porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak pokonać objawy meteopatii? Skaczące ciśnienie, brak słońca, zbyt wysoka lub niska temperatura czy ...
Torbiel jajnika - przyczyny i objawy

Co to jest TORBIEL JAJNIKA? Jakie są przyczyny?

Torbiel jajnika występuje u kobiet w różnym wieku,  a nieleczona może wywołać nowotwór. Mówimy, czym jest oraz jakie są przyczyny i objawy torbieli jajnika.

Czym jest torbiel jajnika?

Torbiel jajnika to schorzenie ginekologiczne kobiet. Jej struktura przypomina wypełniony płynem woreczek wielkości śliwki lub pomarańczy. Dopóki torbiel jajnika nie uciska sąsiadujących organów, praktycznie nie jest wyczuwalna. Torbiele mogą być niegroźne, jednak zbagatelizowane mogą doprowadzić do rozwoju poważnej choroby, np. raka. Każdy ból w okolicach jajników nie musi, ale może zwiastować torbiel.

Co wywołuje torbiel? Rodzaje torbieli jajnika

Różne przyczyny wywołują różne torbiele. Wyróżniamy następujące rodzaje torbieli jajnika

 • Torbiel czynnościowa – to najczęściej występujący rodzaj torbieli, które zwykle samoistnie zanikają po kilku cyklach. Torbiel tego typu powstaje na skutek zaburzeń miesięcznego cyklu kobiety, co zaś jest efektem zatrzymania jajeczka w pęcherzyku Graffa, który zamiast pęknąć powiększa swoje rozmiary. 

 • Torbiel endometroidalna - ten rodzaj torbieli powstaje u kobiet cierpiących na endometriozę. Wówczas fragmenty śluzówki błony macicy oderwane od organu macierzystego wędrują do jajników. Torbiel endimetroidalny może doprowadzić do zapalenia otrzewnej, dlatego w tym przypadku kobieta musi poddać się operacyjnemu leczeniu. 

 • Zespół policystycznych jajników – jest to jedna z częstszych przypadłości, na które cierpią kobiety. W tym przypadku torbiele na jajnikach powstają na skutek nieprawidłowego poziomu hormonów. Niezbędna jest kuracja hormonalna. 

 • Torbiele skórzaste – choć występują rzadko, są bardzo groźne. W ich wnętrzu znajduje się kilka rodzajów tkanek, które nieleczone, mogą przeobrazić się nowotwór.

Jakie objawy wywołuje torbiel jajnika?

 • Zaburzenie cyklu menstruacyjnego 

 • Krwawienie międzymiesiączkowe

 • Ból podbrzusza

 • Ból jajnika

 • Ból podczas współżycia

 • Częstomocz

 • Zaparcia

 • Migreny

 • Mdłości

Nie każdy z wymienionych objawów musi pojawić się przy torbieli. Zwykle większość objawów nasila się dopiero, gdy torbiel osiągnie duży rozmiar i grozi pęknięciem. Aby ją wykryć w nierozwiniętym stadium należy poddać się kontrolnym badaniom ginekologicznym oraz USG.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak łagodzić skutki stłuczeń i zwichnięć?

Ślisko, mokro, łatwo o upadek. Skutki to potłuczenia kolan, zwichnięte kostki, siniaki. Człowiek instynktownie usiłuje utrzymać równowagę, na przykład wymachując rękami. Dlatego zamiast jednego...

Jak pomóc sobie przy bólach menstruacyjnych?

Bóle związane z bolesnym miesiączkowaniem można złagodzić unikając soli i ostrych przypraw, stosując dietę bogatą w wapń i magnez oraz dbając o relaks i regularny sen. Radzimy, co jeszcze można...

WĘDRUJĄCA NERKA. Pacjentka dr HOUSE'a - Roz - miała wędrującą nerkę. Co to za choroba? Jak się ją leczy?

Wędrująca nerka to schorzenie bardzo rzadko występujące, dlatego stało się atrakcyjne dla scenarzystów serialu Dr House. Jedna z bohaterek, producentka muzyki havymetalowej o imienu Roz błądziła od...

Aktualizacja: 26.11.2014 12:07
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
GRAŻYNA KULCZYK: kim jest? Co osiągnęła jedna z najbogatszych kobiet w Polsce?

W tegorocznym rankigu najbogatszych kobiet przeprowadzonym przez „Wprost” Grażyna Kulczyk ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.