porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie są skutki przedawkowania paracetamolu? Paracetamol do dobry i skuteczny środek przeciwbólowy. Jednak trzeba bardzo ...
Glejak to niebezpieczna choroba neurologiczna. Jak ją rozpoznać? Jakie są objawy glejaka?

Co to jest glejak? Jakie są jego objawy?

Glejak to nowotwór mózgu. Najczęściej występującym jest glejak wielopostaciowy w płacie czołowym i skroniowym. Niestety, choroba jest śmiertelna i od chwili zdiagnozowania przeciętny czas życia to około rok.

Glejak: nowotwór mózgu

Glejaki to zróżnicowana grupa nowotworów, wywodzących się z tkanki glejowej, budującej zrąb mózgu, odżywiającej i chroniącej jego neurony. Choroba atakuje zwykle ludzi dorosłych w wieku 30-60 lat. Nowotwór rozprzestrzenia się po centralnym układzie nerwowym, tworząc liczne i rozległe guzy, przenikające zdrową tkankę nerwową. Niestety, glejaki złośliwe nie są podatne ani na chemioterapię, ani na radioterapię, a ich specyficzne rozprzestrzenienie się w mózgu wyklucza skuteczne leczenie chirurgiczne. W Polsce zachorowalność na glejaki wynosi około 1300 przypadków rocznie, w tym na glejaki złośliwe około 600 przypadków rocznie.

>>> Przeziębienie czy nowotwór? Kiedy dolegliwości wskazują na przeziębienie, ale są czymś innym [KLIKNIJ]

Objawy glejaka mózgu

Objawy guza mózgu to: bóle głowy, nudności i wymioty (najbardziej nasilone rano), zespół psychoorganiczny – osłabienie sprawności umysłowej, zaburzenia pamięci, uogólnione napady padaczkowe. Zależnie od lokalizacji guza mogą wystąpić także: niedowład, zaburzenia czucia, zaburzenia mowy, wzroku, słuchu, zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerwów czaszkowych. Glejak zlokalizowany w płacie czołowym może skutkować postępującym otępieniem, obniżeniem napędu, brakiem krytycyzmu, niekiedy agresją i niepohamowanym popędem seksualnym. Guz płata skroniowego może dawać takie objawy jak: stany lękowe, depresyjne, upośledzenie pamięci. Guz móżdżku powoduje zaburzenia równowagi i zawroty głowy, a także oczopląs.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dieta antyrakowa. Jakie produkty żywnościowe zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory? Dieta antyrakowa. Jakie produkty żywnościowe zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory?

Dieta jest jednym z głównych, jeśli nie najważniejszym czynnikiem zwiększającym lub obniżającym ryzyko zachorowania na nowotwory. Istnieją bowiem produkty żywnościowe, które pomagają zapobiec...

Wirus Epsteina-Barr - czy może być przyczyną raka? Wirus Epsteina-Barr  - czy może być przyczyną raka?

Atak jednego z najpopularniejszych wirusów ludzkiego organizmu - przenoszonego przez ślinę Epsteina-Barr (EBV) – w większości przypadków przebiega bezobjawowo. Zdarza się jednak, że wywołuje on...

Rakowiak - guz złośliwy płuc - jakie objawy i leczenie? Rakowiak - guz złośliwy płuc - jakie objawy i leczenie?

Rakowiak według statystyk medycznych stanowi około 1-2 procent wszystkich nowotworów złośliwych płuca.

Aktualizacja: 18.02.2014 10:18
Autor: Joanna Germak
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Krystian Wieczorek – kim jest? KARIERA, RODZINA
Krystian Wieczorek – kim jest? KARIERA, RODZINA

Serialowy amant i laureat plebiscytu VIVA Najpiękniejsi, a z wykształcenia ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.