porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Udar mózgu i wylew krwi do mózgu - czy oznaczają to samo? Jak się chronić przed wylewem
Jak walczyć z reumatyzmem: bolące kolana, nadgarskti, dłonie?

Bóle REUMATYCZNE stawów: Jak leczyć reumatyzm, DOMOWE SPOSOBY

Bóle REUMATYCZNE stawów: Jak leczyć reumatyzm, DOMOWE SPOSOBY
fot.: Photos.com
Reumatyzm przestał być chorobą osób starszych, obecnie, co raz młodsi narzekają na dopadające ich schorzenia reumatyczne. Bóle i sztywność w stawach dolega nawet 20-latkom. Jak leczyć bóle w stawach? Czy dieta może pomóc w walce z reumatyzmem?

Reumatyzm to w rzeczywistości potoczne określenie ponad 200 dolegliwości związanych ze stawami i mięśniami. Choroby reumatyczne dzielimy na zapalne, to m. in. reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i toczeń rumieniowaty oraz na choroby niezapalne, a wśród nich najczęściej spotyka się chorobę zwyrodnieniową stawów.

Przyczyny zapadania na reumatyzm są nieznane, znane są za to czynniki sprzyjające występowaniu objawów.

Czynniki prowadzące do reumatyzmu

Do bólu reumatycznego dochodzi, gdy zmniejsza się ilość płynu maziowego separującego chrząstki w stawach. Bez płynu chrząstki zaczynają boleśnie ocierać się o siebie, a to powoduje stan zapalny, w dalszej konsekwencji zesztywnienie i znieruchomienie.

Płyn maziowy oraz chrząstki składają się z substancji, które możemy dostarczyć organizmowi wraz z pokarmem, dlatego dieta jest bardzo istotna zarówno w zapobieganiu, jak i w leczeniu reumatyzmu.

Istotnym zagrożeniem dla naszych stawów jest również brak równowagi hormonalnej, który może być wynikiem codziennego funkcjonowania. Przy małej ilość snu, braku aktywności fizycznej, piciu dużej ilości napojów z kofeiną, nadużywaniu alkoholu i czekolady nie trudno o rozregulowanie systemu hormonalnego. Ogólnie wystarczy życie w stresie, żeby stracić równowagę w ilości wytwarzanych hormonów.

Objawy reumatyzmu

Pierwsze symptomy dotyczą całego organizmu, to może być chudnięcie, gorączka lub stan podgorączkowy, uczucie rozbicia. Natomiast miejsca dotknięte chorobą zaczynają boleć i się zniekształcać. Jeśli osoba podejrzewająca chorobę zrobi wyniki krwi okaże się, że OB jest podwyższone, a poziom białych krwinek jest obniżony. W krwi stwierdza się również występowanie tak zwanego czynnika reumatycznego.

Dieta i ruch przeciwdziałają reumatyzmowi

Do jadłospisu należy włączyć ryby morskie, bogate w wielonasycone kwasy tłuszczowe oraz omega-3, np. tuńczyka, sardynki, łososia i makrelę. Bardzo ważne dla aparatu ruchu są również białko, wapń i potas, które także są do odnalezienia w rybach. Warto zaopatrzyć się w olej lniany, orzechy włoskie i migdały, które również zawierają omegę-3. Suplementy zawierające kolagen z pewnością dodatkowo wzmocnią kurację.

Regularny wysiłek fizyczny opóźnia procesy zwyrodnieniowe, dlatego nie można zapominać ćwiczeniach i częstych spacerach. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Zwyrodnienie stawów. Jak dbać o stawy? Zwyrodnienie stawów. Jak dbać o stawy?

Schorzenia stawów powoduj, że ciało sztywnieje, uniemożliwiając często normalne funkcjonowanie. Jak dbać o stawy? Czy w przypadku zwyrodnienia stawów, czyli osteoartrozy może pomóc tylko lekarz...

Choroby reumatyczne: przyczyny i objawy

Reumatyzmem zwykliśmy nazywać prawie każdy ból stawów lub kości. Szanse pomyłki są jednak niewielkie. Pod pojęciem reumatyzm kryje się blisko 200 chorób. Wszystkie schorzenia reumatyczne atakują...

Jak działa diklofenak i jak stosować ten lek przeciwbólowy?

Diklofenak to lek przeciwbólowy, który ma również działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Diklofenak można kupić w postaci tabletek, czopków i żelu. Diklofenak jest w aptekach pod różnymi...

Aktualizacja: 11.04.2014 14:17
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
JEREMY CLARKSON – kim jest, co osiągnął, RODZINA
JEREMY CLARKSON – kim jest, co osiągnął, RODZINA

Jeremy Clarkson, którego zobaczyć można w Top Gear, to angielski ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.