porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy wiesz, jakie mity krążą wokół wirusa HIV? FAKTY I MITY O HIV i AIDS
Czy wiesz, jakie mity krążą wokół wirusa HIV? FAKTY I MITY O HIV i AIDS W społeczeństwie krąży bardzo wiele mitów i zakłamań dotyczących sposobu ...
Choroba Lesniowskiego-Crohna to stan zapalny jelit coraz częściej dotykający coraz młodszych ludzi

Choroba Leśniowskiego-Crohna. Jakie OBJAWY?

Choroba Leśniowskiego-Crohna przeważnie pojawia się między 20 a 40 rokiem życia, jednak ostatnio coraz częściej problem ten dotyczy i młodszych ludzi, a nawet dzieci. Biegunka, zaparcia, ból podbrzusza czy podwyższona temperatura to niektóre z najcześciej występujących początkowych objawów choroby.

Nim choroba zostanie zdiagnozowana mija kilka lat – spowodowane jest to zarówno specyfiką choroby (po okresach zaostrzenia schorzenia przychodzi remisja) i niespecyficznymi objawami, które nim zostanie postawiona właściwa diagnoza przypisywane są innym schorzeniom.

Objawy choroby Leśniowskiego-Crohna

Pierwsze objawy choroby Leśniowskiego-Crohna to biegunka (u ponad 65 proc. chorych) często ze śluzem, rzadziej z krwią albo zaparcia, a także ból podbrzusza (z prawej strony albo na środku). Ból ten dotyczy 75 proc. chorych – wybudza ze snu, przypomina ból kolkowy czy wrzodowy, nasila się po jedzeniu albo wypróżnieniu. Zdarza się, że ból do złudzenia przypomina atak wyrostka (i w wielu przypadkach jest on chirurgicznie usuwany – dopiero po zbadaniu histopatologicznie tkanek wyciętych w trakcie zabiegu okazuje się, co było prawdziwa przyczyną bólu).

Pojawia się też brak apetetu, wymioty i nudności.

To nie wirus ani zatrucie tylko przewlekły stan zapalny

Chorzy narzekają na wzdęcia, chudną, mogą też mieć podwyższona temperaturę i dreszcze. Choroba Leśniowskiego-Crohna u dzieci może objawiać się zahamowaniem wzrostu czy opóźnieniem procesu dojrzewania. Pierwsze objawy często brane są przez pacjentów za objawy zatrucia czy wirus, nierzadko sami lekarze też tak je diagnozują i przepisują leki na te przypadłości.

Wielu chorych trafia na specjalistyczne badania w kierunku Leśniowskiego-Crohna, kiedy choroba jest w bardziej zaawansowanym stadium. Schorzenie atakuje jelita – stan zapalny może pojawić się zarówno w jelicie grubym, jak i cienkim, albo i tu i tu równocześnie. Chorobie towarzyszą owrzodzenia wokół odbytu, a także zewnętrzne i wewnętrzne przetoki oraz ropnie.
Pacjenci w zaawansowanym stadium choroby w czasie zaostrzeń nierzadko wiele tygodni spędzają w szpitalach, mają utrudnione funkcjonowanie zarówno w pracy, jak i w domu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Błonnik - niezbedny składnik codziennej diety. Błonnik - niezbedny składnik codziennej diety.

Nie ma prawie żadnej wartości odżywczej, ale jest niezwykle cenny dla naszego zdrowia. I to zarówno jago rozpuszczalna, jak i nierozpuszczalna postać. Dlatego już Hipokrates nazwał błonnik zbawieniem...

ZATRUCIA POKARMOWE. Czego unikać, by zapobiec zatruciu?

Choć objawy rozmaitych zatruć pokarmowych mogą być podobne, ich przyczyny są zróżnicowane. Zdecydowana większość spowodowana jest działaniem drobnoustrojów, w tym bakterii i wirusów. Zobacz...

Jakie objawy daje chora trzustka? O czym może świadczyć jej ból?

Trzustka w organizmie człowieka odpowiada zarówno za wydzielanie hormonów: insuliny i glukagonu, jak i produkcję enzymów trawiennych. Niestety, czasem i ona choruje. Jakie objawy daje chora trzustka?...

Aktualizacja: 25.10.2012 15:33
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Janina Milewska Duda: kim jest matka Andrzeja Dudy?
Janina Milewska Duda: kim jest matka Andrzeja Dudy?

Media obiegła wiadomość, że matka Andrzeja Dudy zbierała podpisy poparcia ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.