porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co to jest refleksologia i na co pomaga? Refleksologia określana jest przez niektórych jako nauka (a czasem jako ...
W Polsce dochodzi do ponad 100 tys zawałów rocznie. Jak się przed nim uchronić?

Co wiesz o zawale serca? Sprawdź, czy nie jesteś nim zagrożony.

Palisz, jesteś po 40., masz nadwagę i nadciśnienie, a w twojej rodzinie zdarzały się przypadki chorób serca? W takim razie jesteś w grupie podwyższonego ryzyka! W Polsce co roku do szpitali trafia około 100 tys. pacjentów z objawami choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego, popularnie zwanej zawałem. Jak się uchronić przed tą groźną chorobą?

Jakie są przyczyny zawału?

Niedokrwienie serca, czyli zawał jest zwykle spowodowane miażdżycą rozwijającą się w ścianach tętnic wieńcowych (czyli tych, które otaczają serce i dostarczają mu natlenionej krwi i substancji odżywczych). Polega ona na gromadzeniu się w tętnicach cholesterolu i złogów wapniowych, które stopniowo zwężają światło (przekrój) tętnic, ograniczając przepływ krwi. Proces ten może trwać latami do momentu, w którym średnica naczynia nie zostanie krytycznie zwężona bądź nie nastąpi w niej pęknięcie lub krwotok. Wtedy właśnie dochodzi do zawału - serce ulega niedokrwieniu i po kilku, kilkunastu minutach dochodzi w nim do kolejnych, nieodwracalnych zmian.

Jakie są czynniki ryzyka?

Przyczyną większość zawałów jest niezdrowy tryb życia i niewiedza o chorobie, spowodowana lekceważeniem badań kontrolnych i wizyt u lekarza, gdy zauważamy pierwsze problemy ze zdrowiem. Inne czynniki ryzyka to wiek (32-50 lat u mężczyzn, 45-70 u kobiet), płeć (męska), nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, wysoki poziom cholesterolu, brak aktywności fizycznej, cukrzyca, otyłość czy predyspozycje genetyczne.

Jak udzielić pierwszej pomocy przy zawale?

Choć zawały zdarzają się w Polsce często, większość z nas nie zna objawów choroby i nie potrafi udzielić potrzebującemu pierwszej pomocy. Ponieważ w wypadku zatrzymania akcji serca o przeżyciu pacjenta decydują minuty, warto wiedzieć, co robić w takiej sytuacji.

Gdy u kogoś w naszym otoczeniu wystąpią takie objawy jak nagły, kłujący ból w okolicy mostka, wrażenie ciasnoty w klatce piersiowej, duszności, promieniowanie bólu przez lewe ramię aż do małego palca, niepokój, chłodna, blada skóra, zimny pot, nieregularny puls, a czasem nudności i wymioty, powinniśmy natychmiast wezwać karetkę. W oczekiwaniu na lekarza możemy ułożyć chorego w pozycji odciążającej serce, tzn. z lekko podwyższonym tułowiem i nogami poniżej poziomu serca. Gdy poszkodowany jest przytomny, po upewnieniu się, że nie jest uczulony na aspirynę, można mu jej podać ok. 300-500 mg doustnie - pozwala to uniknąć tworzenia się zakrzepów. Natomiast gdy chory przestanie oddychać i ustanie akcja serca, należy od razu rozpocząć reanimację!

Jak przeciwdziałać zawałowi?

Większość z nas w pogoni za sukcesem nie zwraca uwagi na to, co je i jak żyje; nie potrafimy też odpoczywać, nadużywamy popularnych używek, ograniczamy aktywność fizyczną do minimum. To wszystko prowadzi do zawału - na szczęście można jednak temu zapobiec! Najłatwiejszym sposobem przeciwdziałania chorobom serca jest wygospodarowanie w ciągu dnia kilku minut na ćwiczenia - zmniejszą one ryzyko aż zawału dwukrotnie! Rozwiązaniem dla wytrwałych jest zmiana diety. Należy spożywać więcej ryb, owoców, warzyw i ograniczyć spożywanie tłuszczów nasyconych, które w nadmiarze szkodzą sercu. Osoby, które długo pracują, powinny natomiast zastanowić się nad tym, jak znoszą codzienny stres. Według specjalistów nadmierny stres jest przyczyną większości zawałów. Dlatego dla naszego zdrowia wszyscy powinniśmy nauczyć się odpoczywać i wygospodarować trochę wolnego czasu na spacer bądź relaks duchowy, np. podczas zajęć jogi.

Profilaktyka zawału

Warto, aby dbać o serce umiały już przedszkolaki. Dobrze jest wpajać dzieciom zdrowe nawyki już od najmłodszych lat - zachęcać, by zamiast siedzieć przed telewizorem i komputerem spędzały wolny czas aktywnie, a w zastępstwie słodyczy czy niezdrowych napojów gazowanych przyzwyczajać je do picia świeżo wyciskanych soków czy herbatek bez dodatku cukru. Zaleca się również rezygnację ze smażenia potraw w głębokim tłuszczu i pamiętanie o warzywach. To ważne, bo nawyki żywieniowe wyniesione z domu mają ogromny wpływ na to, co dzieci będą jadły w przyszłości.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
ZAWAŁ I WYLEW - jakie objawy, jaka profilaktyka? Co robić, kiedy podejrzewasz u siebie wystąpienie objawów zawału albo wylewu?

Chorób serca i układu krwionośnego można uniknąć. Najczęściej spotykane i najniebezpieczniejsze choroby serca i układu krwionośnego to zawał i wylew. Ich ofiarami pada w każdym roku w USA 1,7 miliona...

Tachykardia - co to jest, czym się charakteryzuje? To choroba czy przypadłość, kiedy jest groźna, jak badać?

Co to jest tachykardia? Jakie są objawy tachykardii, czyli częstoskurczu, który jest formą zaburzeń rytmu serca? Diagnostyka, leczenie i profilaktyka tachykardii, jakie są przyczyny tachykardii?

Czy masz chorobę wieńcową - jak sprawdzić? Czy masz chorobę wieńcową - jak sprawdzić?

Choroby układu krążenia mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla pacjenta. Bardzo ważna jest właściwa diagnostyka i podjęcie odpowiedniego leczenia. Jak rozpoznać objawy choroby wieńcowej?

Aktualizacja: 17.04.2018 14:35
Autor: Bębenek
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Helmut Kohl, były kanclerz Niemiec : kim jest? [Osiągnięcia, kariera]
Helmut Kohl, były kanclerz Niemiec : kim jest? [Osiągnięcia, kariera]

Helmut Kohl to polityk znany przede wszystkim z tego, że ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.