porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Zwyrodnienie stawów. Jak dbać o stawy?
Zwyrodnienie stawów. Jak dbać o stawy? Schorzenia stawów powoduj, że ciało sztywnieje, uniemożliwiając często normalne funkcjonowanie. ...
W Europie choroby reumatyczne dotyczą ponad 100 mln ludzi, w tym ok. 9 mln mieszkańców naszego kraju.

Co najbardziej szkodzi stawom?

Choroby stawów mogą być spowodowane przez wady rozwojowe czy kontuzje, ale za większość odpowiada niewłaściwy tryb życia - brak ruchu, nadwaga i związane z nią schorzenia. Niebagatelne znaczenie ma również stres, który osłabia odporność i może sprzyjać m.in. chorobom autoimmunologicznym.

Choroby reumatyczne powodują przewlekły ból i ograniczenie sprawności. Dlatego lepiej zawczasu zadbać o zdrowie stawów. Co im szkodzi? 

Praca siedząca

Bezruch i długie przebywanie w wymuszonych pozycjach fatalnie wpływa na stawy. Długie siedzenie powoduje napięcie mięśni i zablokowanie stawów, dlatego w pewnym momencie zaczyna boleć cały kręgosłup. Zwiększa się też nacisk na krążki międzykręgowe (dyski). Lata pracy w pozycji siedzącej mogą prowadzić do zmian zwyrodnieniowych w dyskach lub stawach łączących kręgi.

Nadwaga i otyłość

Dodatkowy nadbagaż w postaci zbędnych kilogramów obciąża stawy (zwłaszcza kolanowe i biodrowe) i powoduje szybsze zużywanie się chrząstki stawowej. Na układ ruchu źle wpływają również zaburzenia metaboliczne (jak cukrzyca, dna moczanowa, hiperlipidemia), ktore często towarzyszą nadwadze i otyłości.

Sport wyczynowy

Powoduje duże przeciążenia stawów, a także sprzyja kontuzjom, na skutek których dochodzi do uszkodzenia mięśni i ścięgien, a w konsekwencji również stawów. To może prowadzić do rozwoju choroby zwyrodnieniowej.

Choroby autoimmunologiczne

Zapalne choroby reumatyczne, jak np. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), przyczyniają się do zniszczenia chrząstki stawowej. Z kolei schorzenia z grupy tzw. spondyloartropatii, np. łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), mogą powodować zapalenie pochewki ścięgna albo stawu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co to jest artroza i jak się objawia?

Spośród wielu schorzeń dotykających stawy, do najczęstszych należy artroza. Jakie są jej pierwsze symptomy?

Zwyrodnienie stawów. Jak dbać o stawy? Zwyrodnienie stawów. Jak dbać o stawy?

Schorzenia stawów powoduj, że ciało sztywnieje, uniemożliwiając często normalne funkcjonowanie. Jak dbać o stawy? Czy w przypadku zwyrodnienia stawów, czyli osteoartrozy może pomóc tylko lekarz...

Artoza, czyli zwyrodnienie stawów: jakie są objawy?

Często odczuwasz ból w stawach, a na dodatek coś w nich strzyka? Takie objawy mogą świadczyć o rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów. Jakie są objawy artrozy?

Aktualizacja: 22.09.2014 17:18
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Barbara Mularczyk, aktorka – kim jest? KARIERA, RODZINA
Barbara Mularczyk, aktorka – kim jest? KARIERA, RODZINA

Poznajcie Barbarę Mularczyk. Kim jest aktorka, która gra Mariolkę w ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.