-
zobacz więcej
Co to jest BORELIOZA, niebezpieczna choroba, którą zarażają kleszcze?
- Szałwia - pubudza soki trawienne i leczy ból gardła.
- Domowe kuracje na przeziębienie - sprawdź, jak wyleczyć infekcję.
- Czosnek - dlaczego warto go jeść?
- Cebula, czosnek, imbir, miód - dlaczego warto sięgać po naturalne...
- Ziołolecznictwo. Mięta, dzika róża i dziurawiec. Poznaj ich...
- Czosnek - przyprawa i naturalny antybiotyk.
- Witamina B12 - w jakich produktach spożywczych znajduje się witamina...
- Witamina B1 - w jakich produktach spożywczych znajduje się witamina...
- Witamina B6 - w jakich produktach spożywczych znajduje się witamina...
- Witamina C - w jakich produktach spożywczych znajduje się witamina C?
Nie tylko nie ma szczepionki, ale i samą chorobę trudno jest rozpoznać. Wiele osób w ogóle nie wie, że ma boreliozę i chodzi od lekarza do lekarza, bo choroba ta potrafi naśladować schorzenia reumatyczne, neurologiczne, psychiczne. Wywoływana jest przez niebywale sprytną bakterię Borrelia Burgorferi, której nosicielami są kleszcze. Bakteria ta nie ma jednej formy. Może występować jako krętek albo przybierać postaci przetrwalnikowe, np. sporu, cysty, i trwać w uśpieniu przez kilka lat. Każda jej postać niestety jest wrażliwa na inny antybiotyk, leczenie nie jest więc łatwe. Układ immunologiczny zaś nie najlepiej sobie z nią radzi.
Jedyny objaw to rumień
Zarażenie się boreliozą od kleszcza mogą sygnalizować objawy grypopodobne (łamanie w kościach, podwyższona temperatura). Gdy się zatem pojawią, sięgamy po aspirynę lub paracetamol. Wkrótce powraca dobre samopoczucie i zapominamy o całej sprawie, tymczasem choroba rozwija się dalej.
Jeśli mamy szczęście, na ciele pojawi się rumień wędrujący. Jest to jedyny charakterystyczny dla tej choroby objaw. Występuje tylko w boreliozie. Ma postać okrągłej czerwonej plamy na skórze. Jest ona cieplejsza od reszty ciała, lekko wypukła i bolesna. Potem stopniowo zanika, jaśniejąc od środka. Rumień pojawia się we wczesnej fazie choroby. Na tym etapie łatwo ją zwalczyć antybiotykami przyjmowanymi minimum przez 3-4 tygodnie.
Leczenie boreliozy bywa trudne
Niestety rumień nie pojawia się u wszystkich osób. Nieleczona choroba przechodzi więc w postać przewlekłą. Jej objawy są rozmaite. Najbardziej charakterystyczne są bóle mięśniowo-stawowe, porażenie nerwów, zaburzenia psychiczne (np. agresja, depresja), kłopoty z zapamiętywaniem i koncentracją, stany zapalne skóry, zburzenia czucia (np. nadwrażliwość na dotyk). Pojawiają się one cyklicznie (np. na dwa tygodnie znikają, a potem znów powracają na kolejne dwa tygodnie). Po podjęciu leczenia odpowiednio dobranymi antybiotykami w pełni się cofają. Terapia trwa zwykle ok. 6 miesięcy.
Chrońmy się przed kleszczami
Tylko 10 proc. tych pajęczaków jest nosicielami bakterii wywołujących boreliozę, ale licho nie śpi. Zachowajmy więc środki ostrożności.
-
Odpowiednio się ubierajmy, wychodząc na wycieczkę do lasu. Zkładajmy ubranie maksymalnie zakrywające całe ciało (długie spodnie, bluzka z długim rękawem, czapka, skarpety, zakryte buty).
-
Odkryte partie ciała spryskajmy preparatem odstraszającym owady.
-
Po powrocie do domu weźmy prysznic. Strumień wody spłucze niedojrzałe postaci kleszczy – larwy i nimfy, które są prawie niewidoczne.
-
Potem obejrzyjmy ciało. Jeśli zauważymy kleszcza, jak najszybciej go usuńmy. Najlepiej uchwycić go pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć zdecydowanym ruchem.
-
Obserwujmy, czy po ukąszeniu przez tego pajęczaka nie pojawią się objawy pseudogrypy lub rumień. Jeśli tak – zgłośmy się do lekarza.
Boreliozę wywołują bakterie przenoszone przez ślinę kleszczy. Dlatego właśnie latem, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na ich ukąszenia, należy zachować szczególną ostrożność. Jak rozpoznać...
Borelioza i SM - jak je rozpoznać? Zarówno borelioza jak i SM mają bardzo podobne objawy neurologiczne. Ciągłe zmęczenie, ziewanie, przewlekła senność i stany dekoncentracji mogą świadczyć zarówno o...
Oczywiście dobrze jest zrobić wszystko, by kleszczom zapobiegać. Nie zawsze jednak da się tego uniknąć. Zobacz, co zrobić kiedy po powrocie ze spaceru, zauważysz kleszcze w ciele u siebie lub...
Dławiący stres i zżerające nerwy prowadzą do poważnych schorzeń. Nerwica ...
-
zobacz więcej
- Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP?
- Jak obliczyć ILOŚĆ i CENĘ GAZU potrzebnego do ogrzewania domu kotłem gazowym? Ile gazu zużywa kocioł gazowy?
- Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?
- Wzór rozwiązania umowy z NC+. POBIERZ wzór rezygnacji z umowy o abonament
- Jak uprawiać albicję jedwabistą?
- Zamiokulkas: jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać
- Jak SCHUDNĄĆ W DWA TYGODNIE? Skuteczna DIETA na 14 dni
- KROK PO KROKU: Jak zrobić print screen strony?

Celia Jaunat, dziewczyna Grzegorza Krychowiaka, pojawiła się na meczu Hiszpanii ...
-
zobacz sylwetkę
- #NoBeautyInPlastic – Domoteka zaprasza na wystawę fotografii Daniela Petryczkiewicza
- Jesień w kratkę i mocnych barwach - nowa kolekcja Caterina
- Pozwól sobie na chwilę relaksu i zamień swoją codzienną pielęgnację jamy ustnej w prawdziwe spa!
- 3 zasady dobrego życia i biznesu według Zino Davidoffa
- Jak zrobić francuską tartę cytrynową?
- Witaminy – gdzie ich szukać? Do czego są potrzebne?
- Kawa - czy picie kawy zmniejsza piersi?
- Woda prosto z kranu - czy można pić kranówkę bez przegotowania?
Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.