porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czym jest TANOREKSJA? Czym grozi nadmierne korzystanie z SOLARIUM? Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kobiety robiły wszystko, co w ich ...
Jednym charakterystycznym objawem choroby jest rumień wędrujący, ale objaw ten nie występuje u wszystkich

Co to jest BORELIOZA, niebezpieczna choroba, którą zarażają kleszcze?

Wiosną wiele się mówi o odkleszczowym zapaleniu opon mózgowych, żeby przypomnieć nam, że możemy się przeciwko niemu zaszczepić, zanim zaczniemy spędzać więcej czasu na łonie natury. O innej groźnej chorobie, którą zarażają kleszcze, pisze się rzadko. Przeciwko boreliozie nie ma bowiem szczepionki.

Nie tylko nie ma szczepionki, ale i samą chorobę trudno jest rozpoznać. Wiele osób w ogóle nie wie, że ma boreliozę i chodzi od lekarza do lekarza, bo choroba ta potrafi naśladować schorzenia reumatyczne, neurologiczne, psychiczne. Wywoływana jest przez niebywale sprytną bakterię Borrelia Burgorferi, której nosicielami są kleszcze. Bakteria ta nie ma jednej formy. Może występować jako krętek albo przybierać postaci przetrwalnikowe, np. sporu, cysty, i trwać w uśpieniu przez kilka lat. Każda jej postać niestety jest wrażliwa na inny antybiotyk, leczenie nie jest więc łatwe. Układ immunologiczny zaś nie najlepiej sobie z nią radzi.

Jedyny objaw to rumień

Zarażenie się boreliozą od kleszcza mogą sygnalizować objawy grypopodobne (łamanie w kościach, podwyższona temperatura). Gdy się zatem pojawią, sięgamy po aspirynę lub paracetamol. Wkrótce powraca dobre samopoczucie i zapominamy o całej sprawie, tymczasem choroba rozwija się dalej.

Jeśli mamy szczęście, na ciele pojawi się rumień wędrujący. Jest to jedyny charakterystyczny dla tej choroby objaw. Występuje tylko w boreliozie. Ma postać okrągłej czerwonej plamy na skórze. Jest ona cieplejsza od reszty ciała, lekko wypukła i bolesna. Potem stopniowo zanika, jaśniejąc od środka. Rumień pojawia się we wczesnej fazie choroby. Na tym etapie łatwo ją zwalczyć antybiotykami przyjmowanymi minimum przez 3-4 tygodnie. 

Leczenie boreliozy bywa trudne

Niestety rumień nie pojawia się u wszystkich osób. Nieleczona choroba przechodzi więc w postać przewlekłą. Jej objawy są rozmaite. Najbardziej charakterystyczne są bóle mięśniowo-stawowe, porażenie nerwów, zaburzenia psychiczne (np. agresja, depresja), kłopoty z zapamiętywaniem i koncentracją, stany zapalne skóry, zburzenia czucia (np. nadwrażliwość na dotyk). Pojawiają się one cyklicznie (np. na dwa tygodnie znikają, a potem znów powracają na kolejne dwa tygodnie). Po podjęciu leczenia odpowiednio dobranymi antybiotykami w pełni się cofają. Terapia trwa zwykle ok. 6 miesięcy.

Chrońmy się przed kleszczami

Tylko 10 proc. tych pajęczaków jest nosicielami bakterii wywołujących boreliozę, ale licho nie śpi. Zachowajmy więc środki ostrożności.

  • Od­po­wied­nio się ubie­rajmy, wy­cho­dząc na wy­ciecz­kę do la­su. Zkładajmy ubra­nie mak­sy­mal­nie za­kry­wa­ją­ce ca­łe cia­ło (dłu­gie spodnie, bluz­ka z dłu­gim rę­ka­wem, czap­ka, skar­pe­ty, za­kry­te bu­ty). 

  • Od­kry­te par­tie cia­ła spry­skajmy pre­pa­ra­tem od­stra­sza­ją­cym owady. 

  • Po powrocie do domu weźmy prysznic. Strumień wody spłucze niedojrzałe postaci kleszczy – larwy i nimfy, które są prawie niewidoczne. 

  • Potem obejrzyjmy ciało. Jeśli zauważymy kleszcza, jak najszybciej go usuńmy. Najlepiej uchwycić go pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć zdecydowanym ruchem. 

  • Obserwujmy, czy po ukąszeniu przez tego pajęczaka nie pojawią się objawy pseudogrypy lub rumień. Jeśli tak – zgłośmy się do lekarza. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak rozpoznać boreliozę? Co świadczy o zakażeniu boreliozą?

Boreliozę wywołują bakterie przenoszone przez ślinę kleszczy. Dlatego właśnie latem, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na ich ukąszenia, należy zachować szczególną ostrożność. Jak rozpoznać...

Wszystkie choroby przenoszone przez kleszcze - jakie są, co powodują?

Powszechny w społeczeństwie lęk przed kleszczami jest uzasadniony. Pajęczaki te są odpowiedzialne za epidemie bardzo groźnych dla człowieka chorób. Jakie choroby przenoszone przez kleszcze się...

Jak pozbyć się kleszcza? Pierwsza pomoc - jak wyjąć kleszcza?

Oczywiście dobrze jest zrobić wszystko, by kleszczom zapobiegać. Nie zawsze jednak da się tego uniknąć. Zobacz, co zrobić kiedy po powrocie ze spaceru, zauważysz kleszcze w ciele u siebie lub...

Aktualizacja: 17.04.2018 13:23
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej Hadacz, Andrzejek PiS-u - kim jest?
Andrzej Hadacz, Andrzejek PiS-u - kim jest?

Andrzeja Hadacza, pogardliwie nazywanego "Andrzejkiem" poznaliśmy, gdy bronił krzyża przed ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.