porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
JAK BEZPIECZNIE USUNĄĆ KLESZCZA. Kleszcze - co trzeba o nich wiedzieć? W Polsce żyje zaledwie 20 spośród ok. 800 gatunków kleszczy ...
Chorych na boreliozę przybywa, a wielu z nich wcale nie wie, że jest zarażona. Jak rozpoznać chorobę?

BORELIOZA - jak ją rozpoznać? Czym grozi brak leczenia boreliozy?

Im szybiej uda się rozpoznać boreliozę, tym łatwiej ją wyleczyć! Gdy przejdzie w stan przewlekły, terapia jest długa. Niestety, nie zawsze da się ją od razu rozpoznać. Łatwo jest mylona z wieloma chorobami, np. z reumatyzmem, stwardnieniem rozsianym. Nawet specjalistyczne badania bywają zawodne. Co może wskazywać na to, że mamy boreliozę?

Borelioza, zwana także chorobą z Lyme jest znana stosunkowo od niedawna – rozpoznaje się ją od drugiej połowy lat 80. XX wieku. Wywołują ją bakterie Borrelia burgdorferi – odkryte  w 1982 roku przez W. Burgdorfera, stąd ich nazwa.

Choroba rozwija się w ciągu 1-3 tygodni od ukąszenia przez kleszcza. Jej bezspornym objawem jest tzw. rumień wędrujący – zaczerwienienie o średnicy od kilku do kilkunastu cm. Może ono być lekko wypukłe, ciepłe, bolesne przy dotyku. Typowy rumień jest jaśniejszy od środka. Uwaga! Rumień występuje w mniej niż połowie przypadków boreliozy. Jeśli jest, należy natychmiast rozpocząć leczenie antybiotykiem. W tej fazie mogą pojawić się objawy grypopodobne.

Borelioza przewlekła - na czym polega?

Jeśli nie zostanie podjęta antybiotykoterapia, borelioza przechodzi w fazę rozsianą. Pojawiają się objawy wtórne. Może to być zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne. Po roku od zakażenia borelioza przechodzi w postać przewlekłą. Na tym etapie lista objawów jest długa. Pojawia się gorączka, dreszcze, bóle głowy, gardła i stawów, sztywność stawów, kurcze i tiki mięśni. Chory może potrójnie widzieć, mieć paraliż mięśni twarzy, zawroty głowy, problemy z mówieniem, orientacją przestrzenną.

Borelioza - jakie badania krwi pomagają ją rozpoznać?

Żaden z dostępnych testów nie może ze stuprocentową pewnością ani wykluczyć, ani potwierdzić boreliozy. Najczęściej robi się badania serologiczne krwi polegające na wykrywaniu przeciwciał IgM i IgG przeciw borreli. Ale takie przeciwciała pojawiają się dopiero kilka tygodni po ukąszeniu przez kleszcza! Ponadto bakterie mają zdolność przenoszenia się np. z krwi do płynu stawowego lub centralnego układu nerwowego, a wtedy stężenie przeciwciał we krwi spada.

W Polsce popularny jest test ELISA, którego wynik często jest fałszywie ujemny - człowiek jest chory, ale badanie tego nie wykazuje. Lepszym badaniem jest test Western Blott. Skuteczną diagnozę daje PCR, czyli badanie polegające na poszukiwaniu  DNA bakterii we krwi lub moczu, płynie stawowym, płynie mózgowo-rdzeniowym. Ponieważ nie ma ono związku z przeciwciałami, można je zrobić już kilka dni po ukąszeniu.

Borelioza - rozpoznanie, czyli skąd wiadomo, że to ona?

Najczęściej diagnoza stawiana jest na podstawie objawów klinicznych, po wykluczeniu innych schorzeń. Często borelioza, zwłaszcza przewlekła, jest mylona ze stwardnieniem rozsianym, reumatyzmem, fibromialgią, toczniem rumieniowatym, sarkoidozą.

Niektórzy chorzy uważani są za hipochondryków. Niezawodna diagnostyka sprawiłaby, że niezwłocznie można by leczyć boreliozę, a im wcześniej zacznie się terapię, tym jest ona krótsza i skuteczniejsza.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Zachorowania na choroby odkleszczowe są związane z obszarami przyrodniczymi, w których wirus krąży między dziko żyjącymi zwierzętami i nosicielami wirusa, którymi są kleszcze. Dowiedz się, na co...

Jak pozbyć się kleszcza? Pierwsza pomoc - jak wyjąć kleszcza?

Oczywiście dobrze jest zrobić wszystko, by kleszczom zapobiegać. Nie zawsze jednak da się tego uniknąć. Zobacz, co zrobić kiedy po powrocie ze spaceru, zauważysz kleszcze w ciele u siebie lub...

KLESZCZE - co trzeba o nich wiedzieć? KLESZCZE - co trzeba o nich wiedzieć?

Jeśli ukąsi cię kleszcz, istnieje ryzyko infekcji. Najczęstszą chorobą odkleszczową jest borelioza, znacznie rzadsze jest kleszczowe zapalenie mózgu. Przeciw tej drugiej chorobie mamy szczepionkę,...

Aktualizacja: 17.04.2018 20:56
Autor: J. N.
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jolanta Pieńkowska, żona Leszka Czarneckiego - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Jolanta Pieńkowska, żona Leszka Czarneckiego - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Jolanta Pieńkowska od lat prowadzi najpopularniejsze programy i wydania serwisów ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.