porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Ilu pracowników w Europie idzie na ZWOLNIENIE Z POWODU DEPRESJI? Czy depresja to choroba zawodowa 21 wieku? Praca to obowiązek, coraz rzadziej przyjemność. Dodatkowo bardzo często bywa ...
Sprawdzone rady dla obolałych po usunięciu zęba.

Co robić po wyrwaniu zęba? Jak sobie radzić z bólem po ekstrakcji zęba?

Ekstrakcja zęba nie jest już bolesna – dentyści stosują skuteczne znieczulenie, a w poważniejszych przypadkach nawet pełną narkozę. Problem zaczyna się, gdy znieczulenie przestaje działać. Szczęka boli, a przecież trzeba jakoś funkcjonować. Mówimy, jak sobie poradzić po wyrwaniu zęba.

Po wyrwaniu zęba trzeba uśmierzyć dolegliwości - ból i opuchliznę. Równie istotne jest zadbanie o ranę, która powstaje po usunięciu zęba. Chodzi o to, by dobrze się goiła, i by nie doszo do infekcji.

Jak dbać o ranę po wyrwanym zębie

Bezpośrednio po zabiegu jesteśmy pod wpływem znieczulenia – rana nie jest więc jeszcze wrażliwa na dotyk. To dobrze, bo trzeba zadbać o zahamowanie krwawienia. Przez 1-2 godziny po zabiegu warto położyć na ranie jałowy gazik i delikatnie zagryzać. Gdy dziąsło przestanie krwawić, trzeba ostrożnie usunąć gazik i jeszcze przez 1- 2 godziny starać się nie dotykać rany, aby utworzył się skrzep. Z tego powodu trzeba przez ten czas jak najmniej mówić, a także czas powstrzymać od jedzenia i picia – a jeśli już musimy, pić napoje zimne lub letnie, a jeść potrawy, których nie trzeba gryźć. Przez pierwsze dwa dni najlepiej unikać gorących potraw. Po wyrwaniu zęba nie wolno pić alkoholu, czarnej kawy i herbaty - to może nasilać krwawienie. Z tego samego powodu nie wolno chodzić do sauny i solarium. Ważne jest też, aby nie palić przez pierwszą dobę po zabiegu. Bardzo ostrożnie myjemy zęby – szczotkując je trzeba omijać zranione miejsce, a płukać niezbyt energicznie, chłodną wodą. 
Niewskazany jest również wysiłek fizyczny, aby nie spowodować otworzenia się gojącej rany, czyli uszkodzenia powstałej w tym miejscu tkanki nabłonkowej, która zaczyna osłaniać zębodół.

Jak uśmierzyć ból po wyrwaniu zęba

Okolice zębodołu trzeba chłodzić, unikać natomiast przegrzania. Dobrze robią zimne okłady (woreczek z lodem lub schłodzoną w zamrażalniku puszkę np. z colą owijamy czystą ściereczką i przykładamy do policzka na maksymalnie 15-20  minut; po upływie pół godziny znowu możemy przyłożyć okład). Ulgę może przynieść picie zimnych napojów i jedzenie lodów. Do snu nie układajmy się na bolącym policzku, aby go nie przegrzewać. Jeśli ból jest dokuczliwy, warto zażyć polecany przez stomatologa środek przeciwbólowy (np. ibuprofen), przetrzegając zalecanego w ulotce dawkowania. Jeśli dentysta zapisał antybiotyk, trzeba też oczywiście zażywać go w takiej dawce i tak długo, jak nam zalecił. 

Uwaga: jeśli ból i opuchlizna nie ustępują po trzech dobach, a ból się nasila, trzeba niezwłocznie udać się po pomoc do lekarza. Takie objawy mogą świadczyć o zakażeniu – wtedy konieczna jest szybka reakcja, gdyż może dojść nawet do sepsy!   

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co warto wiedzieć o implantach? Co warto wiedzieć o implantach?

Jeszcze niedawno implanty były nowością, miały zaporową cenę, robiły je nieliczne gabinety.Teraz są coraz bardziej popularną formą uzupełniania ubytków. Czy lepszy imlant, czy korona porcelanowa? Na...

Co jeść po WYRWANIU ÓSEMKI? Dieta zalecana przez stomatologów

Po wyrwaniu ósemki nie wszystko nam wolno. Dentyści zalecają jedzenie określonych produktów, które nie podrażnią świeżej rany i nie przysporzą więcej bólu. Stosujmy się do ich rad, a przetrwamy ten...

Jak LASER LECZY ZĘBY? Czy laserowe usuwanie próchnicy jest bezpieczne?

Bezbolesne leczenie próchnicy laserem jest na Zachodzie popularne od lat. U nas dopiero zdobywa sobie zwolenników. Współczesne lasery mają dużą moc, co pozwala uniknąć strat energii, zapewniając...

Aktualizacja: 12.07.2013 00:07
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Katarzyna Bonda - królowa polskiego kryminału?
Kim jest Katarzyna Bonda - królowa polskiego kryminału?

Katarzyna Bonda zyskała miano królowej polskiego kryminału. Już od kilku ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.