porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak objawia się zapalenie gardła i jak się przed nim chronić? Zapalenie gardła zaczyna się niewinnie – masz wrażenie, że gardło ...
Czy przyspieszone bicie serca to sygnał groźnej choroby, czy tylko dokuczliwa dolegliwość? Co to jest tachykardia?

Co to jest tachykardia?

Tachykardia oznacza przyspieszone bicie serca, które uderza z częstotliwością powyżej 100 uderzeń na minutę. Uczuciu kołatania serca mogą towarzyszyć wtedy takie uciążliwe dolegliwości jak duszności, zawroty głowy, nadmierne pocenie się, a nawet utrata przytomności. Czy bać się tachykardii, jak sobie z nią radzić? Co to jest tachykardia?

Jakie są przyczyny i rodzaje tachykardii?

Nie zawsze tachykardia jest objawem jakiejś choroby. Akcja serca może także przyspieszyć w chwili zdenerwowania lub wysiłku fizycznego. Jeżeli do tachykardii dochodzi z przyczyn fizjolologicznych np. w chwili zdenerwowania, lęku lub z powodu wysiłku fizycznego - mamy wtedy do czynienia z tachykardią zatokową. W takiej sytuacji wystarczy wyeliminować przyczynę, a praca serca wraca do normy.

Tachykardię zatokową może też wywołać:

 • gorączka,
 • odwodnienie organizmu,
 • niedociśnienie,
 • silne emocje.

Jej przyczyną mogą być również choroby:

 • niedokrwienie serca,
 • zator płucny,
 • niewydolność serca,
 • nadczynność tarczycy,
 • wszelkie stany zapalne,
 • zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego,
 • alergie.

Tachykardia zdarza się także po wypiciu zbyt dużej dawki kawy (kofeina) lub alkoholu, jako efekt niepożądany działanie niektórych leków.

Czym jest tachykardia stała lub napadowa i jak się je leczy?

Jeżeli czynniki fizjologiczne zostały wyeliminowane – diagnozuje się różne formy arytmii np. częstoskurcz, migotanie i trzepotanie przedsionków. W tachykardii niefizjologicznej rozróżnia się tachykardię stałą lub napadową.
Leczenie polega na podawaniu leków spowalniających akcję serca - najczęściej używa się betablokerów i antagonistów wapnia.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Fosfor - jaką rolę pełni w organizmie? Fosfor - jaką rolę pełni w organizmie?

Fosfor, jako składnik mineralny pożywienia jest obecny w każdej komórce ciała człowieka, ponieważ jest niezbędny do przeżycia. W naszym organizmie znajduje się około 600-700 g fosforu i bierze on...

Zapalenie mięśnia sercowego - jakie objawy i leczenie? Zapalenie mięśnia sercowego - jakie objawy i leczenie?

Duszność podczas wysiłku i w spoczynku, bladość skóry i zasinienie palców rąk i nóg (sinica obwodowa) to najbardziej zauważalne objawy zapalenia mięśnia sercowego. Istotą choroby są zmiany w mięśniu...

Tachykardia - co to jest, czym się charakteryzuje? To choroba czy przypadłość, kiedy jest groźna, jak badać?

Co to jest tachykardia? Jakie są objawy tachykardii, czyli częstoskurczu, który jest formą zaburzeń rytmu serca? Diagnostyka, leczenie i profilaktyka tachykardii, jakie są przyczyny tachykardii?

Aktualizacja: 17.04.2018 14:47
Autor: Anna Zaborska
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Michał Witkowski - kim jest? Co osiągnął?
Michał Witkowski - kim jest? Co osiągnął?

W ostatnim miesiącu znów głośno zrobiło się o pisarzu i ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.