porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy wiesz, co to jest HYDROMASAŻ i na jakie schorzenia pomaga?
Czy wiesz, co to jest HYDROMASAŻ i na jakie schorzenia pomaga? Hydromasaż to rodzaj masażu podwodnego, stosowany w hydroterapii. Ma bardzo ...
W przypadku podejrzenia zakażenia chlamydią należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza i wykonać odpowiednie badania, które potwierdzą lub wykluczą obecność bakterii w organizmie

CHLAMYDIA. Czym jest chlamydia? Jak można się nią zarazić?

Chlamydie to rodzaj bakterii wewnątrzkomórkowych. Najważniejszym ich gatunkiem jest chlamydia trachomatis przenoszona drogą płciową, która może powodować choroby układu moczowo-płciowego, poronienia i stany zapalne.

Chlamydie to bakterie wewnątrzkomórkowe -  wnikają do komórek gospodarza, tam się mnożą, a następnie rozprzestrzeniają drogą krwionośną. Najbardziej znane to przenoszona drogą płciową chlamydia trachomatis i przenoszona drogą kropelkową chlamydia pneumoniae.

Jak można się zarazić chlamydią trachomatis?

Chlamydia trachomatis jest najczęstszym drobnoustrojem wywołującym stany zapalne kobiecych narządów płciowych, niepłodność i niektóre z powikłań ciąży. Atakuje zarówno kobiety, jak i – co prawda w dużo mniejszym stopniu – mężczyzn. Przenoszona jest drogą płciową. Bakterie dostają się do organizmu przez skórę albo uszkodzone błony śluzowe. Bardzo często do zakażeń dochodzi na basenach i kąpieliskach. Zdarza się, że chlamydią zakażonych jest kilka osób w rodzinie, zwłaszcza gdy choroba nawraca u jednego z chorych mimo wyleczenia.

Co ważne, często zakażona osoba nie ma nawet świadomości choroby, bo zakażenie może przebiegać bezobjawowo. Bakterie mogą przebywać w organizmie przez wiele lat w stanie uśpienia, nie dając objawów chorobowych. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, w Europie Zachodniej odnotowuje się rocznie 5,5 mln zakażeń tą bakterią. Największy odsetek zakażonych (25 proc.) występuje wśród ludzi młodych, poniżej 25 roku życia.

Co powoduje chlamydia trachomatis?

Zakażenie chlamydią trachomatis najczęściej nie daje żadnych objawów. Ale może też powodować m.in. u kobiet zapalenie przydatków, cysty, bezpłodność, a u mężczyzn zapalenie cewki moczowej i zapalenie gruczołu krokowego. Czasem objawy zakażenia chlamydią mogą przypominać reumatoidalne zapalenie stawów.

Najczęstszym objawem zakażenia u kobiet jest nasilona wydzielina z pochwy. Spośród innych można wymienić ból podczas oddawania moczu oraz krwawienie z pochwy (w tym po stosunku). U mężczyzn infekcja objawia się pieczeniem przy oddawaniu moczu.

Infekcja jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży lub planujących dziecko. Zwiększa nie tylko ryzyko niepłodności, ale i ciąży pozamacicznej, samoistnych poronień oraz niepowodzenia zabiegu in vitro. W przypadku zakażenia w ciąży częściej dochodzi do takich powikłań jak przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego, przedwczesny poród czy hipotrofia płodu (zbyt mała masa płodu w stosunku do wieku ciążowego). Ponadto podczas porodu (zarówno naturalnego, jak i – choć bardzo rzadko – przez cesarskie cięcie) może dojść do przeniesienia zakażenia na noworodka. Ryzyko to może sięgać nawet 80 proc.

U noworodków zakażenie chlamydią najczęściej objawia się zapaleniem gałki ocznej, zapaleniem spojówek lub zapaleniem płuc. Dodatkowo dzieci zakażonych matek częściej rodzą się z niską masą urodzeniową, a same mamy częściej zmagają się z powikłaniami w okresie poporodowym.

Jak leczyć zakażenie chlamydią trachomatis?

Leczenie polega na podaniu antybiotyków. Aby było skuteczne, antybiotykoterapii musi się poddać nie tylko osoba zakażona, ale równocześnie i jej partner seksualny. Inaczej może dojść do ponownego zakażenia.

Jak uniknąć zakażenia chlamydią trachomatis?

Do czynników, które zwiększają ryzyko zakażenia chlamydią trachomatis, należą wczesna inicjacja seksualna, duża liczba partnerów seksualnych, nieużywanie prezerwatyw, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych. Aby więc nie zarazić się chlamydią, dobrze jest jak najrzadziej zmieniać partnera i używać prezerwatyw podczas stosunku.

W przypadku podejrzenia zakażenia chlamydią należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza i wykonać odpowiednie badania, które potwierdzą lub wykluczą obecność bakterii w naszym organizmie. Osoby nieświadome zakażenia mogą przenosić je bowiem na swoich partnerów seksualnych, a w przypadku kobiet w ciąży szczególnie narażone na ryzyko zakażenia są ich nienarodzone dzieci.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co warto wiedzieć o chorobach wenerycznych? Co warto wiedzieć o chorobach wenerycznych?

Co należy wiedzieć o chorobach przenoszonych drogą płciową, gdy uprawia się seks bez zabezpieczenia? Jakie są najczęściej występujące choroby weneryczne? Jak rozpoznać tego rodzaju dolegliwość? Co...

Chlamydia – czym jest? Jak można się zarazić chlamydią?

Chlamydia jest jedną z najczęściej występujących chorób przenoszonych drogą płciową. Większość osób zakażonych chlamydią nie jest świadomych o występowaniu choroby, ponieważ przeważnie przebiega ona ...

Choroby przenoszone drogą płciową, którymi możesz się zarazić nie uprawiając seksu - jakie są?

Chorowanie na coś, czym można się zarazić przez seks wywołuje obrzydzenie – do choroby i chorującego. Wielu jest skłonnych „dać sobie głowę uciąć”, że choroby takie dotyczą...

Aktualizacja: 11.03.2015 09:31
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Bronisław Komorowski - kim jest? Jakie ma wykształcenie? Czy Komorowski działał w opozycji?
Bronisław Komorowski - kim jest? Jakie ma wykształcenie? Czy Komorowski działał w opozycji?

Kim był Bronisław Komorowski zanim objął funkcję prezydenta? Gdzie się ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.