porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
BEZSENNOŚĆ. Jakie są sposoby na problemy z zasypianiem? 13 rad dla cierpiących na bezsenność Bezsenność dokucza coraz większej liczbie ludzi. Pojawieniu się bezsenności sprzyjają ...
Trauma pourazowa może być źródłem silnych urazów psychicznych, nerwic, a także chorób somatycznych. Jak pomóc dzieciom, które przeżyły wypadek autokaru w Belgii?

Co to jest SZOK POURAZOWY? Czy dotknie on dzieci, które przeżyły WYPADEK AUTOKARU W BELGII? Jak pomóc dziecku po traumie?

Zespół stresu pourazowego ( PTSD) to zaburzenie wywołane przez czynniki zewnętrzne, jak śmierć bliskiej osoby czy wypadek, w którym uczestniczyliśmy czy byliśmy jego obserwatorami. Jakie są objawy stresu pourazowego? Jak sobie poradzić z traumą? Jak należy wspierać dzieci, które były uczestnikami wypadku?  

Dzieci, uczestniczące w wypadku autokarowego w szwajcarskim tunelu przeżyły prawdziwe piekło. Szok, strach, ból, widok martwych, okaleczonych ciał kolegów i koleżanek, ranni wołający o pomoc. Krew, łzy, niedowierzanie i ból. Ci, którzy widzieli rozmiar tragedii, doświadczyli jej na sobie, jeszcze długo będą we wspomniniach wracać do tych minut i przeżywać je na nowo. Dzieci, mniej odporne na stres niż dorośli będą długo zmagać się ze wspomnianiami wypadku autokarowego. Jak im pomóc?

Stres pourazowy - co to takiego?

Przeżycie traumatycznego wydarzenia pociąga za sobą szereg objawów psychologicznych i biologicznych. Po przeżyciu wypadku, osoby będące świadkami czy bezpośrednio uczestnikami mogą zmagać się z traumą jeszcze przez wiele miesięcy, a nawet lat. Osoby dotknięte szokiem pourazowym mogą omijać miejsce, w którym doszło do wypadku, unikać podróżowania samochodem, pociągiem czy samolotem, jeśli to w nich doszło do wypadku, nie poruszać tego tematu w rozmowach - unikać go, a jednocześnie stale powracać do koszmaru w myślach czy snach.

Szok pourazowy - jakie objawy?

Szok pourazowy objawia się powtarzającym się i zakłócającym funkcjonowanie przypominaniem sobie stresującej sytuacji, i ciągłym przeżywaniem jej na nowo we wspomnieniach i wyobrażaniem jej, zarówno na jawie jak i w snach. Dodatkowo u pacjentów mozna zaobserwować zobojętnienie i odrętwienie uczuciowe oraz unikanie bodźców, które mogą wywołać wspomnienie urazu. Do innych cech stresu pourazowego należą zaburzenia nastroju i dziwne zachowania.

Dzieci, które przeżyły katastrofę odczuwają zmienne stany emocjonalne: napięcia, stany niepokoju i dysforii- zagubienia, pobudzenia, pustki i samotności do skrajnej paniki, furii i rozpaczy. U większości z nich może rozwinąc się chroniczny niepokój i depresja.

Dzieci, które przeżyły kryzysowe sytuacje tracą radość z życia, stają się pozornie dojrzalsze, tracą zainteresowanie zabawą, przestają kontrolować swój organizm (wiele ma problem z moczeniem się), mają poczucie niskiej wartości i niskie mniemanie o własnych zdolnościach, wycofują się z życia społecznego, moga zachowywać się agresywnie (otwarta wrogość, złość, która wynika z faktu braku kontroli nad własnym życiem).

U dzieci po sytuacjach traumatycznych obserwuje się wzmożoną drażliwość, zniechęcenie, rezygnację, a także bunt wobec sytuacji, lęk przed przyszłością,  izolację, a także objawy wegetatywne typu: obgryzanie paznokci, jąkanie, ssanie palców.

Pacjenci, którzy doświadczyli traumy pourazowej skarżą się na ataki paniki, zasłabnięcia, kołatanie serca, nadmierną nerwowość i rozdrażnienie – stany te mogą utrzymywać się nie tylko miesiącami, ale i latami. Wystarczy mała iskra, by płomień wybuchł na nowo i wspomnienia, na które reaguje cały organizm powróciły  – tą iskrą może być zarówno informacja w telewizji o tym lub zupełnie innym wypadku, ostry dźwięk usłyszany na ulicy, czyjś krzyk przypominający traumatyczną sytuację itd.

Stres pourazowy - jak wygląda leczenie?

Jeśli psychiatra czy psycholog stwierdzi u pacjenta zespół stresu pourazowego – poza leczeniem farmakologicznym, kieruje go na leczenie terapeutyczne, którego celem jest zmniejszenie obecnych objawów, powodujących u pacjenta dyskomfort i cierpienie, a także zapobieganie późniejszym skutkom nieleczonego stresu pourazowego.

Pozostawiony sam sobie stres pourazowy może minąć sam, jednak czas, kiedy człowiek był nim dotknięty odciska swoje piętno na jego psychice. Okres, w którym człowiek go doświadczał może wpędzić go w nałogi jak np. alkoholizm, a także depresję, choroby psychosomatyczne czy agresję.

Jak na co dzień pomóc dziecku, które przeżyło traumę?

Dziecko, które przezyło szok pourazowy nalezy na co dzień należy wspierać i okazywać mu wiele miłości i ciepła, zaspokajać jego potrzeby emocjonalne, okazać mu, że mamy poczucie kontroli nad sytuacją. Aby dziecko poradziło sobie z oswojeniem sytuacji trzeba z nim rozmawiać, równeiż jeśli dziecko chce na temat traumatycznego wydarzenia - można zaproponować mu "wyrzucenie" z siebie emocji przez rysunek, czy opowiadanie/odgrywanie scenek na temat tego, jak dziecko się czuje, czego się obawia. Uważnie słuchaj, co mówi, nie ucinaj zwierzeń, podkreślaj dobre i pozytywne rzeczy w życiu dziecka. Okazuj mu dużo zrozumienia i troski.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak żyć po AMPUTACJI KOŃCZYN? Ile trwa rehabilitacja po utracie ręki lub nogi?

Amputacja kończyn spowodowana zniszczeniem tkanek w czasie wypadku np. przygnieceniem przez ciężki przedmiot wymaga nie tylko wielomiesięcznej rehabilitacji i nauczenia się funkcjonowania z protezą,...

Co to jest STRES POURAZOWY? Czy grozi on pasażerom, którzy przeżyli KATASTROFĘ KOLEJOWĄ W SZCZEKOCINACH koło Zawiercia?

Zespół stresu pourazowego ( PTSD) to zaburzenie wywołane przez czynniki zewnętrzne jak śmierć bliskiej osoby czy wypadek, w którym uczestniczyliśmy czy byliśmy jego obserwatorami. Jak przypuszczają...

Aktualizacja: 14.04.2013 11:14
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Aleksander Doba - kim jest? [OSIĄGNIĘCIA, RODZINA]
Aleksander Doba - kim jest? [OSIĄGNIĘCIA, RODZINA]

Podróżnik, kajakarz, zdobywca wielu nagród, ale przede wszystkim człowiek z ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.