-
zobacz więcej
Co to jest zapalenie cewki moczowej u mężczyzn? Choroby przenoszone droga płciową - objawy i leczenie
- Szałwia - pubudza soki trawienne i leczy ból gardła.
- Domowe kuracje na przeziębienie - sprawdź, jak wyleczyć infekcję.
- Czosnek - dlaczego warto go jeść?
- Cebula, czosnek, imbir, miód - dlaczego warto sięgać po naturalne...
- Ziołolecznictwo. Mięta, dzika róża i dziurawiec. Poznaj ich...
- Czosnek - przyprawa i naturalny antybiotyk.
- Witamina B12 - w jakich produktach spożywczych znajduje się witamina...
- Witamina B1 - w jakich produktach spożywczych znajduje się witamina...
- Witamina B6 - w jakich produktach spożywczych znajduje się witamina...
- Witamina C - w jakich produktach spożywczych znajduje się witamina C?
Przyczyną zapalenia cewki moczowej jest najczęściej bakteria o nazwie chlamydia trachomatis - Gram-ujemną bakterię wewnątrzkomórkową. Według statystyk medycznych bakteria ta odpowiada za 30-50 proc. przypadków schorzenia. Ale istnieją także inne drobnoustroje, które mogą wywołać zapalenie cewki moczowej. Ureaplasma urealyticum i Mycoplasma genitalium odpowiedzialne są za 10-20 proc. zapaleń, zaś rzęsistek pochwowy za 1-17 proc. przypadków.
Zapalenie cewki moczowej dzieli się na 2 podstawowe grupy. W zależności od czynników wywołujących schorzenie wyróżnia się zapalenie swoiste, czyli rzeżączkowe oraz nieswoiste, czyli nierzeżączkowe. Omówimy to drugie.
Objawy zapalenia
Od chwili zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów może minąć kilka dni, ale także miesiąc. U zakażonego mężczyzny pojawia się nie tylko ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, ale także wyciek z cewki moczowej. Może on być skąpy, śluzowaty, śluzowo-ropny. Rzadko się zdarza, aby wyciek z cewki był obfity. Niektórzy chorzy odczuwają tylko uczucie wilgotności przy ujściu cewki. Aż u 50 proc. chorych zapalenie cewki moczowej nie daje żadnych objawów. To właśnie przyczynia się do przenoszenia się zakażenia, ponieważ mężczyzna często nie jest świadomy swej dolegliwości.
Rozpoznanie i leczenie
Lekarz, do którego zgłasza się mężczyzna musi najpierw wykluczyć zakażenie rzeżączką i rzęsistkiem. Najczęściej stosowanym badaniem jest posiew z pierwszego strumienia moczu, czyli tego, który rozpoczyna siusianie. Mocz należy oddać do jałowego pojemnika, który można kupić w aptece. Rzadziej wykonuje się badanie wydzieliny (wymaz) pobranej z cewki moczowej. Zdarza się, że badania nie wskazują konkretnej bakterii, która odpowiada za powstanie zapalenia. Ale nawet wówczas konieczne jest zastosowanie leczenia. Zwykle jest ono takie samo, jak w przypadku wykrycia chlamydii.
Podstawową zasadą leczenia nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej jest jednoczesne leczenie obojga partnerów. Zaniedbanie tej zasady może spowodować nawracanie choroby, które nazywa się reinfekcją. Aby pozbyć się dolegliwości i zniszczyć bytująca w organizmie bakterię przez 7 dni należy przyjmować 2 razy dziennie antybiotyk z grupy tetracyklin. Leczenie trzeba przeprowadzić do końca, a po jego zakończeniu ponownie wykonać badanie moczu, aby upewnić się, że kuracja była skuteczna. Jeśli wynik analizy moczu nie będzie poprawny, kurację należy kontynuować.
Zapalenie cewki moczowej rzadko daje powikłania. Ale zdarza się, że u mężczyzny może dojść do zapalenia najądrza czy jądra. Rzadkim, ale realnym zagrożeniem po zapaleniu cewki moczowej sprowokowanym chlamydiami jest reaktywne zapalenie stawów. Leczenie powikłań zwykle trwa 10-14 dni. Gdy stan jest ostry chory musi przebywać przez kilka dni w szpitalu. Po jego opuszczeniu musi leżeć w łóżku, a przez kilka tygodni nosić suspensorium, czyli specjalny ochraniacz krocza (można kupić w sklepach medycznych lub aptekach, cena ok. 30-50 zł).
Infekcje dróg moczowych wywołują zwykle bakterie Escherichia coli. Najczęściej dochodzi do zapalenia pęcherza moczowego albo odmiedniczkowego zapalenia nerek. Jak leczyć infekcje dróg moczowych?
Zapalenie cewki moczowej nie powinno być powodem do wstydu. Szybko wykryte zakażenie można łatwo i bezboleśnie wyleczyć odpowiednim antybiotykiem, jednak nieleczone, zakażenie może przerodzić się w...
Choroby nerek przez wiele lat nie dają żadnych objawów. Nie zauważone rozwijają się powodując nieodwracalne zmiany w narządach, niekiedy groźne dla życia.
Dławiący stres i zżerające nerwy prowadzą do poważnych schorzeń. Nerwica ...
-
zobacz więcej
- Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP?
- Jak obliczyć ILOŚĆ i CENĘ GAZU potrzebnego do ogrzewania domu kotłem gazowym? Ile gazu zużywa kocioł gazowy?
- Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?
- Wzór rozwiązania umowy z NC+. POBIERZ wzór rezygnacji z umowy o abonament
- Jak uprawiać albicję jedwabistą?
- Zamiokulkas: jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać
- Jak SCHUDNĄĆ W DWA TYGODNIE? Skuteczna DIETA na 14 dni
- KROK PO KROKU: Jak zrobić print screen strony?

Monika Kuszyńska w 2011 roku wyszła za mąż za Jakuba ...
-
zobacz sylwetkę
- #NoBeautyInPlastic – Domoteka zaprasza na wystawę fotografii Daniela Petryczkiewicza
- Jesień w kratkę i mocnych barwach - nowa kolekcja Caterina
- Pozwól sobie na chwilę relaksu i zamień swoją codzienną pielęgnację jamy ustnej w prawdziwe spa!
- 3 zasady dobrego życia i biznesu według Zino Davidoffa
- Jak zrobić francuską tartę cytrynową?
- Witaminy – gdzie ich szukać? Do czego są potrzebne?
- Kawa - czy picie kawy zmniejsza piersi?
- Woda prosto z kranu - czy można pić kranówkę bez przegotowania?
Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.