porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Sztywność karku. Jak pozbyć się sztywnego karku i bólu? Jeśli godzinami siedzisz przed komputerem albo przed telewizorem oglądając serial ...
Nieleczona choroba Addisona jest stanem jest zagrożenia życia

Co to jest choroba Addisona? Jakie są objawy i jak wygląda leczenie choroby Addisona?

Choroba Addisona to nic innego jak pierwotna przewlekła niewydolność kory nadnerczy. Schorzenie charakteryzuje się postępującym zniszczeniem kory nadnerczy – gruczołów dokrewnych, położonych powyżej nerek.

Choroba Addisona to nic innego jak pierwotna przewlekła niewydolność kory nadnerczy. Schorzenie charakteryzuje się postępującym zniszczeniem kory nadnerczy – gruczołów dokrewnych, położonych powyżej nerek. W korze nadnerczy produkowane są hormony niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu: warunkują prawidłową równowagę wodno-elektrolitową oraz ciśnienie krwi, regulują przemianę białek i węglowodanów oraz odpowiedź na stres.

Objawy choroby Addisona

Choroba Addisona występuje rzadko. Pojawia się u osób w różnym wieku, jednakowo często u mężczyzn i u kobiet. Rozwija się powoli, a objawy stopniowo narastają w ciągu wielu miesięcy.

Najczęstrzymi objawami choroby są: zmiany nastroju i zachowania, wypadanie włosów, stałe uczucie zimna, osłabienie, zmęczenie, brak apetytu, chudnięcie, notoryczne bóle brzucha, nudności, nadmierny apetyt na sól, ściemnienie skóry (szczególnie twarz i dłonie), ściemnienie piegów, blizn, spadki ciśnienia.

Przyczyny choroby Addisona

Przyczyny zachorowań są dosyć prozaiczne, wynikają ze zbyt niskiego stężenia hormonów produkowanych w korze nadnerczy. Przyczyna niewydolności nadnerczy nie jest dokładnie poznana, prawdopodobnie jest to choroba autoimmunologiczna. Uszkodzenie nadnerczy może być także skutkiem gruźlicy, choroby nowotworowej, AIDS lub chorób przysadki.

Niewydolność nadnerczy może ujawnić się po odstawieniu przewlekle przyjmowanych leków sterydowych. Na szczęście choroba nie należy do zbyt poważnych i odpowiednio wcześnie zdiagnozowana może być skutecznie leczona uzupełniającymi dawkami hormonów kory nadnerczy. Terapia zastępcza hormonami powoduje ustąpienie objawów i umożliwia choremu normalne funkcjonowanie, jednakże musi być stosowana do końca życia.

Diagnozowanie i leczenie choroby Addisona

Nieleczona choroba Addisona prowadzi do przełomu nadnerczowego i jest stanem zagrożenia życia.

Badania, które się wykonuje do zdiagnozowania choroby to: test z Synacthenem w celu oceny funkcji nadnerczy, badania na stężenie glukozy i potasu w surowicy i stężenia hormonów.

W leczeniu choroby Addisona stosuje się leki sterydowe (preparaty kortyzonu). Niezbędne jest ścisłe przestrzeganie dawkowania, jakie zalecił lekarz. Nie należy przerywać leczenia. W przypadku urazu, infekcji, operacji lub stresu konieczne jest zwiększenie dawki przyjmowanego sterydu, a niekiedy podanie leku w iniekcji dożylnej. U prawidłowo leczonych kobiet możliwe jest macierzyństwo.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czym jest białkomocz? Jakie objawy i przyczyny? Czy białko w moczu świadczy o chorobie nerek?

Białkomocz to obecność dużej ilości białka w moczu. Albumina, główne białko krwi, w zdrowym organizmie pozostaje w nim po procesie filtrowania krwi. Jeśli przedostaje się do moczu, oznacza to wyraźną...

Jak leczyć infekcje dróg moczowych?

Infekcje dróg moczowych wywołują zwykle bakterie Escherichia coli. Najczęściej dochodzi do zapalenia pęcherza moczowego albo odmiedniczkowego zapalenia nerek. Jak leczyć infekcje dróg moczowych?

Jak obniżyć ciśnienie krwi domowymi sposobami?

Optymalnie ciśnienie krwi powinno wynosić 120/80 mm Hg. Niewielkie odchylenia nie powinny nas bardzo martwić, jednak gdy zaczyna ono przekraczać 140/90 mm Hg należy zacząć działać. Co robić?

Aktualizacja: 17.04.2018 14:05
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Sebastian Kulczyk. Kim jest i czym się zajmuje syn Jana Kulczyka?
Sebastian Kulczyk. Kim jest i czym się zajmuje syn Jana Kulczyka?

Kim jest Sebastian Kulczyk - syn Grażyny Kulczyk i multimilionera Jana ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.