porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co to jest tachykardia? Tachykardia oznacza przyspieszone bicie serca, które uderza z częstotliwością powyżej ...
Refleksologia – masaż stóp dla zdrowia i relaksu

Co to jest refleksologia i na co pomaga?

Refleksologia określana jest przez niektórych jako nauka (a czasem jako pseudonauka) o rozmieszczeniu na stopach oraz dłoniach punktów, odpowiadających poszczególnym narządom ludzkiego ciała. Nie ma wątpliwości, że jest to masaż terapeutyczny stóp.

Refleksologia polega na uciskaniu, masowaniu określonych miejsc na stopach (rzadziej na dłoniach) i pobudzaniu organizmu do samoleczenia. To jakby "chodzenie kciukiem" po całej stopie ruchem podobnym do tego, jaki wykonuje maszerująca przed siebie gąsiennica. Jeśli w czasie zabiegu wyczuwa się bolesność lub wrażliwość miejsca, które odpowiada za dany organ, to może wskazywać na jego chorobę lub stan zapalny, na zablokowanie energii w nim. Dzięki temu refleksoterapeuta potrafi określić, czy pacjent ma lub…będzie miał problem, np. z nerkami.

Skąd się wzięła refleksologia?

Refleksolodzy dostrzegają źródło swojej nauki w dawnych Chinach i widzą jej związek z akupunkturą. Źródłem obu masaży jest założenie, że energia, płynąc meridianami czyli kanałami energetycznymi, łączy dłonie i stopy z różnymi częściami ciała, tworząc układ, którego zadaniem jest utrzymanie organizmu w zdrowiu. Zablokowanie energii w jakiejś części ciała, w jakimś narządzie, powoduje zapalenie lub chorobę. Prawa stopa odzwierciedla organy prawej połowy ciała, lewa – lewej. W stopie ludzkiej mieszczą się zakończenia około 7200 nerwów, łączących się bezpośrednio z mózgiem i wszystkimi częściami ciała. Zabieg refleksoterapii stóp ma za zadanie pobudzić energetycznie cały organizm, co może nawet uzdrowić lub zapobiec rozwojowi choroby.

Na co pomaga refleksologia?

Przynosi najlepsze efekty, gdy wykonuje się ją profilaktycznie. Pomaga także wrócić organizmowi do równowagi po operacjach, nawet u dzieci (choć tych pacjentów trudniej jest namówić na godzinne siedzenie w fotelu i poddanie się masażowi). Dobrze działa na stres, zmęczenie, a także na bóle głowy, kręgosłupa, na zaparcia, polipy, mięśniaki, problemy z nerkami. Refleksolodzy twierdzą nawet, że zlikwidowanie blokady energetycznej poprzez masaż stóp może wyleczyć zaburzenia hormonalne, łącznie z bezpłodnością. W każdym razie refleksologia nie powinna zaszkodzić.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie są rodzaje saun? Czy wszyscy mogą z nich korzystać? Jakie są rodzaje saun? Czy wszyscy mogą z nich korzystać?

Sauna to nie tylko miejsce, w którym można odpocząć i zrelaksować się, ma ona także pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. W Polsce nie jest jeszcze tak popularna,  jak w Skandynawii,...

W serialu dr House "Trzynastka" cierpi na PLĄSAWICĘ HUNTINGTONA. Na czym polega ta choroba?

Ta rzadka choroba zaczyna się niewinnie, objawy od drżenia rąk do spadku nastroju i luk w pamięci bywają niezauważalne, dopóki nie natkniemy się na lekarza diagnostę. Wtedy okazuje się, że to objawy...

Czy wiesz, co to jest HYDROMASAŻ i na jakie schorzenia pomaga? Czy wiesz, co to jest HYDROMASAŻ i na jakie schorzenia pomaga?

Hydromasaż to rodzaj masażu podwodnego, stosowany w hydroterapii. Ma bardzo dobry wpływ na kondycję, i zdrowie, poza tym nawilża ciało i relaksuje. Gdy za oknem zimno i ciemno, spraw sobie...

Aktualizacja: 03.03.2015 11:50
Autor: Ilona_Foht
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Anna Seniuk. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Anna Seniuk. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Anna Seniuk jest jedną z najbardziej lubianych polskich aktorek. Kim ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.