porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Sprawdź, czy nie cierpisz na chorobę Burgera (choroba Bürgera), zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic? Choroba Burgera to zakrzepowe zapalenie tętnic. W 90 procent przypadków ...
Niektórzy pasażerowie pociągów, które zderzyły się w katastrofie pod Szczekocinami, mają amputowane kończyny. Mogą odczuwać ból fantomowy

Co to są BÓLE FANTOMOWE po amputacji kończyny? Jak żyć po amputacji?

Po amputacj nogi pacjent zmaga się z bólem kikuta ręki czy nogi, jednak obecnie metody zwalczania bólu pozwalają go, jeśli nie wyeliminować, to przynajmniej wyciszyć na tyle, że człowiek może normalnie funkcjonować. Jednak pacjent odczuwa też inny ból - ból fantomowy, który wykluczyć jest trudno, bo mimo postępowi medycyny nadal nie wiadomo jaki jest mechanizm powstawania tego bólu. 

Co to są bóle fantomowe?

Pacjenci po amputacji kończyny mogą odczuwać ból w nodze, czy ręce, której nie mają. Opisują go jako pieczenie, wrażenie prądu elektrycznego przeszywającego kończynę, ból uciskowy, mają wrażenie skurczu nogi, odczuwają przenikające zmrożeniu dłokończyny, przymusowo zgiętą pozycję nogi bez możliwości rozprostowania, unoszenie się w powietrzu kończyn fantomowych, odczuwają ciężar kończyny czy jej temperaturę.

Bóle fantomowe są rodzajem bólów neuropatycznych o nie do końca poznanym mechanizmie powstawania i występują o 80 proc. ludzi po amputacji kończyny. 

Jak wygląda leczenie bólu fantomowego?

Leczenie i uśmierzanie bólu fantomowego polega na podawaniu pacjentowi leków, wykonywaniu masażu i robieniu okładów, a także bandażowaniu kikuta, elektrostymulacji.
Do wyeliminowania czy złagodzenia bólu fantomowego wykorzystuje się także akupunkturę i psychoterapię. Zazwyczaj ból fantomowy odchodzi po kilku tygodniach /miesiącach od usunięcia kończyny, jednak u bardziej pechowych pacjentów może on powracać, nawet po kilkunastu latach!

Bóle fantomowe może nasilać proteza oraz ból kikuta (wywołany niewłaściwie dobraną proteza), ból występujący jeszcze przed usunięciem kończyny, a także stres. 

Ciekawostką jest fakt, że koty i psy - jak opowiadają ludzie z usuniętymi kończynami, cierpiący na bóle fantomowe - przysiadają przy miejscu, gdzie znajduje się noga fantomowa, ocierają się o nią, a te, które mają przyjemność spać z właścicielem w łóżku - obejmują fantomową kończynę łapkami  - jak tłumaczą to psycholodzy, być może jest to związane z ich bardziej od ludzi wyostrzonymi zmysłami?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak żyć po AMPUTACJI KOŃCZYN? Ile trwa rehabilitacja po utracie ręki lub nogi?

Amputacja kończyn spowodowana zniszczeniem tkanek w czasie wypadku np. przygnieceniem przez ciężki przedmiot wymaga nie tylko wielomiesięcznej rehabilitacji i nauczenia się funkcjonowania z protezą,...

Co to jest STRES POURAZOWY? Czy grozi on pasażerom, którzy przeżyli KATASTROFĘ KOLEJOWĄ W SZCZEKOCINACH koło Zawiercia?

Zespół stresu pourazowego ( PTSD) to zaburzenie wywołane przez czynniki zewnętrzne jak śmierć bliskiej osoby czy wypadek, w którym uczestniczyliśmy czy byliśmy jego obserwatorami. Jak przypuszczają...

Aktualizacja: 04.08.2013 17:16
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Monika Mariotti - kim jest?
Monika Mariotti - kim jest?

Monika Mariotti zagra jedną z głównych ról w nowym serialu ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.