porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak żyje Polak po zawale? Dlaczego po pierwszym zawale przychodzi drugi? W ostatnich latach śmiertelność z powodu zawałów serca w polskich ...
CHLAMYDIA: co to za choroba? Jak można zarazić się chlamydią? Jak ją leczyć?

Chlamydia – czym jest? Jak można się zarazić chlamydią?

Chlamydia jest jedną z najczęściej występujących chorób przenoszonych drogą płciową. Większość osób zakażonych chlamydią nie jest świadomych o występowaniu choroby, ponieważ przeważnie przebiega ona bezobjawowo. Jak zabezpieczyć się przez chlamydią? Jak ją wykryć? Dowiedz się więcej!

Chlamydia jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób przenoszonych drogą płciową w Polsce i w Europie. Chlamydie to bakterie – łączą w sobie cechy zarówno bakterii jak i wirusów, w swojej budowie posiadają materiał genetyczny RNA i DNA. Choroba najczęściej diagnozowana jest u młodych, aktywnych seksualnie kobiet. Statystycznie największy odsetek zachorowań notuje się między 20. a 30. rokiem życia. Chlamydia jest trudna do wykrycia, ponieważ 75 proc. osób zarażonych nie odczuwa żadnych objawów choroby.

Jak można zarazić się chlamydią?

Za rozwój choroby odpowiedzialne są bakterie z rodzaju Chlamydia. Czynnik chorobotwórczy przenoszony przenoszony jest przede wszystkich drogą płciowąa więc poprzez stosunek dopochwowy lub analny bez zabezpieczenia, seks oralny bez zabezpieczenia, a także w następstwie kontaktu z narządami płciowymi zarażonego partnera. Chlamydia może zostać przekazana z matki na dziecko w trakcie porodu. Infekcja daje o sobie znać po ok. dwóch tygodniach i może prowadzić do groźnych chorób u noworodków, np. zapalenia gałki ocznej, spojówek, płuc.

Jakie są objawy zakażenia chalamydią?

Niestety, choroba najczęściej przebiega bezobjawowo i jest niezwykle trudna do wykrycia, dlatego tak ważne jest przestrzeganie środków bezpieczeństwa. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń lub odbycia stosunku bez zabezpieczenia należy przeprowadzić badania w kierunku obecności bakterii w organizmie.

Nie zawsze zakażenie chlamydią przebiega bezobjawowo, oto niektóre objawy, które mogą towarzyszyć chlamydii.

Objawy chlamydii u kobiet:

krwawienie podczas stosunku lub między cyklami menstruacyjnymi

• ból w okolicach podbrzusza lub pieczenie w trakcie oddawania moczu

wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu

Objawy chlamydii u mężczyzn:

wydzielina z penisa o nieprzyjemnym zapachu

pieczenie w trakcie oddawania moczu

zapalenie i ból jąder

Konsekwencje nieleczonej chlamydiozy

U kobiet nieleczona chlamydioza może prowadzić do bezpłodności, do zapalenia narządów miednicy mniejszej, a także – w przypadku 5 proc. zakażonych do uszkodzenia wątroby. mogą zachorować na zespół Reitera, a także nabawić się zapalenia stawów lub jąder.

Leczenie chlamydii

Pomimo wielu zachorowań i trudności w identyfikacji chlamydiozy, da się ją szybko i skutecznie wyeliminować z organizmu. W większości przypadków wystarczy zastosowanie odpowiedniego antybiotyku. Pamiętaj, że nie należy leczyć choroby na własną rękę i konieczna jest konsultacja z lekarzem. Pomimo stopniowego ustępowania objawów, należy przyjmować zalecane dawki leku i nie przerywać kuracji.

>>> Choroby przenoszone drogą płciową, którymi możesz się zarazić nie uprawiając seksu - jakie są? [KLIKNIJ!]

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Choroby przenoszone drogą płciową, którymi możesz się zarazić nie uprawiając seksu - jakie są?

Chorowanie na coś, czym można się zarazić przez seks wywołuje obrzydzenie – do choroby i chorującego. Wielu jest skłonnych „dać sobie głowę uciąć”, że choroby takie dotyczą...

Zapalenie cewki moczowej - jakie przyczyny i objawy?

Zapalenie cewki moczowej nie powinno być powodem do wstydu. Szybko wykryte zakażenie można łatwo i bezboleśnie wyleczyć odpowiednim antybiotykiem, jednak nieleczone, zakażenie może przerodzić się w...

Co to jest zapalenie cewki moczowej u mężczyzn? Choroby przenoszone droga płciową - objawy i leczenie

To powszechne schorzenie przenoszone jest drogą płciową i dotyczy głównie ludzi młodych. Niestety, równie często jest lekceważone, co przy aktywności seksualnej, przyczynia się do przenoszenia...

Aktualizacja: 31.08.2013 14:40
Autor: nk
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jan Żyliński, książę milioner. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Jan Żyliński to polski książę, urodzony i wychowany w Londynie ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.