
-
zobacz więcej
Choroby reumatyczne: przyczyny i objawy
- Szałwia - pubudza soki trawienne i leczy ból gardła.
- Domowe kuracje na przeziębienie - sprawdź, jak wyleczyć infekcję.
- Czosnek - dlaczego warto go jeść?
- Cebula, czosnek, imbir, miód - dlaczego warto sięgać po naturalne...
- Ziołolecznictwo. Mięta, dzika róża i dziurawiec. Poznaj ich...
- Czosnek - przyprawa i naturalny antybiotyk.
- Witamina B12 - w jakich produktach spożywczych znajduje się witamina...
- Witamina B1 - w jakich produktach spożywczych znajduje się witamina...
- Witamina B6 - w jakich produktach spożywczych znajduje się witamina...
- Witamina C - w jakich produktach spożywczych znajduje się witamina C?
Czy wiesz, że reumatyzm to genetyczna choroba stawów? Dawniej uważano, że skłonność danego człowieka do reumatyzmu zależy od klimatu, w którym mieszka, lub w którym przebywał jako dziecko. Dzisiaj, w dobie badań genetycznych, sprawa jest już jasna. Klimat nie ma tu nic do rzeczy. Z reumatyzmem – wiszącym nad nami jak miecz Damoklesa – przychodzimy na świat. Geny odziedziczone przez nas po rodzicach, decydują o tym czy problemy ze stawami staną się naszym udziałem, czy też długo będziemy mogli skakać po dwa i trzy schodki w górę, w dół, a nawet w bok. Istnieje grupa genów odpowiedzialna za tak zwaną reakcję autoimmunologiczną organizmu. Organizm mający takie geny, w razie zetknięcia z wirusami lub bakteriami zaczyna walczyć z własnymi tkankami. Odbiera inwazję z zewnątrz jako bunt własnych tkanek. W tym wypadku: bunt stawów. Wówczas zaczyna je po prostu niszczyć.
>>> Bóle REUMATYCZNE stawów: Jak leczyć reumatyzm, DOMOWE SPOSOBY KLIKNIJ!
Reumatyzm: bunt stawów
Skutkiem walki organizmu jest na przykład reumatoidalne zapalenie stawów. To właśnie z powodu niewłaściwej reakcji na inwazję z zewnątrz, wpływ na późniejsze kłopoty ze stawami (na przykład ich sztywność) może mieć niewyleczone zapalenie ucha czy gardła, które miało miejsce całe lata wcześniej. Tak właśnie atakuje reumatyzm: niespodziewanie i powoli, ale i nieubłaganie. O genetycznym podłożu reumatycznych kłopotów świadczy również fakt, że na dziesięciu cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów (tak zwany gościec), aż dziewięć to kobiety. Za to na tzw. ZZSK (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa) choruje aż siedmiokrotnie więcej mężczyzn niż kobiet.
Bardzo częstymi schorzeniami zaliczanymi do reumatycznych są zwyrodnienia. Dotyczą one stawów i kręgosłupa. Im człowiek jest starszy, tym chrząstki wyściełające stawy stają się coraz bardziej zniszczone, a dosłownie: starte. Skutkiem takiego stanu rzeczy są problemy z poruszaniem zniekształconymi stawami. Najbardziej narażone na niszczenie są największe stawy: w biodrach, w kolanach i w kręgosłupie. W tym ostatnim przypadku zwyrodnienie może pociągnąć za sobą wypadnięcie krążka międzykręgowego popularnie zwanego dyskiem. Choroby zwyrodnieniowe stawów nie wynikają z genetycznych skłonności. Najczęściej fundujemy je sobie sami. Sprzyja im otyłość, która przywala kości i stawy ciężarem na dłuższą metę ponad ich siły.
Reumatyzm: leczenie
Reumatyzm jest jak dotąd nieuleczalny. To jednak nie znaczy, że nie należy go leczyć. Przeciwnie, nie można go lekceważyć, bo może spowodować, że po pewnym czasie dotknięty nim człowiek stanie się inwalidą. Ludzie ze zwyrodnieniami stawów mają czasem problem z podniesieniem widelca do ust, z uczesaniem włosów, nie mówiąc już o myciu pleców. Medycyna potrafi łagodzić i leczyć bóle reumatyczne i przedłużać sprawność stawów. Zajmuje się więc objawami. Potrafi także zatrzymać bieg choroby. Na razie nie ma jednak leków, które mogłyby odwrócić proces niszczenia naszych „części niezamiennych”. Ale badania trwają.
Reumatyzm: co robić jeśli nas dopadł
Chorzy na reumatyzm powinni stosować specjalną terapię ruchową pod kontrolą lekarza. Są to między innymi ćwiczenia, masaże i leczenie ciepłem i zimnem. Dzięki niej można zapobiec sztywnieniu chorych stawów, które pociąga za sobą zaniki mięśni i wiotczenie wiązadeł. Dzisiejsza medycyna dysponuje metodami pomagającymi dokładnie zidentyfikować rodzaj schorzenia reumatycznego, na które cierpi chory. Istnieją specjalistyczne badania krwi, na podstawie których określa się rodzaj reumatyzmu. Rezonans magnetyczny pozwala na dokładne obejrzenie zaatakowanych kości, stawów, ścięgien, mięśni i więzadeł. Dzięki artroskopii wykorzystującej miniaturową kamerę można zajrzeć nawet do wnętrza chorego stawu. Z reumatyzmem trzeba więc koniecznie iść do lekarza, zwłaszcza, że może się okazać, że to, co uważaliśmy za reumatyzm wcale nim nie jest. A jeśli jest, musimy wystrzegać się przeciągów: zmory reumatyków.
Reumatyzm: jak zapobiegać
Reumatyzmu można się ustrzec, przynajmniej tej części jego schorzeń, o której decyduje nasz tryb życia. Należy:
- dbać o rozwój ruchowy, od dzieciństwa do starości pływać, biegać, jeździć na rowerze
- często „rozprostowywać kości”
- korzystać z wygodnych krzeseł i foteli, siedząc nie napinać mięśni grzbietu
- dbać o różnorodną i zdrową dietę
- kontrolować wagę
- uprawiać sporty rekreacyjne
- spać na sprężystym i twardym materacu i płaskiej poduszce.
Nie należy:
- uprawiać sportów wyczynowych
- dźwigać zbyt ciężkich przedmiotów
- dopuszczać do infekcji zatok i uszu lub próchnicy zębów
- garbić się

Dna moczanowa to choroba, w której bardzo dużą rolę odgrywa odpowiednia dieta. Właściwy sposób żywienia przy dnie moczanowej ma za zadanie ograniczenie produkcji kwasu moczanowego w organizmie. Dieta...
Reumatyzmu nie można wyleczyć, ale można sprawić, żeby życie znim nie było męczące. Jak leczyć reumatyzm?
Reumatyzm to choroba, której rozwój mogą powstrzymać odpowiednio dobrane zabiegi rehabilitacyjne. Jakie zabiegi poprawiają jakość życia przy reumatyzmie?
Robienie wykopów, również tych pod instalacje wodociągowe i ...
-
zobacz więcej
- Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP?
- Jak obliczyć ILOŚĆ i CENĘ GAZU potrzebnego do ogrzewania domu kotłem gazowym? Ile gazu zużywa kocioł gazowy?
- Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?
- Wzór rozwiązania umowy z NC+. POBIERZ wzór rezygnacji z umowy o abonament
- Jak uprawiać albicję jedwabistą?
- Zamiokulkas: jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać
- Jak SCHUDNĄĆ W DWA TYGODNIE? Skuteczna DIETA na 14 dni
- KROK PO KROKU: Jak zrobić print screen strony?
Henryk Kulczyk, ojciec najbogatszego Polaka, Jana Kulczyka zmarł rano 19 ...
-
zobacz sylwetkę
- #NoBeautyInPlastic – Domoteka zaprasza na wystawę fotografii Daniela Petryczkiewicza
- Jesień w kratkę i mocnych barwach - nowa kolekcja Caterina
- Pozwól sobie na chwilę relaksu i zamień swoją codzienną pielęgnację jamy ustnej w prawdziwe spa!
- 3 zasady dobrego życia i biznesu według Zino Davidoffa
- Jak zrobić francuską tartę cytrynową?
- Witaminy – gdzie ich szukać? Do czego są potrzebne?
- Kawa - czy picie kawy zmniejsza piersi?
- Woda prosto z kranu - czy można pić kranówkę bez przegotowania?
Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.