porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czym grozi bradykardia? Co to jest? Co oznacza niskie tętno? W większości przypadków bradykardia nie daje objawów i jest czymś ...
Dystymia tak jak nieleczona depresja może zamienić życie w koszmar

Przewlekła depresja, czyli dystymia. Jak rozpoznać objawy tej choroby?

Jeżeli jesteś ciągle zmęczony, odczuwasz smutek, a jednocześnie napięcie psychiczne, być może cierpisz na dystymię. Dystymia to tzw. depresja nerwicowa, czyli przewlekła depresja z lękiem. Jej przebieg jest zazwyczaj łagodniejszy niż „zwykłej” depresji, przez co trudniej rozpoznać jej objawy.

Bezustanne uczucie zmęczenia, smutek, brak motywacji do działania – tak objawia się dystymia, czyli depresja utrzymująca się latami. Z zewnątrz może wyglądać jak zwykłe lenistwo, ale to poważne zaburzenie, które wymaga leczenia. Jeśli więc obserwujesz u siebie permanentny, utrzymujący się miesiącami lub latami smutek, nie bagatelizuj tego. Bo dystymia to właśnie zły stan umysłu (dys- zły, thymia- stan umysłu), a nie cecha charakteru.

Depresja a dystymia. Jak je odróżnić?

Dystymię diagnozujemy, kiedy niewyjaśniony smutek trwa minimum dwa lata. Towarzyszyć mu mogą zaburzenia łaknienia i snu, problemy z koncentracją, trudności w podejmowaniu decyzji, niska samoocena, ogólne poczucie beznadziei, nudy i wewnętrznej pustki. Objawom tym towarzyszy zwykle stałe uczucie napięcia psychicznego, zamartwianie się, czasem lęk.

Przyczyny dystymii są typu biologicznego, być może też rolę odgrywają czynniki genetyczne. Jednak niektóre badania wskazują na nerwicowy charakter tego przewlekłego schorzenia i rolę czynników środowiskowych. Dystymia towarzyszy niekiedy zaburzeniom osobowości, zwłaszcza osobowości unikowej, a także natręctwom i fobii społecznej.

Nieleczona dystymia może trwać całe życie! Leczenie polega na skojarzeniu psychoterapii z podawaniem leków przeciwdepresyjnych. Jego skuteczność wynosi ponad 60%.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co to są zaburzenia lękowe? Jak leczyć nerwicę lękową?

Klaustrofobia, agorafobia czy nyktofobia – wspólnym mianownikiem tych i wielu podobnych zaburzeń jest lęk. W nerwicach lękowych wysuwa się on na pierwszy plan.

MRÓZ a ZDROWIE. Jakie są plusy i minusy mrozu? MRÓZ a ZDROWIE. Jakie są plusy i minusy mrozu?

Czy mróz, przeszywający cię niemal do szpiku kości i sprawiający, że nie masz ochoty rano wyściubić nosa spod kołdry, ma jakieś plusy? Okazuje się, że tak i to niemało! Przeczytaj!  

NERWICA LĘKOWA: przyczyny i objawy. Jak leczyć nerwicę lękową?

W przypadku nerwicy lękowej objawami wysuwającymi się na pierwsze miejsce są lęk, napięcie, stałe poczucie zagrożenia. Ich przyczyny mogą tkwić w naszym dzieciństwie. Zobacz, jak wyleczyć nerwicę...

Aktualizacja: 16.09.2011 11:54
Autor: stulbia modra
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Małgorzata Kidawa-Błońska, nowa marszałek Sejmu. Co o niej wiemy?
Małgorzata Kidawa-Błońska, nowa marszałek Sejmu. Co o niej wiemy?

Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanka Sejmu V, VI i VII kadencji z ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.