porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
NADWRAŻLIWE ZĘBY – co robić? 10 przykazań dla wrażliwców
NADWRAŻLIWE ZĘBY – co robić? 10 przykazań dla wrażliwców NADWRAŻLIWOŚĆ ZĘBÓW. Jeżeli każdy łyk zimnego lub gorącego napoju wywołuje ...
Oddech wiele mówi o twoim zdrowiu

BRZYDKI ZAPACH Z UST: O czym świadczy NIESMAK, kwaśny smak w ustach?

BRZYDKI ZAPACH Z UST: O czym świadczy NIESMAK, kwaśny smak w ustach?
fot.: Photos.com
Niesmak w ustach zdarza się każdemu z nas, np. po zjedzeniu potrawy z czosnkiem czy nadużyciu alkoholu. Na szczęście, szybko mija. Zdarza się jednak, że dziwny smak w ustach odczuwamy każdego dnia. Wtedy może on świadczyć o nieprawidłowym funkcjonowaniu organizmu lub o chorobie.

Niesmak w ustach, który jest jednym z objawów choroby lub pojawia się po zażywaniu niektórych leków, np. psychotropowych, wspomagających odchudzanie czy stosowanych w leczeniu dychawicy oskrzelowej jest odczuwany tylko przez samych zainteresowanych. Nie ma nic wspólnego z brzydkim oddechem, jaki często mają osoby chore na cukrzycę (zapach sfermentowanych jabłek) czy z chorymi dziąsełami (zapach nieświeżego mięsa). Łatwo rozpoznać nieprzyjemny zapach, który wydobywa sie z ust osób palących papierosy, nadużywających alkoholu czy nie dbających o higienę jamy ustnej. Łatwo też zaradzić takim przypadłościom lecząc zęby, unikając alkoholu. Osoby, które nie potrafią rozstać się z nałogiem palenia mogą żuć gumę miętową, która złagodzi nieprzyjemny zapach. Zdarza się jednak, że nie wiemy, co jest przyczyną niesmaku.

Warto zatem sprawdzić, co to może być. Warto też dowiedzieć się jak można pomóc samemu sobie, a kiedy trzeba o pomoc poprosić specjalistę.

Ale kwaśno

Nieustępujący kwaśny smak w ustach może sugerować wrzody żołądka lub dwunastnicy. Zwykle jednak, gdy mamy wrzody dręczy nas też zgaga, odbijanie i uczucie pieczenia w przełyku. Te same objawy będziemy mięli przy nadmiernej produkcji kwasu żołądkowego czyli tzw. nadkwaśności.

Nasza rada: Kup w aptece test umożliwiający stwierdzenie obecności bakterii o nazwie helikobacter pylori, która często przyczynia się do powstawania wrzodów. Dopóki nie zrobisz sobie testu nie bierz leków, np. przeciwbólowych, czy przeciwzapalnych zawierających kwas acetylosalicylowy. W razie bólu przyjmuj leki na bazie paracetamolu. Jeśli nie masz wrzodów stosuj środki alkalizujące, np. rennie. Jeśli dolegliwość nie ustąpi idź do lekarza, ponieważ potrzebujesz specjalistycznego leczenia.

I gorzko i kwaśno

Odczuwanie takiego właśnie smaku w ustach dotyczy osób chorujących na refluks przełykowo-żołądkowy. Zwykle pojawia się też nieprzyjemny zapach z ust, ból w tzw. dołku podsercowym, a niekiedy też duszność, która bywa mylona z bólem wieńcowym. Refluks polega na wślizgiwaniu się (przez zbyt duży otwór w przeponie) do klatki piersiowej górnej części żołądka.

Nasza rada: Idź jak najszybciej do lekarza, by stwierdził, co ci jest. Może być potrzebny zabieg operacyjny. Zwykle wykonuje się go laparoskopowo. Jeżeli przeprowadzenie operacji jest niemożliwe, bo chorego nie można znieczulić, podaje się leki zmniejszające ilość kwasy wytwarzanego w żołądku. Takie leki należy brać do końca życia.

I słono i kwaśno

To jeden z objawów mocznicy, nazywanej też uremią. Najczęstszą przyczyną są choroby doprowadzające do zniszczenia miąższu nerkowego, rzadziej do utrudnienia odpływu moczu lub zmian naczyniowych pogarszających ukrwienie nerek. Oprócz słono-kwaśnego niesmaku w ustach występuje pobudzenie, często nudności oraz zaburzenia rytmu serca.

Nasza rada: Pomóc może tylko specjalistyczne leczenie, które będzie chroniło przed postępującym uszkodzeniem nerek.

Wielka gorycz

Doskwiera osobom mającym kamicę pęcherzyka żółciowego. Takie same odczucia zauważą osoby po zatruciu benzopirenami, czyli substancjami powstającymi w czasie nieumiejętnego grillowania. Niegroźny smak goryczy w ustach będzie się pojawiał, gdy w naszej diecie znajdzie się zbyt dużo cukru, jasnego ryżu, tłuszczu, kawy czy czarnej herbaty. Spowodowane jest to odkładaniem się we krwi tzw. kwaśnych (nie gorzkich) pozostałości przemiany materii.

Nasza rada: Jeśli jesteś pewien, że przyczyną jest zła dieta, zmień ją. Idź do lekarza, gdy problem nie zniknie. Prawdopodobnie będziesz musiał wykonać różne badania i USG brzucha.

Jak ser pleśniowy

To wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość, bo utrudnia kontakty międzyludzkie. Świadczy z reguły o zapaleniu zatok lub migdałków podniebiennych. Przy zapaleniu migdałków często odczuwamy też ból gardła, przy przewlekłym zapaleniu zatok często nie ma bólu głowy, a jednym objawem nieprawidłowego ich funkcjonowania jest gęsty , żółty katar.

Nasza rada: Płucz starannie usta płynem stomatologicznym, korzystaj z gumy do żucia lub cukierków miętowych. Możesz też gryźć ziarna kawy lub żuć świeże listki mięty. Jednak bez wizyty u laryngologa się nie obejdzie. Być może konieczne będzie prześwietlenie lub USG zatok i regularne przyjmowanie leków, może nawet antybiotyku.

Sól na języku

Na taki niesmak w ustach często uskarżają się osoby cierpiące na nerwicę żołądka. Zwykle mają też zgagę i stale odczuwają nadmierne wypełnienie żołądka, jakby zdecydowanie za dużo zjedli. Nerwica wegetatywna, bo o taką zwykle chodzi, nie jest chorobą groźną dla życia, ale niezwykle uciążliwą. Cierpiący na nią człowiek odczuwa dyskomfort niezależnie od tego czy jest po jedzeniu, czy na czczo.

Nasza rada: Przede wszystkim wycisz się. Poproś lekarza o odpowiednie dla ciebie i rodzaju twojej pracy środki uspokajające. Na własną rękę możesz stosować tylko te dostępne bez recepty, ale w dawkach przewidzianych przez producenta.

Posmak metalu

Odczuwany jest przez osoby z wysokim poziomem potasu we krwi, ale wówczas występuje razem z mrowieniem rąk i nóg. Może też oznaczać zatrucie chromem lub ciążę. Gdy smak metalu pojawia się razem z nadmierną suchością w ustach i białym nalotem na języku, może sugerować drożdżakowe zapalenie jamy ustnej. Metalicznym posmakiem manifestowały się będą również niedomagania układu pokarmowego spowodowane złym wchłanianiem oraz stosowanie leków rozpuszczających kamienie żółciowe.

Nasza rada: Bez pomocy lekarza nie uda się określić co jest przyczyna niemiłego metalicznego smaku w ustach. Idź do specjalisty jak najszybciej. Być może zleci serię badań, a może USG lub prześwietlenie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Które produkty mają wysoki indeks glikemiczny? Które produkty mają wysoki indeks glikemiczny?

Diabetycy powinni unikać produktów o tzw. wysokim indeksie glikemicznym (IG), czyli takich, które szybko podwyższają poziom cukru w organizmie. Sprawdź, które produkty są dla ciebie bezpieczne, a z...

Jakie są objawy refluksu żołądkowo-przełykowego Jakie są objawy refluksu żołądkowo-przełykowego

Męczy cię zgaga, cierpisz na bole brzucha, masz nudności - to może być refluks żołądkowo-przełykowy. Jakie są inne objawy refluksu? Kiedy możesz spodziewać się, że cierpisz na refluks?

Czy osoby z cukrzycą mogą uprawiać sport? Jeśli tak, jaki?

Osoby z cukrzycą często rezygnują z uprawiania sportu, bojąc się przykrych dla zdrowia konsekwencji. To błąd. Nawet diabetycy mogą utrzymywać dobrą kondycję, pod warunkiem że wybiorą odpowiednie dla...

Aktualizacja: 10.09.2014 14:07
Autor: Anna Jarosz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Make Life Harder - kim są autorzy bloga - Maciej i Lucjan?
Make Life Harder - kim są autorzy bloga - Maciej i Lucjan?

Make Life Harder, czyli MLH powstał po to, by obśmiać ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.