pewnym stopniu niwelują jej skutki.

Fotochemioterapia

Fotochemioterapia polega na naświetlaniu promieniami UVA zmienionych przez chorobę miejsc. Miejsca przygotowane do naświetlania smaruje się odpowiednio wcześniej specjalną maścią, która zwiększa skuteczność działania fototerapii. Leczenie stosuje się w momencie, gdy choroba nie zajęła więcej niż 20 proc. powierzchni ciała chorego, a samo leczenie trwa długo (nawet do kilku miesięcy). Najczęściej metoda pozwala jedynie na częściowe przywrócenie kolorytu skóry

Przeszczep hodowlanych melanocytów

Metoda polega na pobraniu od pacjenta naskórka z miejsca niezmienionego chorobą. Następnie izoluje się z naskórka melanocyty (komórki barwnikowe). Kiedy wyhoduje się odpowiednią ilość melanocytów, przeszczepia się je pacjentowi. Po przeszczepie konieczne jest również skorzystanie z serii naświetleń. Jest to najskuteczniejsza metoda leczenia bielactwa nabytego, jednak bardzo kosztowna

Leki i maści

Leki i maści zmniejszają aktywność układu immunologicznego, co sprzyja mnożeniu się melanocytów i samej repigmentacji. W przypadku bielactwa nabytego stosuje się terapię doustną, podaje się psolareny i dodatkowo zaleca się naświetlanie. 

Metody naturalne, niekonwencjonalne

Zioła pozytywnie wpływają na tkanki niwelując stany zapalne.  Dodatkowo tłumią nadproduktywną czynność limfocytów T, które to produkują autoprzeciwciała. Skuteczne w leczeniu bielactwa nabytego zioła to: lawenda lekarska, rumianek pospolity i krwawnik pospolity. Należy przy tym pamiętać, że ilość ziół dobiera się odpowiednio dla każdej osoby, biorąc pod uwagę jej wiek, masę ciała i choroby towarzyszące.

> > > Jakie problemy ze skórą mogą mieć diabetycy? Jak im zaradzić? [KLIKNIJ!]

Mleczko pszczele znane jest ze swoich odmładzających właściwości. Mleczko zalecane jest w leczeniu chorób autoimmunologicznych, do których należy bielactwo. Świetnie sprawdza się w leczeniu łysienia plackowatego, występującego także w bielactwie. Mleczko pszczele sprzedawane jest przeważnie w postaci syropu lub pastylek do ssania.

Ciecieżyca według naukowców z Banaras Hindu University pomaga w leczeniu bielactwa nabytego. Aminokwasy zawarte w ciecieżycy wpływają na syntezę melaniny, czyli pigmentu skóry, regenerują komórki pigmentowe i pomagają w leczeniu chronicznych zaburzeń dermatologicznych. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czym zastąpić sterydy w leczeniu chorób skóry? Czym zastąpić sterydy w leczeniu chorób skóry?

Niesterydowe leczenie chorób skóry może być stosowane m.in. przy atopowym zapaleniu skóry oraz łuszczycy. Jakie są metody leczenia chorób skóry bez stosowania sterydów? Jakie zabiegi mogą zastąpić...

Jak leczy się łuszczycę?

Łuszczyca to choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć. Na szczęście są terapie pozwalające nad nią zapanować i spowodować cofnięcie się lub złagodzenie objawów.

Co to jest mięczak zakaźny u dziecka? Jak leczyć? Jakie są objawy mięczaka zakaźnego u dzieci?

Mięczak zakaźny jest to choroba skóry, która bardzo często występuje u dzieci w wieku przedszkolnym. Objawia się charakterystyczną wysypką na rękach, plecach lub twarzy. Na mięczaki szczególnie...

Aktualizacja: 20.01.2015 14:17
Autor: nk
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Helena Norowicz, 80-letnia modelka. Kim jest?
Helena Norowicz, 80-letnia modelka. Kim jest?

Mimo swoich 80-ciu lat Helena Norowicz nie ma zamiaru wycofywać ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.