porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co to jest BORELIOZA, niebezpieczna choroba, którą zarażają kleszcze? Wiosną wiele się mówi o odkleszczowym zapaleniu opon mózgowych, żeby ...
Jest kilka sposobów, by ewentualność spotkania zminimalizować

Co zrobić, by uniknąć spotkania z kleszczem

Co zrobić, by uniknąć spotkania z kleszczem

Te małe pasożyty przenoszą choroby groźne dla ludzi oraz dla zwierząt. Warto więc chronić się przed ich atakiem.

fot.: Photos.com
Nie istnieje cudowny, niezawodnie działający sposób, by z lasu przynieść na sobie kleszcza. Ale jest kilka rzeczy, które musisz zrobić, by ryzyko zmniejszyć do minimum: odpowiedno się ubrać, unikać teranów, które ten pasożyt lubi i zastosować specjalne preparaty, których kleszcz nie znosi.

Jeśli idziesz do lasu, załóż jasne ubrania - łatwiej zauważysz kleszcza. Wybieraj takie o gładkiej fakturze, trudniej mu poruszać się po ortalionie niż po dzianinie. Staraj się, by całe ciało było przykryte, nogawki spodni włóż w skarpetki, po to by kleszcz, który spadł na buty, nie miał ułatwionego dostępu do ciała. Na głowę załóż czapkę lub chustkę.

Preparaty ochronne

Na ubranie rozpyl środek zabójczy dla kleszczy zawierający permetrynę. Spryskaną nim odzież trzeba wysuszyć, by nasza skóra nie wchłonęła tego preparatu. Nawet nie wolno dopuścić, by środek taki dostał się bezpośrednio na skórę. Na osłoniętą skórę można zastosować repelent, najlepiej zawierający DEET. Należy pamiętać, że nawet najlepszy preparat odstaszający kleszcze z czasem wyparowuje, trzeba więc powtórzyć aplikację (zgodnie z instrukcją na opakowaniu).

Niebezpieczne miejsca

W lesie unikaj wysokich traw, nie siadaj na zwalonych pniach. Najlepiej chodź środkiem ścieżki. Pamiętaj, że kleszcze lubią obszary przejściowe między dwoma różnymi typami roślinności, jak np. brzeg lasu graniczący z łąkami, polany, terany nadrzeczne i wokół stawów, zagajniki, zarośla, obszary, gdzie las liściasty przechodzi w iglasty lub albo wysoki w niski, paprocie, krzewy jeżyn, czarnego bzu i leszczyny. 

Lustracja po spacerze

Wytrzep (najlepiej poza domem) ubrania, w których mógłby się ukryć kleszcz. Po powrocie z lasu natychmiast bardzo dokładnie przejrzyj całe ciało. Zwróć uwagę na wszelkie zagłębienia, zakamarki, fałdy skóry. Jeśli możliwe – weź prysznic, umyj również głowę, w ten sposób wypłuczesz larwy, które są niewidoczne gołym okiem, a tak samo groźne jak postać dorosła kleszcza.

Specjalne środki

Jeśli mieszkasz w okolicy, gdzie bytuje dużo kleszczy, możesz ograniczyć ich dostęp, utrzymując pas zaoranej ziemi (wystarczy szerokość kilkudziesięciu centymetrów). W małej skali przydatne mogą być perliczki, które żywią się kleszczami. Posesję możesz zabezpieczyć preparatem kleszczobójczym, rozłóż go na wacikach w pobliżu stosu drewna, pod krzakami. Waciki znajdą myszy polne, które są ważnym ogniwem w przenoszeniu kleszczy i zanoszą ją do nor wykorzystując ją do budowy gniazd. Na obwodzie trawników oraz w sąsiedztwie drzew rozpyl środek owadobójczy ogólnego stosowania.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Zachorowania na choroby odkleszczowe są związane z obszarami przyrodniczymi, w których wirus krąży między dziko żyjącymi zwierzętami i nosicielami wirusa, którymi są kleszcze. Dowiedz się, na co...

Jak pozbyć się kleszcza? Pierwsza pomoc - jak wyjąć kleszcza?

Oczywiście dobrze jest zrobić wszystko, by kleszczom zapobiegać. Nie zawsze jednak da się tego uniknąć. Zobacz, co zrobić kiedy po powrocie ze spaceru, zauważysz kleszcze w ciele u siebie lub...

KLESZCZE - co trzeba o nich wiedzieć? KLESZCZE - co trzeba o nich wiedzieć?

Jeśli ukąsi cię kleszcz, istnieje ryzyko infekcji. Najczęstszą chorobą odkleszczową jest borelioza, znacznie rzadsze jest kleszczowe zapalenie mózgu. Przeciw tej drugiej chorobie mamy szczepionkę,...

Aktualizacja: 17.04.2018 22:30
Autor: jn
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jakub Żulczyk - kim jest? [KARIERA i NAŁOGI]
Jakub Żulczyk - kim jest? [KARIERA i NAŁOGI]

Jakub Żulczyk jest pisarzem młodego pokolenia, który wsławił się ostatnio ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.