porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy palenie może spowodować impotencję? Zaburzenia erekcji - jakie przyczyny? O szkodliwości palenia wiemy wszyscy, oczywiśćie także ci, którzy palą. ...
Powszechne schorzenie dróg moczowych. Zapalenie cewki moczowej - jakie objawy, leczenie, powikłania.

Co to jest zapalenie cewki moczowej u mężczyzn? Choroby przenoszone droga płciową - objawy i leczenie

To powszechne schorzenie przenoszone jest drogą płciową i dotyczy głównie ludzi młodych. Niestety, równie często jest lekceważone, co przy aktywności seksualnej, przyczynia się do przenoszenia zakażenia na kolejne partnerki i powikłań.

Przyczyną zapalenia cewki moczowej jest najczęściej bakteria o nazwie chlamydia trachomatis - Gram-ujemną bakterię wewnątrzkomórkową. Według statystyk medycznych bakteria ta odpowiada za 30-50 proc. przypadków schorzenia. Ale istnieją także inne drobnoustroje, które mogą wywołać zapalenie cewki moczowej. Ureaplasma urealyticum i Mycoplasma genitalium odpowiedzialne są za 10-20 proc. zapaleń, zaś rzęsistek pochwowy za 1-17 proc. przypadków.
Zapalenie cewki moczowej dzieli się na 2 podstawowe grupy. W zależności od czynników wywołujących schorzenie wyróżnia się zapalenie swoiste, czyli rzeżączkowe oraz nieswoiste, czyli nierzeżączkowe. Omówimy to drugie.

Objawy zapalenia

Od chwili zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów może minąć kilka dni, ale także miesiąc. U zakażonego mężczyzny pojawia się nie tylko ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, ale także wyciek z cewki moczowej. Może on być skąpy, śluzowaty, śluzowo-ropny. Rzadko się zdarza, aby wyciek z cewki był obfity. Niektórzy chorzy odczuwają tylko uczucie wilgotności przy ujściu cewki. Aż u 50 proc. chorych zapalenie cewki moczowej nie daje żadnych objawów. To właśnie przyczynia się do przenoszenia się zakażenia, ponieważ mężczyzna często nie jest świadomy swej dolegliwości.

Rozpoznanie i leczenie

Lekarz, do którego zgłasza się mężczyzna musi najpierw wykluczyć zakażenie rzeżączką i rzęsistkiem. Najczęściej stosowanym badaniem jest posiew z pierwszego strumienia moczu, czyli tego, który rozpoczyna siusianie. Mocz należy oddać do jałowego pojemnika, który można kupić w aptece. Rzadziej wykonuje się badanie wydzieliny (wymaz) pobranej z cewki moczowej. Zdarza się, że badania nie wskazują konkretnej bakterii, która odpowiada za powstanie zapalenia. Ale nawet wówczas konieczne jest zastosowanie leczenia. Zwykle jest ono takie samo, jak w przypadku wykrycia chlamydii.

Podstawową zasadą leczenia nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej jest jednoczesne leczenie obojga partnerów. Zaniedbanie tej zasady może spowodować nawracanie choroby, które nazywa się reinfekcją. Aby pozbyć się dolegliwości i zniszczyć bytująca w organizmie bakterię przez 7 dni należy przyjmować 2 razy dziennie antybiotyk z grupy tetracyklin. Leczenie trzeba przeprowadzić do końca, a po jego zakończeniu ponownie wykonać badanie moczu, aby upewnić się, że kuracja była skuteczna. Jeśli wynik analizy moczu nie będzie poprawny, kurację należy kontynuować.

Zapalenie cewki moczowej rzadko daje powikłania. Ale zdarza się, że u mężczyzny może dojść do zapalenia najądrza czy jądra. Rzadkim, ale realnym zagrożeniem po zapaleniu cewki moczowej sprowokowanym chlamydiami jest reaktywne zapalenie stawów. Leczenie powikłań zwykle trwa 10-14 dni. Gdy stan jest ostry chory musi przebywać przez kilka dni w szpitalu. Po jego opuszczeniu musi leżeć w łóżku, a przez kilka tygodni nosić suspensorium, czyli specjalny ochraniacz krocza (można kupić w sklepach medycznych lub aptekach, cena ok. 30-50 zł).

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak leczyć infekcje dróg moczowych?

Infekcje dróg moczowych wywołują zwykle bakterie Escherichia coli. Najczęściej dochodzi do zapalenia pęcherza moczowego albo odmiedniczkowego zapalenia nerek. Jak leczyć infekcje dróg moczowych?

Zapalenie cewki moczowej - jakie przyczyny i objawy?

Zapalenie cewki moczowej nie powinno być powodem do wstydu. Szybko wykryte zakażenie można łatwo i bezboleśnie wyleczyć odpowiednim antybiotykiem, jednak nieleczone, zakażenie może przerodzić się w...

CHOROBY NEREK - jakie objawy i badania? Co powinno cię zaniepokoić?

Choroby nerek przez wiele lat nie dają żadnych objawów. Nie zauważone rozwijają się powodując nieodwracalne zmiany w narządach, niekiedy groźne dla życia.

Aktualizacja: 17.04.2018 13:01
Autor: Anna Jarosz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Jakub Raczyński, mąż Moniki Kuszyńskiej?
Kim jest Jakub Raczyński, mąż Moniki Kuszyńskiej?

Monika Kuszyńska w 2011 roku wyszła za mąż za Jakuba ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.