porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dlaczego mróz może zabić? Arktyczne mrozy nawiedzają Polskę. W nocy temperatura spada grubo poniżej ...
Na chorobę Wilsona cierpiał jeden z bohaterów znanego serialu Dr House

CHOROBA WILSONA. Objawy, leczenie i powikłania choroby znanej z serialu Dr Hause

Choroba Wilsona to zwyrodnienie soczewkowo-wątrobowe, polegające na nieprawidłowym wydalaniu miedzi z organizmu. Schorzenie pojawia się między 10 a 40 rokiem życia i nie leczone albo zbyt późno leczone może doprowadzić nawet do śmierci chorego.

Choroba Wilsona należy do chorób genetycznych. Dochodzi tu do zaburzenia metabolizmu miedzi – pierwiastek ten kumuluje się w wątrobie, co doprowadza do przewlekłych lub ostrych stanów zapalnych, marskości i uszkodzenia tego organu. Miedź po pewnym czasie przedostaje się do krwi, a następnie do mózgu, rogówek i nerek.

Objawy choroby Wilsona

Choroba Wilsona poza uszkodzeniem wątroby, uszkadza też mózg i wywołuje szereg objawów neurologicznych i neuropsychiatrycznych doprowadzając m.in. do schizofrenii.

Do jednych z wielu objawów choroby należy drżenie rąk, zmienny apetyt, problemy z pisaniem, ślinotok, problemy z równowagą, wzmożone napięcie mięśni czy problemy z mówieniem i połykaniem czy zmiennością nastroju, a nawet stanami lekowymi. Trudno zdiagnozować tę chorobę, bo objawy często są niecharakterystyczne, mogą pojawiać się osobno albo po kilka na przestrzeni nawet lat.

Co to takiego pierścień Kaysera-Fleischera?

Pierścień Kaysera-Fleischera to charakterystyczny objaw choroby Wilsona – wokół rogówki widoczna jest albo gołym okiem albo w badaniu okulistuyczym złoto-brązowa obręcz (są to złogi miedzi) – jego obecność zawsze potwierdza chorobę, jednak brak tego objawu nie świadczy o braku choroby!

Leczenie choroby Wilsona

Chorzy muszą brać przez całe życie leki usuwające nadmiar miedzi i zapobiegające jej kumulowaniu się w organizmie (penicylamina i siarczan cynku) Jeśli choroba została uchwycona we wczesnym etapie można doprowadzić leczeniem do ustabilizowania organizmu i wyeliminowania objawów choroby. W zaawansowanym stadium, kiedy doszło do uszkodzenia wątroby konieczny może być przeszczep tego narządu, bywa, że dochodzi do śmierci chorego.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 17.04.2018 20:47
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Arleta Bojke: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Arleta Bojke to reporterka, która otrzymała Wiktora 2015 w kategorii ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.