porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kleszczowe zapalenie mózgu – jak rozpoznać? Kleszczowe zapalenie mózgu to druga, obok boreliozy, choroba przenoszona przez ...
Czy każde ukąszenie przez kleszcza oznacza chorobę?

BORELIOZA. Co jest prawdą, a co mitem?

Nawet szczelne ubranie nie zawsze jest dostateczną barierą dla tych kleszcza, którego celem jest wkłucie się w skórę i wypicie naszej krwi. A to grozi zainfekowaniem niebezpieczną boreliozą. Mało wiemy o tej chorobie, nie mamy na razie szczepionki, która chroniłaby przed nią. 

Im więcej wiemy o kleszczach i boreliozie, tym łatwiej się przuchronimy przed tym pasożytem i infekcją, którą przenosi. Sprawdź swoją wiedzę na ten temat.

Wszystkie kleszcze przenoszą boreliozę

Nieprawda, w Polsce żyje ok. 20 gatunków kleszczy, infekcję najczęściej przenosi kleszcz pospolity i łąkowy – ten jest niebezpieczny dla zwierząt. Tylko niektóre kleszcze są zakażone.

Kleszcza łatwo wykryć na skórze

Nieprawda – ten pasożyt w stadium larwy ma milimetr średnicy, w stadium nimfy – wielkość ziarnka piasku. Można zobaczyć je pod lupą. Dopiero kleszcza w postaci dorosłej łatwiej wykryć, o ile nie ukryje się w zagięciach kolan, za uchem, we włosach.

Usunięcie kleszcza w ciągu 24 godzin chroni przed chorobą

Nieprawda –  jeśli kleszcz ma bakterie boreliozy w śliniankach, od razu po wkłuciu się przez skórę przekazuje chorobotwórcze drobnoustroje. Oczywiście, pasożyta należy usunąć jak najszybciej.

Miejsce wokół kleszcza trzeba posmarować masłem

Nieprawda, przed usunięciem intruza nie wolno skóry smarować ani masłem, ani nawet środkiem odkażającym, ponieważ pasożyt dusi się i wymiotuje, co zwiększa szansę zakażenia.

Kleszcza usuwa się, wykręcając go w prawo

Nieprawda, pęsetą należy go uchwycić (najlepiej w jednorazowych rękawiczkach) jak najbliżej skóry i pociągnąć zdecydowanym prostym ruchem. Nie należy nim obracać, bowiem kleszcz nie wbija się spiralnie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Wszystkie choroby przenoszone przez kleszcze - jakie są, co powodują?

Powszechny w społeczeństwie lęk przed kleszczami jest uzasadniony. Pajęczaki te są odpowiedzialne za epidemie bardzo groźnych dla człowieka chorób. Jakie choroby przenoszone przez kleszcze się...

Jak pozbyć się kleszcza? Pierwsza pomoc - jak wyjąć kleszcza?

Oczywiście dobrze jest zrobić wszystko, by kleszczom zapobiegać. Nie zawsze jednak da się tego uniknąć. Zobacz, co zrobić kiedy po powrocie ze spaceru, zauważysz kleszcze w ciele u siebie lub...

KLESZCZE - co trzeba o nich wiedzieć? KLESZCZE - co trzeba o nich wiedzieć?

Jeśli ukąsi cię kleszcz, istnieje ryzyko infekcji. Najczęstszą chorobą odkleszczową jest borelioza, znacznie rzadsze jest kleszczowe zapalenie mózgu. Przeciw tej drugiej chorobie mamy szczepionkę,...

Aktualizacja: 17.04.2018 13:58
Autor: J. N.
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Nick Cave: co wiemy o muzyku? [KARIERA, RODZINA]
Nick Cave: co wiemy o muzyku? [KARIERA, RODZINA]

Nick Cave naprawdę nazywa się Nicholas Edward Cave. Urodził się ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.