porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak żyje Polak po zawale? Dlaczego po pierwszym zawale przychodzi drugi? W ostatnich latach śmiertelność z powodu zawałów serca w polskich ...
CHLAMYDIA: co to za choroba? Jak można zarazić się chlamydią? Jak ją leczyć?

Chlamydia – czym jest? Jak można się zarazić chlamydią?

Chlamydia jest jedną z najczęściej występujących chorób przenoszonych drogą płciową. Większość osób zakażonych chlamydią nie jest świadomych o występowaniu choroby, ponieważ przeważnie przebiega ona bezobjawowo. Jak zabezpieczyć się przez chlamydią? Jak ją wykryć? Dowiedz się więcej!

Chlamydia jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób przenoszonych drogą płciową w Polsce i w Europie. Chlamydie to bakterie – łączą w sobie cechy zarówno bakterii jak i wirusów, w swojej budowie posiadają materiał genetyczny RNA i DNA. Choroba najczęściej diagnozowana jest u młodych, aktywnych seksualnie kobiet. Statystycznie największy odsetek zachorowań notuje się między 20. a 30. rokiem życia. Chlamydia jest trudna do wykrycia, ponieważ 75 proc. osób zarażonych nie odczuwa żadnych objawów choroby.

Jak można zarazić się chlamydią?

Za rozwój choroby odpowiedzialne są bakterie z rodzaju Chlamydia. Czynnik chorobotwórczy przenoszony przenoszony jest przede wszystkich drogą płciowąa więc poprzez stosunek dopochwowy lub analny bez zabezpieczenia, seks oralny bez zabezpieczenia, a także w następstwie kontaktu z narządami płciowymi zarażonego partnera. Chlamydia może zostać przekazana z matki na dziecko w trakcie porodu. Infekcja daje o sobie znać po ok. dwóch tygodniach i może prowadzić do groźnych chorób u noworodków, np. zapalenia gałki ocznej, spojówek, płuc.

Jakie są objawy zakażenia chalamydią?

Niestety, choroba najczęściej przebiega bezobjawowo i jest niezwykle trudna do wykrycia, dlatego tak ważne jest przestrzeganie środków bezpieczeństwa. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń lub odbycia stosunku bez zabezpieczenia należy przeprowadzić badania w kierunku obecności bakterii w organizmie.

Nie zawsze zakażenie chlamydią przebiega bezobjawowo, oto niektóre objawy, które mogą towarzyszyć chlamydii.

Objawy chlamydii u kobiet:

krwawienie podczas stosunku lub między cyklami menstruacyjnymi

• ból w okolicach podbrzusza lub pieczenie w trakcie oddawania moczu

wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu

Objawy chlamydii u mężczyzn:

wydzielina z penisa o nieprzyjemnym zapachu

pieczenie w trakcie oddawania moczu

zapalenie i ból jąder

Konsekwencje nieleczonej chlamydiozy

U kobiet nieleczona chlamydioza może prowadzić do bezpłodności, do zapalenia narządów miednicy mniejszej, a także – w przypadku 5 proc. zakażonych do uszkodzenia wątroby. mogą zachorować na zespół Reitera, a także nabawić się zapalenia stawów lub jąder.

Leczenie chlamydii

Pomimo wielu zachorowań i trudności w identyfikacji chlamydiozy, da się ją szybko i skutecznie wyeliminować z organizmu. W większości przypadków wystarczy zastosowanie odpowiedniego antybiotyku. Pamiętaj, że nie należy leczyć choroby na własną rękę i konieczna jest konsultacja z lekarzem. Pomimo stopniowego ustępowania objawów, należy przyjmować zalecane dawki leku i nie przerywać kuracji.

>>> Choroby przenoszone drogą płciową, którymi możesz się zarazić nie uprawiając seksu - jakie są? [KLIKNIJ!]

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co warto wiedzieć o chorobach wenerycznych? Co warto wiedzieć o chorobach wenerycznych?

Co należy wiedzieć o chorobach przenoszonych drogą płciową, gdy uprawia się seks bez zabezpieczenia? Jakie są najczęściej występujące choroby weneryczne? Jak rozpoznać tego rodzaju dolegliwość? Co...

Choroby przenoszone drogą płciową, którymi możesz się zarazić nie uprawiając seksu - jakie są?

Chorowanie na coś, czym można się zarazić przez seks wywołuje obrzydzenie – do choroby i chorującego. Wielu jest skłonnych „dać sobie głowę uciąć”, że choroby takie dotyczą...

Zapalenie cewki moczowej - jakie przyczyny i objawy?

Zapalenie cewki moczowej nie powinno być powodem do wstydu. Szybko wykryte zakażenie można łatwo i bezboleśnie wyleczyć odpowiednim antybiotykiem, jednak nieleczone, zakażenie może przerodzić się w...

Aktualizacja: 31.08.2013 14:40
Autor: nk
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej PIASEK Piaseczny: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Andrzej PIASEK Piaseczny: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Andrzej Piasek Piaseczny to jeden z ważniejszych artystów ostatnich 20 ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.