porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Niedobór żelaza - jak rozpoznać jego objawy? Żelazo jest konieczne do produkcji hemoglobiny i transportowania tlenu do ...
Chemioterapia nie musi rzucać na kolana Dobre wiadomości z listy leków refundowanych

CHEMIOTERAPIA. Jakie LEKI są od niedawna na LIŚCIE LEKÓW REFUNDOWANYCH? Dobre wiadomości dla chorych na raka piersi i raka płuc!

Osłabienie, nudności, wykańczające wymioty, wypadanie włosów – to objawy, które kojarzą się z chemioterapią, których doświadczają pacjenci, kiedy walczą z rakiem. Od niedawna refundowany jest nowoczesny lek na receptę, który zapobiega wczesnym i opóźnionym wymiotom u osób dorosłych.  Pacjent zapłaci za lek 3,20 zł!

- Przygotuj się, chemia rzuci cię dosłownie na kolana – próbowali nieudolnie przygotować Katarzynę z Warszawy jej bliscy. Bała się pierwszego wlewu, Centrum Onkologii przerażało samym swoim wyglądem, Katarzyna w wieku 39 lat stawiała czoła rakowi piersi. Na chemię przyszła przygotowana, kupiła w aptece lek zapobiegający wymiotom za ponad 300 zł, ponieważ wtedy nie był jeszcze refundowany. Cisplatyna, bo o niej mowa, w dawce > 70 mg/m², jest najczęściej stosowana chemia u chorych na raka piersi i raka płuc.

Chemioterapia: nudności nie wystąpiły!

Dziś wspomina, że lek był na tyle skuteczny, że czarne przepowiednie się nie sprawdziły, nudności nie wystąpiły, czyli spełnił swoją rolę. Chemia nie rzuciła jej na kolana. Tak naprawdę wszyscy chorzy boją się nudności. One potwornie męczą, wycieńczają. Bałam się ich bardziej niż wypadania włosów, które wiadomo, prędzej czy później odrosną. Zdziwiłam się, bo o leku nikt nie mówił ani lekarze, ani pacjenci, na forach cisza. Może to z powodu jego ceny?

- Korytarz Oddziału Chemioterapii Jednodniowej to miejsce, w którym pacjenci opowiadają tak straszne historie, że można by nakręcić na ich podstawie horror. Może to im przynosi ulgę, dla mnie było to przerażające, nowe doświadczenie. Potwornie dołujący jest sam widok oddziału chemioterapii - pacjenci leżą obok siebie, w sali znajduje się łóżko, szafka i miednica wyłożona folią, postawiona w wiadomym celu. Słychać odgłosy osób, które z tych miednic już korzystają. Kiedy byłam tam pierwszy raz, bałam się, nie wiedziałam, jak zadziała lek przeciwwymiotny, tabletkę wzięłam na godzinę przed podaniem chemii. Ale zadziałał tak, jak trzeba - wspomina Katarzyna. - Po wlewie wróciłam do domu samochodem. Prowadził mój mąż, bałam się, że ta droga będzie koszmarem, ale nie było mi niedobrze. Kiedy dojechaliśmy, poszłam do ogrodu i bawiłam się z dziećmi. Moja siostra była zaskoczona, spodziewała się, że wyjdę z samochodu na czworakach. Oczywiście byłam osłabiona, z czasem po kolejnych wlewach chemii zaczęły mi drętwieć nogi i ręce. Myślałam, że podczas kolejnych kursów chemii, nudności przyjdą, ale na szczęście tak się nie stało. Żałowałam, że inni chorzy nie wiedzieli, że jest taki lek. Cieszę się, że jest refundowany, bo ulga w nudnościach to krok milowy w chemioterapii.

Znajdź w sobie motywację do walki z chorobą!

Pacjenci cierpiący z powodu choroby nowotworowej boją się chemioterapii. Właśnie z powodu jej skutków ubocznych, odwlekają czas podania wlewów. Osoby, które nie doświadczyły walki o życie, jaką jest walka z chorobą nowotworową, nie mają pojęcia, jak to jest ważne, by skutecznie niwelować takie objawy, jak nudności i wymioty, które występują u 70-80% poddanych chemioterapii. Jeśli terapia jest lepiej tolerowana, łatwiej wykrzesać w sobie motywację do walki z chorobą, a to podstawa sukcesu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
RAK PŁUC. Jakie są objawy, diagnostyka i leczenie raka płuc?

 Rak płuc to najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn (stanowi 30 proc. wszystkich nowotworów) i trzeci, po raku piersi i raku narządów rodnych u kobiet. W dużej mierze pracujemy na niego...

Jak i kiedy badać piersi, żeby uchronić się przed rakiem? Jak i kiedy badać piersi, żeby uchronić się przed rakiem?

Sprawdź, jak samemu zmniejszyć ryzyko za późnego wykrycia raka piersi.

Jak badać piersi? Profilaktyka raka piersi Jak badać piersi? Profilaktyka raka piersi

Przede wszystkim sprawdzaj je sama. Twoje palce są niczym czułe narzędzie diagnostyczne. Możesz nimi wyczuć guzek średnicy jednego centymetra. Jest tylko jeden warunek. Samobadanie piersi musi być...

Aktualizacja: 17.04.2018 12:56
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
André Brink - kim był jeden z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich?
André Brink - kim był jeden z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich?

André Brink, jedne z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich nie żyje. Międzynarodowe ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.