porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
 Jak zadbać o opuchnięte nogi latem? Podajemy domowe metody złagodzenia tej dolegliwości
Jak zadbać o opuchnięte nogi latem? Podajemy domowe metody złagodzenia tej dolegliwości Opuchnięte stopy i kostki to częsta przypadłość, zwłaszcza latem. I ...
Pierwsza pomoc po użądleniu

Co zrobić po użądleniu osy? Jak złagodzić ból i obrzęk?

Co zrobić po użądleniu osy? Jak złagodzić ból i obrzęk?
Dojrzałe owoce latem nie tylko nas kuszą swoim smakiem i aromatem - zwabiają także osy i pszczoły. Warto więc na nie uważać podczas jedzenia na dworze. fot.: Photos.com
Gdy na dworze jest ciepło, staramy się spędzać na świeżym powietrzu jak najwięcej czasu. Szczególnie na wakacjach nawet posiłki jemy pod chmurką. Naraża nas to na wizytę pszczół i os zwabionych słodkim zapachem. Co zrobić, gdy nas użądlą?

Piękna pogoda sprzyja przebywaniu na dworze. Ciesząc się słońcem, nie zapominajmy jednak o zasadach bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że osy i pszczoły także stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia (szczególnie dla osób uczulonych na ich jad lub w przypadku kilku użądleń na raz). Szczególną ostrożność zachowujmy jedząc lub pijąc na dworze słodkie rzeczy np. soki owocowe, pączki, drożdżówki.

Co zrobić, gdy użądli nas osa?

Pierwszą i najważniejszą czynnością jest sprawdzenie, czy w ranie nie pozostało żądło. Osy wprawdzie po ataku nie gubią żądła, ale czasem może się ono złamać i zostać w naszej skórze. Wtedy delikatnie usuwamy je igłą lub paznokciem. Następnie użądlone miejsce, przez około pół godziny, chłodzimy zimnym okładem (lód zawinięty w ściereczkę, materiał namoczony zimną wodą). Po tym czasie do ranki przykładamy wacik lub gazę nasączoną octem. Najlepiej umocować ją na dłuższy czas bandażem lub plastrem. Po użądleniu osy warto jak najszybciej wypić wapno, które niweluje wszelkie reakcje alergiczne. Jeśli użądlenie nam dokucza np. swędzi - użyjmy maści łagodzących, dostępnych bez recepty np. fenistil żel lub hydrocortison 0,5%.

Jeśli użądli nas większa liczba os, warto przez dłuższy czas nie pozostawać samemu oraz nie przemęczać się. W przypadku trudności z oddychaniem, gorączki, wymiotów, omdleń, przyspieszonej akcji serca i oddechu należy niezwłocznie zadzwonić na pogotowie pod 112 lub natychmiast udać się do lekarza.

Osoby uczulone na jad osy lub pszczoły powinny latem stale mieć przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną, która chroni przed wstrząsem anafilaktycznym. Ten lek może podać sobie samodzielnie po ukąszeniu lub poprosić kogoś o wstrzykniecie go.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co robić, gdy użądli osa? Pierwsza pomoc po użądleniu osy Co robić, gdy użądli osa? Pierwsza pomoc po użądleniu osy

Ukąszenie osy nie jest aż tak niebezpieczne jak pszczoły, bo osy nie zostawiają żądła. Owady te są jednak o wiele bardziej agresywne i mogą użądlić wiele razy, co staje się bardzo groźne dla...

Co robić, gdy użądli pszczoła? Jak poradzić sobie z użądleniem owada? Co robić, gdy użądli pszczoła? Jak poradzić sobie z użądleniem owada?

Użądlenie pszczoły, osy lub szerszenia jest nie tylko bolesne, ale wiąże się z ryzykiem poważnych zdrowotnych reakcji. O ile pszczoły nie wykazują agresji, o tyle osy i szerszenie mogą być agresywne...

Aktualizacja: 24.07.2012 15:43
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Maddinka nie żyje. Kim byla znana blogerka modowa?
Maddinka nie żyje. Kim byla znana blogerka modowa?

Kim była Maddinka, 27-letnia blogerka modowa, która zmarła nagle we ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.