porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Bóle kręgosłupa. Jak pomóc kręgosłupowi i zmienić złe nawyki? Ból kręgosłupa to dość częsta przypadłość, której niestety najczęściej sami ...
Symulowanie choroby nie zawsze popłaca

Co grozi za skorzystanie z "lewego" zwolnienia lekarskiego?

Dla jednych to patent na kilka wolnych dni, dla innych obrona przed utratą pracy. Dla urzędników i pracodawców lewe L4 to jednak zawsze oszustwo, za które grożą konsekwencje. Sprawdź, co grozi za skorzystanie z lewego zwolnienia.

To żadna nowość. Dla wielu osób zwolnienie lekarskie to patent na dodatkowe wolne, zwłaszcza w sytuacji, gdy wykorzystali już cały dostępny urlop. Bieganie po mieście i załatwianie zaległych prywatnych spraw czy wyjazd na działkę podczas zwolnienia lekarskiego to jednak nie najlepszy pomysł. Lepiej, będąc przecież oficjalnie chorym, naprawdę siedzieć w domu, na wypadek gdyby zechciała nas sprawdzić kontrola.

>>> Jak kontrolować pracownika na zwolnieniu lekarskim? [KLIKNIJ]

Masz zwolnienie lekarskie - ZUS to może skontrolować

Weryfikacja wystawionych zwolnień lekarskich to coraz częstsza praktyka urzędników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. I trzeba przyznać, że mają w tej dziedzinie coraz więcej sukcesów. Z danych ZUS wynika, że na 253,2 tys. kontroli osób posiadających L4, w aż 32,7 tys. przypadków wypłata świadczeń chorobowych została wstrzymana.

Jaka kara za fałszywe zwolnienie?

Utrata zasiłku chorobowego to niejedyna kara za lewe zwolnienie.

Udającego chorobę pracownika skontrolować może bowiem jego szef, a przynajmniej zlecić taką kontrolę. Jeśli podejrzenia okażą się słuszne, a L4 niezasadnie wydane, przyłapany na oszustwie pracownik może nawet pożegnać się z pracą. Zgodnie z zapisami kodeksu pracy, pracodawca może potraktować lewe L4 jako naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Na zwolnienie dyscyplinarne oszusta ma jednak tylko miesiąc od chwili wykrycia jego kłamstwa.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 25.09.2013 07:55
Autor: MmM
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Piotr Kraśko – kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Piotr Kraśko – kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Znany prezenter Piotr Kraśko pochodzi z rodziny o tradycjach dziennikarsko-telewizyjnych ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.