porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
GORĄCZKA BOSTOŃSKA - co to jest? Czy istnieje GRYPA BOSTOŃSKA? Gorączka bostońska to jeden z objawów choroby bostońskiej, zwanej też ...
Choroba bostońska: objawy i leczenie. Po czym poznać, że dziecko jest chore na bostonkę?

Co to jest CHOROBA BOSTOŃSKA? Kogo atakuje bostonka?

Popularną w ostatnich miesiącach chorobą dzieci jest choroba bostońska. Dziecko ma wysypkę na rączkach, nóżkach i w jamie ustnej. Co to jest choroba bostońska, jakie są objawy choroby bostońskiej i jak leczyć dziecko chore na bostonkę?

Choroba bostońska jest chorobą wirusową. Wywołują ją wirusy z grupy Coxsckie. Dotyka przede wszystkim dzieci. Lekarze nazywają chorobę bostońską chorobą piaskownicy, dlatego że zarazić się bostonką można w dużych skupiskach dzieci. Ryzyko zarażenia jest bardzo duże, prawie 90%.

Objawy choroby bostońskiej u dzieci

Przy chorobie bostońskiej najpierw pojawia się gorączka. Początkowo nie ma żadnych innych objawów i niedoświadczony lekarz może uznać to za anginę. Tym bardziej że chore dziecko ma również zmiany w jamie ustnej, gardle i na języku. Należy uważać, żeby nie zaaplikować dziecku niepotrzebnie antybiotyku. Temperatura występująca podczas choroby bostońskiej jest niższa (do 39°) i daje się zbić lekiem przeciwgorączkowym.

Po objawach wstępnych pojawia wysypka na rączkach (dłonie i łokcie), nóżkach (nawet stopki), błonie śluzowej policzków, podniebieniu i języku. Pęcherzyki początkowo o śr. 3-7 mm mogą się zmienić w pęcherze i dawać owrzodzenia. Wysypka znika sama po mniej więcej tygodniu.

Choroba bostońska jest bardzo dla dziecka uciążliwa. Dziecko bardzo źle się czuje, dużo płacze (szczególnie w nocy), nie ma apetytu, ma bole gardła i mogą wystąpić dreszcze.

Leczenie choroby bostońskiej

Leczenie choroby bostońskiej jest objawowe, podobnie jak każdej choroby wirusowej. Należy przede wszystkim pilnować, żeby chore dziecko się nie odwodniło. Nie zmuszać dziecka do jedzenia, ale podawać dużo płynów. Najlepiej wodę, ponieważ kwasy zawarte w sokach mogą podrażniać zmiany pęcherzykowe w buzi.

Gorączkę zbijamy lekami przeciwgorączkowymi odpowiednimi do wieku i masy ciała dziecka. Dodatkowo lekarz może zalecić podanie leków przeciwzapalnych. Pęcherze trzeba smarować albo maścią z antybiotykiem przypisaną przez pediatrę, lub nawet gencjaną.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
CHOROBA BOSTOŃSKA: Objawy, leczenie wysypki bostońskiej?

Choroba bostońska to choroba wywoływana przez wirus Coxsackie, który odkryto w 1948 r. Wysypka bostońska dotyka głównie małe dzieci i może być dla nich bardzo niebezpieczna. Jakie są objawy choroby...

GORĄCZKA BOSTOŃSKA - co to jest? Czy istnieje GRYPA BOSTOŃSKA?

Gorączka bostońska to jeden z objawów choroby bostońskiej, zwanej też bostonką. Choroba dotyka przede wszystkim dzieci.

Choroba bostońska a ciąża. Czy szkodzi podczas ciąży?

Choroba bostońska a ciąża. Czy szkodzi podczas ciąży? Objawy ataku wirusa bostońskiego, czyli wirusa coxsackie, mogą wywołać przerażenie, ale na szczęście zwykle nie jest on bardzo groźny. Czy...

Aktualizacja: 26.07.2013 11:35
Autor: red
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Preppers - kto to jest?
Preppers - kto to jest?

Preppers to człowiek przygotowany na każde zagrożenie. Ma wybudowany schron ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.