porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kto nie może przyjmować aspiryny?
Kto nie może przyjmować aspiryny? Kwas acetylosalicylowy (ASA) znany pod nazwą aspiryna lub polopiryna to ...
Skaner o wysokiej rozdzielczości do badań kardiologicznych zdiagnozuje choroby serca

Co to jest skaner do badań serca?

Szpital WIM przy Szaserów ma jedyny w Europie skaner do badania serca. Pacjentów nie zabraknie, biorąc pod uwagę, że to choroby serca są na pierwszym miejscu przyczyn zgonów Polaków. Żyjemy coraz szybciej, w większym stresie, dużo pracujemy, palimy tytoń. Choroby serca grożą połowie Polaków.

Skaner o wysokiej rozdzielczości do badań kardiologicznych – tak się nazywa fachowo to super urządzenie, którego mogą pozazdrościć Instytutowi inne specjalistyczne kliniki i szpitale.

- Potrafi zrobić zdjęcie serca z bliska. Dzięki temu można niemal ze 100 procentową pewnością wykluczyć u pacjenta schorzenia serca – mówi prof. Mirosław Dziuk (43 l.), szef Zakładu Medycyny Nuklearnej objaśnia krótko zasadę jego działania. - Oprócz niezwykłej dokładności skaner ma same zalety. Przede wszystkim badanie nie jest przykre – trwa do kilkunastu minut, nie trzeba się nawet rozbierać. Jedyny ból, który szczególnie czuli będą musieli znieść to ukłucie igłą. Przed badaniem wstrzyknięty zostaje dożylnie znacznik. Jest to substancja promieniotwórcza, która wnika do narządów i tkanek. Specjalny detektor wykrywa później promieniowanie i dzięki temu widać na zdjęciach chore i zdrowe miejsca w sercu. Nie musimy obawiać się przy okazji badania napromieniowaniem - dawka jest bezpieczna. Na skanerze mogą więc być badani wszyscy z wyjątkiem kobiet w ciąży.

- Dziennie będziemy mogli zbadać do 15 pacjentów – mówi płk dr Piotr Dąbrowiecki, zastępca komendanta CSK MON. Badania wykonywane są w ramach kontraktów z NFZ. Nie są przeznaczone tylko i wyłącznie dla pacjentów szpitala. Będą przyjmowani też inni chorzy z innych szpitali i klinik. Dla kogo szczególnie polecane są te badania.

Prof. Dziuk mówi, że jest to idealne badania dla kierowców, osób, które pracują na wysokościach, pilotów, maszynistów pociągów. - Dla tych wszystkich, u których chwilowy spadek formy może mieć wpływ na bezpieczeństwo innych ludzi – mówi prof.r Dziuk.

Pacjentów nie zabraknie, biorąc pod uwagę, że to choroby serca są na pierwszym miejscu przyczyn zgonów Polaków. Żyjemy coraz szybciej, w większym stresie, dużo pracujemy, palimy tytoń, nie odpoczywamy. - Niemal połowa Polaków jest potencjalnie zagrożonych chorobami serca – mówi profesor.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Histiocytoza X - co to takiego? [OBJAWY, LECZENIE]

Histiocytoza X to choroba układu odpornościowego, której ofiarą padają przede wszystkim małe dzieci. Dowiedz się, na czym polega ta choroba, jakie są jej objawy, oraz w jaki sposób się ją zwalcza.

ZAWAŁ I WYLEW - jakie objawy, jaka profilaktyka? Co robić, kiedy podejrzewasz u siebie wystąpienie objawów zawału albo wylewu?

Chorób serca i układu krwionośnego można uniknąć. Najczęściej spotykane i najniebezpieczniejsze choroby serca i układu krwionośnego to zawał i wylew. Ich ofiarami pada w każdym roku w USA 1,7 miliona...

Operacja wymiany zastawki serca - co to za zabieg? Kiedy się go przeprowadza? Operacja wymiany zastawki serca - co to za zabieg? Kiedy się go przeprowadza?

Wymiana zastawki serca to zabieg kardiochirurgiczny, umożliwiający osobom z wadami zastawek powrót do normalnego życia. Sprawdź, jak i kiedy wykonuje się taką operację.

Aktualizacja: 17.04.2018 14:22
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Janusz Korwin-Mikke - kim jest [RODZINA, KARIERA]
Janusz Korwin-Mikke - kim jest [RODZINA, KARIERA]

Janusz Korwin-Mikke od lat budzi wiele kontrowersji w świecie polityki ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.