porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Zabezpieczaj się! Przed czym, poza AIDS, chroni PREZERWATYWA? Ryzykowne zachowania seksualne, pod pojęciem których rozumie się zwykle seks ...
Nie wiadomo, co powoduje pojawienie się tego nieswoistego stanu zapalnego jelit, winą obarcza się po równo czynniki genetyczne, środowiskowe i immunologiczne

CHOROBA LEŚNIOWSKIEGO CROHNA. Co to jest choroba Leśniowskiego-Crohna, jakie ma objawy i jak wygląda leczenie?

Przewlekły stan zapalny jelit o nieznanej przyczynie – tak najkrócej można określić chorobę Leśniowskiego-Crohna. Bóle brzucha, biegunka, gorączka, smoliste stolce (rzadziej z krwią) to najczęstsze objawy tego uciążliwego schorzenia. W zależności od miejsca zmian i ich zaawansowania mogą też pojawić się zaburzenia połykania, niedokrwistość, przetoki, ropnie i guzy. 

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest podstępna i trudna do zdiagnozowania, czasem może trwać nawet kilkanaście lat nim zostanie rozpoznana, bo objawy nie zawsze są charakterystyczne.

Jakie są objawy choroby Leśniowskiego-Crohna?

W pierwszej fazie występuje przewlekła biegunka i bóle brzucha. Bywa, że ból przypomina atak wyrostka. Chory chudnie, jego stolce mają smolisty kolor, czasem pojawia się w nich krew. Objawy po jakimś czasie ustępują, po czym znowu się pojawiają. Okresy remisji i wznowy objawów występują w tym schorzeniu naprzemiennie.

W zaawansowanej chorobie Leśniowskiego-Crohna obserwuje się zapalne guzy w jamie brzusznej, ropnie, zwężenie światła jelita, które staje się mniej drożne i przetoki między jelitami cienkimi a esicą, pochwą czy pęcherzem moczowym, a także owrzodzenia odbytu.

Jakie są przyczyny pojawienia się choroby?

Dotychczas nie ustalono co powoduje pojawienie się tego nieswoistego stanu zapalnego jelit, winą obarcza się po równo czynniki genetyczne, środowiskowe i immunologiczne, a także palenie papierosów. W wielu przypadkach można zaobserwować występowanie choroby Leśniowskiego-Crohna w jednej rodzinie. 

Jak diagnozuje się chorobę Leśniowskiego-Crohna?

Poza wywiadem lekarskim i badaniami krwi choremu wykonuje się kolonoskopię (badanie jelita grubego) z badaniem histopatologicznym oraz wlew kontrastowy jelita grubego (badanie radiologiczne).

Celem leczenia jest remisja choroby Leśniowskiego-Crohna

Nie ma leków, które wyleczyłyby chorobę, każda z terapii może jedynie zmniejszyć albo wyelimninować uciążliwe objawy, ale tylko na jakiś czas. Po okresie remisji choroba wraca. Ważne, aby czas remisji był możliwie najdłuższy.

W leczeniu chorych na Leśniowskiego-Crohna stosuje się leki z kwasem 5-aminosalicylowym; kortykosterydy (są skuteczne, ale długie ich przyjmowanie powoduje skutki uboczne m.in. infekcje, wrzodów żołądka czy odwapnienie kości); środki immunosupresyjne; leczenie łączone kortykosterydami z lekami immunosupresyjnymi; infliximab (w leczeniu ciężkich i umiarkowanych postaci i w przypadkach nie reagujących na standardowe leczenie oraz w leczeniu przetok). 

Antybiotyki podaje się w przypadku nadmiernego wzrostu bakterii przy powikłaniach m.in. zwężeniach i przetokach. chorym aplikuje się też silne leki przeciwbiegunkowe.

Chorzy na Leśniowskiego-Crohna są poważnie narażeni na pojawienie się nowotworu jelita grubego.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dieta podczas gorączki - co jeść, kiedy jest się chorym? Dieta podczas gorączki - co jeść, kiedy jest się chorym?

Podwyższona temperatura ciała, powoduje zmniejszenie apetytu. Borykając się z goraczką, należy zadbać o to, aby dostarczyć organizmowi składników potrzebnych do walki z chorobą. Sprawdż, jaką dietę...

ZATRUCIA POKARMOWE. Czego unikać, by zapobiec zatruciu?

Choć objawy rozmaitych zatruć pokarmowych mogą być podobne, ich przyczyny są zróżnicowane. Zdecydowana większość spowodowana jest działaniem drobnoustrojów, w tym bakterii i wirusów. Zobacz...

RZEŻĄCZKA - co to za choroba, jakie ma objawy i dlaczego coraz trudniej jest ją leczyć?

Rzeżączka (tryper) jest chorobą weneryczną. Wywołują ją bakterie Neisseria gonorrhoeae, zwane też gonokokami. Objawy rzeżączki to: ropny wyciek z cewki moczowej, ból przy oddawaniu moczu (u mężczyzn)...

Aktualizacja: 17.04.2018 13:29
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Magdalena Smalara i na co zaprasza?
Kim jest Magdalena Smalara i na co zaprasza?

Magdalena Smalara urodziła się w Gdyni 37 lat temu. Jest ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.