porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
WBC - krwinki białe, czyli leukocyty. Jaki jest normalny poziom leukocytów? W organizmie pełnią rolę ochroniarzy. Niedobrze, gdy jest ich zbyt ...
Nadwrażliwe zęby sprawiają, że nie możesz zjeść lodów, wypić gorącej herbaty czy zjeść kwaśnego barszczu. Dlaczego akurat ty masz nadwrażliwe zęby?

Co sprawia, że masz NADWRAŻLIWE ZĘBY? Przyczyny nadwrażliwości zębów

Oczywiście zdarza się, że nadwrażliwość zębów to cecha wrodzona, wynikająca z wad budowy szkliwa. Jednak w zdecydowanej większości przypadków za jej występowanie odpowiadamy my sami i nasze złe nawyki: żywieniowe i higieniczne.

Nadwrażliwość zębów jest oznaką nieprawidłowości w strukturze szkliwa (demineralizacja), które nie zabezpiecza silnie unerwionej zębiny przed działaniem czynników zewnętrznych. Dochodzi do drażnienia wypustek miazgi zębowej, przez co ból sprawić może nawet… zaczerpnięcie głębszego oddechu.

Nadwrażliwość zębów może wynikać ze złej diety

To, co jemy i pijemy, ma wpływ nie tylko na powstawanie próchnicy, może stać się także przyczyną nadwrażliwości zębów. Kwaśne soki, owoce cytrusowe, wino, czy napoje gazowane mają działanie kwasotwórcze – zmieniają pH śliny na kwaśne i prowadzą do stopniowej demineralizacji szkliwa. Z tej właśnie przyczyny bezpośrednio po spożyciu tych produktów wyjątkowo nie powinno się myć zębów. - Lepiej jest w tym przypadku żuć gumę lub przepłukać usta wodą – mówi Agnieszka Szygenda, właścicielka Centrum Stomatologii Orident.

Bruksizm a nadwrażliwe zęby

Zdarza, że trudności w spożywaniu ciepłych i zimnych potraw wynikają z bruksizmu (mimowolne zaciskanie szczęk i zgrzytanie zębami, będące najczęściej skutkiem stresu). Osoba cierpiąca na bruksizm zaciska zęby z siłą parę razy większą niż normalnie, co w efekcie może prowadzić do nadmiernego ścierania się szkliwa na powierzchni zębów oraz do odpryskiwania szkliwa przy szyjkach zębowych.

Nadwrażliwe zęby a wymioty

Dla szkliwa nieobojętne są wymioty, podczas których szkliwo jest niszczone przez soki żołądkowe. - Z tego powodu na nadwrażliwość zębów skarżą się często panie w pierwszym trymestrze ciąży. Problem nadwrażliwości u nastolatek, zwłaszcza gdy pojawi się nagle i można go powiązać z utratą wagi, może zaś świadczyć o bulimii – przestrzega właścicielka Orident.

Nieprawidłowe mycie zębów główną przyczyną ich nadwrażliwości

Za najważniejszą przyczynę powodującą nadwrażliwość zębów uważa się jednak błędy w higienie jamy ustnej:

  • zbyt intensywne mycie zębów, przy użyciu twardej szczoteczki i mocno ścieralnej albo wybielającej pasty
  • zła technika mycia zębów – szorowanie ruchem poziomym narusza strukturę szkliwa, prowadząc do nadwrażliwości. Z kolei kiedy pojawia się ból, zwykle omijamy najbardziej wrażliwe miejsca, powodując tym samym pogłębienie się problemu.

To m.in. dlatego zbytnia wrażliwość zębów często towarzyszy nam przez wiele lat. - Jeśli tkanki nie są jeszcze bardzo uszkodzone, nadwrażliwość może zanikać na skutek naturalnych procesów obronnych miazgi, czyli tworzenia się tzw. zębiny sklerotycznej (trzeciorzędowej) – tłumaczy właścicielka Orident. - Jeśli jednak nie zmienimy swoich nawyków i nie ustalimy z lekarzem pierwotnej przyczyny – dolegliwości wrócą.

materiały prasowe Orident Stomatologia

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Bulimia - zaburzenia odżywiania. Czym jest i jak ją leczyć? Bulimia - zaburzenia odżywiania. Czym jest i jak ją leczyć?

Objadanie się i głodzenie na przemian, utrata kontroli nad tym, co się je, zażywanie środków przeczyszczających lub prowokowanie wymiotów po przejedzeniu to najbardziej rozpoznawalne objawy bulimii....

BULIMIA. Jak rozpoznać i leczyć BULIMIĘ? Jakie są pierwsze objawy choroby?

Bulimia to jedno z najpoważniejszych (obok anoreksji) zaburzeń odżywiania. Nieleczona jest bardzo groźna dla zdrowia, może prowadzić nawet do śmierci. Ostatnimi czasy liczba zachorowań na bulimie...

Co to jest ANOREKSJA, BULIMIA, KOMPULSYWNE JEDZENIE i kto jest na nie narażony? Co to jest ANOREKSJA, BULIMIA, KOMPULSYWNE JEDZENIE i kto jest na nie narażony?

Zaburzenia odżywiania są chorobą i wymagają konsultacji z lekarzem. Niestety, problem ten długo jest bagatelizowany zarówno przez chorego, jego bliskich, jak i lekarzy pierwszego kontaktu. Tymczasem...

Aktualizacja: 14.07.2014 15:19
Autor: ap
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
PAWEŁ PAWLIKOWSKI: kim jest reżyser filmu „Ida”?
PAWEŁ PAWLIKOWSKI: kim jest reżyser filmu „Ida”?

Paweł Pawlikowski urodził się w Polsce, ale jako 14-latek wyjechał ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.