porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
NADWRAŻLIWE ZĘBY: jak o nie dbać? 10 przykazań dla nadwrażliwych zębów
NADWRAŻLIWE ZĘBY: jak o nie dbać? 10 przykazań dla nadwrażliwych zębów Nadwrażliwość zębów to przypadłość, z którą można żyć – trzeba ...
Reumatyzm jest chorobą genetyczną. Medycyna potrafi łagodzić i leczyć bóle reumatyczne i przedłużać sprawność stawów.

Choroby reumatyczne: przyczyny i objawy

Reumatyzmem zwykliśmy nazywać prawie każdy ból stawów lub kości. Szanse pomyłki są jednak niewielkie. Pod pojęciem reumatyzm kryje się blisko 200 chorób. Wszystkie schorzenia reumatyczne atakują układ ruchowy człowieka: kości i stawy, czyli elementy dzięki którym możemy się poruszać.

Czy wiesz, że reumatyzm to genetyczna choroba stawów? Dawniej uważano, że skłonność danego człowieka do reumatyzmu zależy od klimatu, w którym mieszka, lub w którym przebywał jako dziecko. Dzisiaj, w dobie badań genetycznych, sprawa jest już jasna. Klimat nie ma tu nic do rzeczy. Z reumatyzmem – wiszącym nad nami jak miecz Damoklesa – przychodzimy na świat. Geny odziedziczone przez nas po rodzicach, decydują o tym czy problemy ze stawami staną się naszym udziałem, czy też długo będziemy mogli skakać po dwa i trzy schodki w górę, w dół, a nawet w bok. Istnieje grupa genów odpowiedzialna za tak zwaną reakcję autoimmunologiczną organizmu. Organizm mający takie geny, w razie zetknięcia z wirusami lub bakteriami zaczyna walczyć z własnymi tkankami. Odbiera inwazję z zewnątrz jako bunt własnych tkanek. W tym wypadku: bunt stawów. Wówczas zaczyna je po prostu niszczyć.

>>> Bóle REUMATYCZNE stawów: Jak leczyć reumatyzm, DOMOWE SPOSOBY KLIKNIJ!

Reumatyzm: bunt stawów

Skutkiem walki organizmu jest na przykład reumatoidalne zapalenie stawów. To właśnie z powodu niewłaściwej reakcji na inwazję z zewnątrz, wpływ na późniejsze kłopoty ze stawami (na przykład ich sztywność) może mieć niewyleczone zapalenie ucha czy gardła, które miało miejsce całe lata wcześniej. Tak właśnie atakuje reumatyzm: niespodziewanie i powoli, ale i nieubłaganie. O genetycznym podłożu reumatycznych kłopotów świadczy również fakt, że na dziesięciu cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów (tak zwany gościec), aż dziewięć to kobiety. Za to na tzw. ZZSK (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa) choruje aż siedmiokrotnie więcej mężczyzn niż kobiet.
Bardzo częstymi schorzeniami zaliczanymi do reumatycznych są zwyrodnienia. Dotyczą one stawów i kręgosłupa. Im człowiek jest starszy, tym chrząstki wyściełające stawy stają się coraz bardziej zniszczone, a dosłownie: starte. Skutkiem takiego stanu rzeczy są problemy z poruszaniem zniekształconymi stawami. Najbardziej narażone na niszczenie są największe stawy: w biodrach, w kolanach i w kręgosłupie. W tym ostatnim przypadku zwyrodnienie może pociągnąć za sobą wypadnięcie krążka międzykręgowego popularnie zwanego dyskiem. Choroby zwyrodnieniowe stawów nie wynikają z genetycznych skłonności. Najczęściej fundujemy je sobie sami. Sprzyja im otyłość, która przywala kości i stawy ciężarem na dłuższą metę ponad ich siły.

Reumatyzm: leczenie

Reumatyzm jest jak dotąd nieuleczalny. To jednak nie znaczy, że nie należy go leczyć. Przeciwnie, nie można go lekceważyć, bo może spowodować, że po pewnym czasie dotknięty nim człowiek stanie się inwalidą. Ludzie ze zwyrodnieniami stawów mają czasem problem z podniesieniem widelca do ust, z uczesaniem włosów, nie mówiąc już o myciu pleców. Medycyna potrafi łagodzić i leczyć bóle reumatyczne i przedłużać sprawność stawów. Zajmuje się więc objawami. Potrafi także zatrzymać bieg choroby. Na razie nie ma jednak leków, które mogłyby odwrócić proces niszczenia naszych „części niezamiennych”. Ale badania trwają.

Reumatyzm: co robić jeśli nas dopadł

Chorzy na reumatyzm powinni stosować specjalną terapię ruchową pod kontrolą lekarza. Są to między innymi ćwiczenia, masaże i leczenie ciepłem i zimnem. Dzięki niej można zapobiec sztywnieniu chorych stawów, które pociąga za sobą zaniki mięśni i wiotczenie wiązadeł. Dzisiejsza medycyna dysponuje metodami pomagającymi dokładnie zidentyfikować rodzaj schorzenia reumatycznego, na które cierpi chory. Istnieją specjalistyczne badania krwi, na podstawie których określa się rodzaj reumatyzmu. Rezonans magnetyczny pozwala na dokładne obejrzenie zaatakowanych kości, stawów, ścięgien, mięśni i więzadeł. Dzięki artroskopii wykorzystującej miniaturową kamerę można zajrzeć nawet do wnętrza chorego stawu. Z reumatyzmem trzeba więc koniecznie iść do lekarza, zwłaszcza, że może się okazać, że to, co uważaliśmy za reumatyzm wcale nim nie jest. A jeśli jest, musimy wystrzegać się przeciągów: zmory reumatyków.

Reumatyzm: jak zapobiegać

Reumatyzmu można się ustrzec, przynajmniej tej części jego schorzeń, o której decyduje nasz tryb życia. Należy:

 • dbać o rozwój ruchowy, od dzieciństwa do starości pływać, biegać, jeździć na rowerze
 • często „rozprostowywać kości”
 • korzystać z wygodnych krzeseł i foteli, siedząc nie napinać mięśni grzbietu
 • dbać o różnorodną i zdrową dietę
 • kontrolować wagę
 • uprawiać sporty rekreacyjne
 • spać na sprężystym i twardym materacu i płaskiej poduszce.

Nie należy:

 • uprawiać sportów wyczynowych
 • dźwigać zbyt ciężkich przedmiotów
 • dopuszczać do infekcji zatok i uszu lub próchnicy zębów
 • garbić się
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dna moczanowa. Jaka dieta jest najlepsza przy dnie moczanowej? Dna moczanowa. Jaka dieta jest najlepsza przy dnie moczanowej?

Dna moczanowa to choroba, w której bardzo dużą rolę odgrywa odpowiednia dieta. Właściwy sposób żywienia przy dnie moczanowej ma za zadanie ograniczenie produkcji kwasu moczanowego w organizmie. Dieta...

Reumatyzm - jak leczyć? Jak leczyć choroby reumatyczne?

Reumatyzmu nie można wyleczyć, ale można sprawić, żeby życie znim nie było męczące. Jak leczyć reumatyzm?

Reumatyzm - rehabilitacja. Jakie zabiegi pomogą w reumatyzmie?

Reumatyzm to choroba, której rozwój mogą powstrzymać odpowiednio dobrane zabiegi rehabilitacyjne. Jakie zabiegi poprawiają jakość życia przy reumatyzmie?

Aktualizacja: 17.04.2018 13:02
Autor: Ewa Jablonska
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim był Henryk Kulczyk, ojciec Jana Kulczyka?

Henryk Kulczyk, ojciec najbogatszego Polaka, Jana Kulczyka zmarł rano 19 ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.