porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak uporać się z anemią? Brak energii, bladość cery i osłabienie organizmu – tak najczęściej ...
Cukrzyca to choroba nieuleczalna, trzeba nauczyć się z nią żyć

Cukrzyca. Jak rozpoznać cukrzycę? Jakie objawy mogą wskazywać na to, że mamy cukrzycę?

Cukrzyca jest coraz powszechniejsza. Jednak mimo tego, wiele osób nie jest świadomych, że ją ma. Jak rozpoznać u siebie lub u kogoś bliskiego cukrzycę? Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że jesteś diabetykiem?

Co 5 sekund u kolejnej osoby na świecie diagnozuje się cukrzycę, a co 10 sekund ktoś umiera z powodu powikłań tej choroby – te zatrważające statystyki udowadniają, że zbyt wysoki poziom cukru to prawdziwa epidemia XXI w.

Cukrzyca może dotknąć każdego. Sprzyja jej m.in. niezdrowy tryb życia, otyłość i nadciśnienie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje. A warto poznać objawy choroby, aby móc wcześniej zareagować i nie dopuścić, aby rozwinęła się na dobre. Sprawdź, czy jesteś zagrożony. Swędzi cię skóra lub wypadają ci włosy? To może być jeden z sygnałów podwyższonego poziomu cukru. Warto zwrócić na to uwagę, bo cukrzyca lubi się ukrywać.

Jak rozpoznać cukrzycę

W rozpoznawaniu choroby najważniejszy jest poziom glukozy we krwi. Ale nie tylko to może świadczyć o postępie choroby. Pojawiają się różne inne objawy. Warto więc poznać reakcje organizmu, które mogą zwiastować problemy z poziomem cukru. Są to m.in.

 • Zmiany nastroju. Typowym objawem, który powinien wzbudzić podejrzenie o cukrzycę, jest trudne do wytłumaczenia stałe fizyczne i psychiczne zmęczenie oraz ogólne osłabienie. Uwagę muszą zwrócić niczym nieuzasadnione zmiany nastroju oraz negatywne nastawienie do zadań życiowych czy wreszcie depresja. Oczywiście nie wszystkie emocje u osoby z cukrzycą zależą od upośledzenia spalania glukozy. Depresja czy wybuchowość mogą mieć inne źródło. Są to jednak objawy najwcześniejsze i najbardziej powszechne.

 • Swędząca skóra. Szczególną uwagę powinien zwrócić świąd – zwłaszcza ten w okolicy narządów płciowych oraz często pojawiające się czyraki na skórze. Osoby cierpiące na cukrzycę częściej niż ludzie zdrowi mają również grzybicę skóry stóp. Schorzenie zazwyczaj przenosi się też na paznokcie.

 • Wypadanie włosów. Zwykle pojawia się u osób, które mają niewyrównaną cukrzycę. Łysienie powiązane z tą chorobą polega na tym, że większa niż u osób zdrowych liczba włosów przechodzi w fazę zaniku lub spoczynku. Utrata włosów może wystąpić na wiele lat przed rozpoznaniem cukrzycy. Czupryna przerzedza się zwykle w okolicy szczytu głowy. Przy podawaniu odpowiedniej dawki insuliny wypadanie włosów zostaje nieco zahamowane.

 • Zamazany obraz. Wczesnym objawem rozwijającej się cukrzycy mogą być trudne do wytłumaczenia przekrwione spojówki oraz zaburzenia widzenia, które są związane z mikrouszkodzeniami naczyń włosowatych w siatkówce oka (retinopatia cukrzycowa daje o sobie znać często dopiero po 15 latach choroby). Nadmiar glukozy powoduje odwodnienie soczewki oka, zmienia się jej kształt, co zamazuje ostrość widzenia. Dolegliwość ta zanika powoli po wdrożeniu leczenia przeciwcukrzycowego.

 • Zmiany w nerkach. Początkowo niewielkie uszkodzenia naczyń nerek są niedostrzegane przez chorego, ale bywają niebezpieczne. Wraz z moczem z organizmu są bowiem wypłukiwane albuminy i inne ważne dla funkcjonowania organizmu białka. Ale widoczne objawy nefropatii mogą się rozwinąć dopiero po 10 latach trwania choroby.

 • Otyłość. Bez wahania można powiedzieć, że otyłość jest ściśle powiązana z cukrzycą – nadmiar ciała sprzyja cukrzycy typu 2. Obie są chorobami, które powstają w wyniku niewłaściwego żywienia.

 • Schorzenia dziąseł. Podejrzeniem o cukrzycę można też obarczyć szybko postępujące choroby dziąseł i jamy ustnej oraz trudności w ich skutecznym leczeniu. U chorych pojawiają się ropniaki przyzębne, pleśniawki lub zakażenia drożdżakowe jamy ustnej. Przy wykluczeniu stosowanych w ostatnim czasie leków immunosupresyjnych, antybiotyków itp., dolegliwości mogą być brane pod uwagę jako ukryte objawy cukrzycy.

 • Zaburzenia smaku. Mogą sygnalizować zmiany cukrzycowe. Są one zwykle skutkiem nierozpoznanej neuropatii cukrzycowej lub grzybicy jamy ustnej. Chociaż zaburzenia pracy nerwów obwodowych przy cukrzycy są dość rzadkie, to mogą objawiać się jako pieczenie języka lub całej jamy ustnej.

 •  Kurcze mięśni. Każdy etap rozwoju cukrzycy może się obrócić przeciwko układowi nerwowemu. Często odczuwasz to jako drętwienie, pieczenie, palenie, brak czucia w skórze, zwłaszcza palców dłoni i stóp, nasilające się kurcze mięśni łydek (w nocy) albo niedowłady mięśni czy porażenia, niedowład jednego z nerwów.

 • Zakażenia pochwy. Gdy cukrzyca atakuje panie, lubi się ukrywać pod postacią schorzeń ginekologicznych. Może to być np. zapalenie bakteryjne pochwy, świąd, grzybica czy zaburzenia miesiączkowania. Po wykluczeniu możliwości, że jest to powikłanie po kuracji antybiotykowej, lekarz powinien wziąć pod uwagę utajoną cukrzycę i zbadać poziom glukozy we krwi. Podobne podejrzenia może mieć ginekolog, którego pacjentka roni kolejne ciąże.

 •  Źle gojące się rany. Zbyt wysoki poziom cukru we krwi powoduje, że zwykłe zadrapanie może goić się bardzo długo. Gdy choroba jest bardziej zaawansowana, uszkadza nerwy. To polineuropatia cukrzycowa, czyli ciągłe mrowienie w stopach lub utrata czucia. W takiej sytuacji skóra stóp wymaga szczególnej pielęgnacji i uwagi.

 • Zaburzenia erekcji. Problemy w życiu intymnym (zaburzenia erekcji, wytrysku czy spadek  popędu seksualnego) mogą zwiastować cukrzycę. Są efektem powodowanych przez nią zmian w naczyniach i włóknach nerwowych odpowiedzialnych za występowanie wzwodu oraz zaburzeń hormonalnych. Również niektóre leki mogą nasilać kłopoty ze wzwodem.

 • Przykry oddech. Jeśli w oddechu czujesz zapach acetonu przypominający świeże jabłka, możesz cierpieć z powodu cukrzycy. Zdarza się to też wtedy, gdy choroba jest niewłaściwie leczona. Pierwsze badanie, jakie powinnaś wykonać, to oznaczenie poziomu glukozy we krwi oraz obecności cukru i acetonu w moczu. Jeśli wyniki to wykażą, bezzwłocznie musisz zgłosić się do lekarza. Cukier i aceton w moczu pojawiają się przy znacznych zaburzeniach cukrzycowych, które wymagają leczenia w szpitalu.

Nie diagnozuj sam

Wykrycie cukrzycy nie jest możliwe bez odpowiednich badań. Objawy podobne do cukrzycy mogą towarzyszyć innym chorobom, np. chudnięcie – nowotworom lub nadczynności tarczycy, nadmierne pragnienie i wielomocz – moczówce lub niewydolności nerek, świąd skóry – chorobom wątroby. Poza tym cukrzyca ma wiele przyczyn – trzeba je ustalić. Może być związana z chorobami trzustki, towarzyszyć problemom endokrynologicznym. Pojawia się w akromegalii, zespole Cushinga czy nadczynności tarczycy. Przyczyną bywa zakażenie wirusem cytomegalii. Osobnym problemem jest cukrzyca ciężarnych. Nawet jeśli mija po porodzie, w przyszłości może powrócić. Dlatego kobieta, która chorowała w czasie ciąży, powinna być objęta opieką specjalisty.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Cukrzyca. Jak radzić sobie z cukrzycą na wakacjach?

Chorując na cukrzycę, nie musisz siedzieć w domu. Możesz sobie pozwolić na urlop nawet w najbardziej odległych zakątkach świata. Pod warunkiem jednak, że dobrze się do niego przygotujesz.

Niezbędnik diabetyka. Co musi mieć diabetyk, by dobrze funkcjonował?

W razie nagłych ataków cukrzycy każdy diabetyk powinien mieć pod ręką specjalny zestaw leków i produktów, które pomogą mu pokonać atak choroby. Co to jest? Co chroni diabetyka i ułatwia mu życie?

Co to jest wrażliwość insulinowa?

Wrażliwość insulinowa to sposób w jaki komórki organizmu reagują na insulinę. Co to jest wrażliwość insulinowa?

Aktualizacja: 17.04.2018 12:56
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej Ananicz. Kim jest ranny w Pakistanie ambasador RP?
Andrzej Ananicz. Kim jest ranny w Pakistanie ambasador RP?

Andrzej Ananicz urodził się ur.21 marca 1951 r. Ma ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.