porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czym jest spowodowany autyzm? Co o nim wiemy NA PEWNO? Autyzm to jedna z najbardziej zagadkowych chorób. Mimo że od ...
Podstawą rozwoju funkcji uzdrowiskowych są złoża kopalin leczniczych: wód, gazów oraz torfów, zwanych borowinami.

Co nas leczy w sanatorium? Jakie są naturalne środki lecznicze?

Co nas leczy w sanatorium? Jakie są naturalne środki lecznicze?
fot.: Uzdrowisko Połczyn S.A.
Podczas przyznawania miejscowościom statusu uzdrowiska bierze się pod uwagę walory krajobrazowe i naturalne czynniki lecznicze, w tym także korzystne właściwości bioklimatyczne. Jednak podstawą rozwoju funkcji uzdrowiskowych są złoża kopalin leczniczych: wód, gazów oraz torfów, zwanych borowinami.

W Polsce za kopaliny lecznicze uznano 71 złóż wód podziemnych oraz 18 złóż torfów. Większość z nich jest eksploatowana przez sanatoria i wykorzystywana w bieżącej działalności uzdrowiskowej. W takich ośrodkach często można kupić wydobywane tam wody mineralne czy borowiny. Sprzedawane są one także za pośrednictwem internetu, dlatego po udanym pobycie w sanatorium można częściowo przedłużyć kurację w domu.

Borowina

Jest to specjalny rodzaj torfu, który nie został jeszcze całkowicie rozłożony przez bakterie. Duża zawartość związków organicznych i minerałów korzystnie wpływa na organizm człowieka. Okłady i kąpiele borowinowe są bardzo popularne w wielu sanatoriach. Torf ma działanie rozgrzewające, powodujące wydzielanie potu przez organizm, oraz przyspieszające metabolizm. Pozytywnie wpływa na skórę i mięśnie, powodując ich lepsze ukrwienie i rozluźnienie. Stwierdzone jest również działanie przeciwzapalne i bakteriostatyczne. Borowina stymuluje wytwarzanie przez organizm niektórych hormonów, m.in. estradiolu i progesteronu, co jest wykorzystywane w leczeniu chorób kobiecych oraz jako przygotowanie do zabiegów zapłodnienia in vitro. Przetworzona laboratoryjnie jest często wykorzystywana do produkcji różnych lekarstw i kosmetyków. 

Wody lecznicze

Ich właściwości zostały potwierdzone w wyniku badań naukowych lub długotrwałych obserwacji lekarskich. Wody te przynoszą ulgę w wielu chorobach. W zależności od zawartości składników mineralnych i ich wzajemnych proporcji poprawiają metabolizm, łagodzą dolegliwości żołądkowe, pomagają leczyć nerki oraz walczyć z cukrzycą. Należy jednak pamiętać, że wody lecznicze działają jak lekarstwo, dlatego nie można ich przedawkować, gdyż mogą zaszkodzić. Nie nadają się także do gaszenia pragnienia. Woda lecznicza mineralna (woda mineralna) to taka, która w litrze zawiera co najmniej 1 g rozpuszczonych składników stałych. Jeśli nie spełnia tego warunku, mówimy wtedy o wodzie leczniczej słabo zmineralizowanej. W wodzie mineralnej lub słabo zmineralizowanej może występować pierwiastek lub związek chemiczny, którego obecność w określonej ilości powoduje lecznicze działanie wody. Składniki takie nazywa się swoistymi i są nimi m.in. żelazo, arsen, mangan, fluor, brom, jod, siarka, radon, dwutlenek węgla. 

Wody termalne

To wody wypływające z ujęcia i mające temperaturę co najmniej 20°C. Są wysoko zmineralizowane, dzięki czemu poprawiają stan naszego organizmu. Najczęściej zawierają wapń, żelazo, magnez, krzem, sód, lit, potas oraz selen. W zależności od źródła wody termalnej skład poszczególnych pierwiastków może się różnić. Kąpiele w basenie z wodą termalną pomagają likwidować stres, bezsenność i przywracają równowagę organizmu. Wspomagają też ciało poprzez stabilizację tętna, redukcję zagrożeń chorobami serca, poprawiają przemianę materii, regulują gospodarkę hormonalną oraz łagodzą bóle mięśni, stawów i kości.

Tężnia

To drewniana konstrukcja wypełniona gałązkami tarniny, po której spływa solanka pompowana z głębi ziemi. Krople wody, rozbijając się o gałązki, tworzą lecznicze aerozole wykorzystywane do inhalacji. Takie aerozole w pobliżu tężni zawierają tyle samo minerałów, co woda źródlana. 

Właściwości klimatyczne

Specyficzne czynniki atmosferyczne mogą sprzyjać zachowaniu zdrowia, leczeniu lub łagodzeniu skutków lub objawów chorób. Właściwości klimatu zależą przede wszystkim od położenia geograficznego i wysokości nad poziomem morza. Uzdrowiska położone są w różnych częściach kraju, na nizinach, nad morzem, w górach, gdzie mamy do czynienia ze zróżnicowanymi cechami klimatu. W zależności od stopnia reakcji organizmu można podzielić klimat na oszczędzający i bodźcowy. Oznacza to, że różne procesy życiowe, takie jak oddychanie, krążenie i przemiana materii, w klimacie bodźcowym ulegają przyspieszeniu, a w klimacie oszczędzającym następuje ich spowolnienie lub też nie zachodzą żadne zmiany. Im człowiek jest starszy i bardziej schorowany, tym gorzej może znosić duże zmiany klimatu. Aby zminimalizować początkowe złe samopoczucie w nowym miejscu, w pierwszych dniach pobytu należy się oszczędzać, dużo wypoczywać i dłużej spać.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Borowina – przeciwwskazania. Kto nie powinien korzystać? Borowina – przeciwwskazania. Kto nie powinien korzystać?

Borowiny stosowane do okładów termalnych sprawdzają się w walce z chorobami zwyrodnieniowymi stawów i kręgosłupa, schorzeniami reumatoidalnymi i nerwobólami. Takie zabiegi zmniejszają także napięcia...

Wody termalne – gdzie? W których kurortach i uzdrowiskach? Wody termalne – gdzie? W których kurortach i uzdrowiskach?

Wody termalne cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. W których kurortach i uzdrowiskach można wykąpać się w basenie z gorącą wodą o leczniczych właściwościach?

Aktualizacja: 25.04.2012 13:22
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Małgorzata Kukiz: kim jest żona Pawła Kukiza?
Małgorzata Kukiz: kim jest żona Pawła Kukiza?

Paweł Kukiz to jeden z kandydatów, który w maju będzie ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.